Programma 2. Sterke wijken

In dit programma wordt nadrukkelijk ingestoken op verbinding in wijken en een fijne leefomgeving. De themaprogramma's inclusief leven, vitaal leven, wonen, sterke netwerken en groene wijken hebben elk hun eigen uitwerking in een programma en deze themaprogramma’s staan binnen de gebiedsgerichte aanpak voor Woonwijk Coevering ook nadrukkelijk in verbinding met elkaar. Vanuit deze programma's wordt ook gewerkt aan de ontwikkeling van een gemeente, brede wijkgerichte aanpak.

Thema Vitaal leven

Terug naar navigatie - Thema Vitaal leven - Themaprogramma Vitaal leven

We zien dat er met de transformatie van zorg naar gezondheid in toenemende mate sprake is van afwenteling door het medisch domein op het welzijnswerk en het Sociaal Domein. Dit legt niet alleen druk op voorliggende voorzieningen en welzijnsprofessionals, maar wordt ook zichtbaar in stijgende kosten.  Binnen dit thema werken we dan ook met professionals uit de eerste en tweede lijn aan een gezamenlijke beweging naar preventie, vroegsignalering, en normalisering. Met de landelijke zorgakkoorden IZA en GALA is al een eerste fundament neergelegd waar we de komende jaren met het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) flink op voort gaan bouwen. Dit alles onder de vlag van DE STAP naar gezonder, dat als herkenbaar en krachtig beeldmerk symbool staat voor ons lokale én regionale preventiebeleid waarmee we werken aan integrale oplossingen voor onze grote gezamenlijke opgaven.

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Inwoners ervaren laagdrempelige toegang tot de gemeentelijke ondersteuning om zelf te werken aan hun gezondheid [2026] Inzet buurtsportcoaches en combinatiefunctionarissen De buurtsportcoaches zijn actief en zichtbaar in de wijken. Zij publiceren alle sport- en beweegactiviteiten op de website Leef! Geldrop-Mierlo en communiceren jaarlijks het nieuwe beweegaanbod voor kinderen richting scholen via het programmaboekje Leef! Sportief.
We zetten het werk van buurtsportcoaches en combinatiefunctionarissen voort en breiden dit uit, om laagdrempelige sport- en beweegmogelijkheden in de buurt te bieden. LEEF! Wij zorgen voor actieve communicatie over dit aanbod via diverse kanalen.
Koppelen diverse lokale platformen We hebben het platform van Fit&Pit omgezet naar DE STAP naar gezonder Geldrop-Mierlo. Hiermee sluiten we beter aan op het regionale platform van DE STAP. Ook zijn op Onze Wegwijzer en de website van Leef! doorverwijzingen naar het platform van DE STAP gemaakt. Daarnaast wordt in communicatie-uitingen ook steeds vaker gebruik gemaakt van het beeldmerk DE STAP naar gezonder Geldrop-Mierlo. Dit draagt bij aan de naamsbekendheid en herkenbaarheid, wat indirect kan zorgen voor een betere vindbaarheid van informatie.
We verbeteren de vindbaarheid van informatie die inwoners kunnen gebruiken om aan hun gezondheid te werken door de lokale platformen (o.a. Fit&Pit, Voor Elkaar in Geldrop-Mierlo, Onze Wegwijzer, en het beweegaanbod op de website van Leef!) beter met elkaar te verbinden.
Aanhaken op regionale en landelijke campagnes We zijn aangehaakt op de regionale campagnes van DE STAP naar gezonder, waaronder 'Ik moet himmel niks', 'Doen na je pensioen' en 'Doede Goed!'. Ook hebben we een eigen campagne uitgevoerd om de lokale naamsbekendheid van DE STAP te vergroten. Ook is communicatie rondom diverse bijeenkomsten (waaronder dementievriendelijke gemeente, valpreventie, kansrijke start, etc.) onder de vlag van DE STAP naar gezonder Geldrop-Mierlo uitgevoerd.
We haken aan op (sub)regionale en landelijke campagnes rondom gezondheidsbevordering en leggen vanuit de lokale informatievoorziening ook een nadrukkelijke verbinding met het regionale platform DE STAP naar Gezonder.
Subsidiemogelijkheden voor collectieve inwonersinitiatieven We hebben vanuit DE STAP naar gezonder Geldrop-Mierlo diverse inwonersinitiatieven financieel ondersteund, waaronder Muziek Maatjes, de Samen Verbinden Lunch (55+) in de Coevering, diverse wijkwandelgroepjes en een kerstdiner voor ouderen in Mierlo.
We stimuleren collectieve inwonersinitiatieven die aan hun gezondheid willen werken door het continueren van de subsidiemogelijkheden binnen het Lokaal Preventieakkoord en het Lokaal Sportakkoord.
Welzijn op recept We hebben de samenwerking tussen de huisartsen(praktijken) en medewerkers van Team Toegang versterkt. Medewerkers van Team Toegang hebben alle huisartsen bezocht en werken ook (deels) vanuit de huisartsenpraktijk. Hiermee stimuleren we korte lijntjes en snelle afstemming op casusniveau. Daarnaast zijn de werk- en samenwerkingsafspraken Welzijn op Recept geactualiseerd.
We zetten in op een doorontwikkeling van de ketenaanpak Welzijn op Recept, waarmee inwoners met psychosociale klachten vanuit de eerstelijnszorg worden doorverwezen naar het Sociaal Domein (Team Toegang) voor ondersteuning bij het werken aan het eigen welbevinden.
Interactieve kaart ! ! Het traject bevindt zich in de onderzoeks- en ontwikkelfase, waarbij wordt gekeken naar de meest passende aanpak voor verdere uitwerking en externe communicatie.
Middels een interactieve kaart wordt het de inwoners mogelijk gemaakt om in een oogopslag alle buiten speel‑, sport- en beweeglocaties in beeld te krijgen en informatie op te vragen over deze locaties. Op deze manier kan de inwoner de weg naar speel‑, sport- en beweegaanleidingen in de buitenruimte beter vinden.
Jeugdigen en volwassenen hebben de handvatten en mogelijkheden om zelf regie te nemen om te kiezen voor een gezonde leefstijl (o.a. binnen-en buitenfaciliteiten voor beweging nabij huis) [2027] Lespakket Brabant Sport Het Brabant Sport-lespakket is onder de aandacht gebracht bij basisscholen (groepen 5 t/m 8). De deelname is tot op heden beperkt gebleven. In aansluiting hierop wordt verkend hoe het pakket effectiever kan worden geïmplementeerd en beter onder de aandacht kan worden gebracht, onder andere door het te koppelen aan bestaande schoolbezoeken en communicatiemomenten.
We implementeren het 'Brabant Sport' lespakket voor basisschoolleerlingen (groepen 5 t/m 8) om beweging te stimuleren en aandacht te besteden aan gezonde voeding, sport met een beperking, e-sports en mentale gezondheid.
Inzet buurtsportcoaches De buurtsportcoaches zijn actief en zichtbaar in de wijken. Zij organiseren en begeleiden sport- en beweegactiviteiten en weten inwoners van alle leeftijden te bereiken en te binden. Daarbij is er speciale aandacht voor kwetsbare doelgroepen en het laagdrempelig en toegankelijk maken van het aanbod.
We zetten buurtsportcoaches in om inwoners van alle leeftijden te stimuleren en te enthousiasmeren om te sporten en te bewegen. Daarbij gaat speciale aandacht uit naar kwetsbare doelgroepen en maken we sporten en bewegen laagdrempelig en toegankelijk voor iedere inwoner.
Zo is onder andere prikkelarm schaatsen georganiseerd, gecombineerd met een silent disco, waaraan 36 deelnemers hebben deelgenomen. Daarnaast is een try-out tennisgroep opgezet voor jongeren met autisme, om ook voor hen een passend en veilig sportaanbod te creëren. Voor deze try-out hebben we helaas niet direct nieuwe deelnemers kunnen werven
De duofiets wordt ingezet om inwoners die minder mobiel zijn toch in beweging te brengen. Ook is in iedere schoolvakantie een prikkelarm sportuurtje georganiseerd. Dit heeft inmiddels drie keer plaatsgevonden, met gemiddeld 10 deelnemers per keer.
De activiteiten van de buurtsportcoaches zijn het afgelopen jaar volledig gekoppeld aan het beeldmerk van DE STAP naar gezonder Geldrop-Mierlo.
Het vroegtijdig signaleren van valrisico's bij ouderen wordt effectief ondersteund door laagdrempelige toegang tot mogelijkheden voor valpreventie [2026] Ketenaanpak valpreventie Onder de vlag van DE STAP naar gezonder Geldrop-Mierlo hebben we via meerdere wijkgerichte Valpreventie-bijeenkomsten van 288 thuiswonende 65+'ers het valrisico ingeschat. Daarvan hadden er 179 een laag valrisico, 103 een matig valrisico en 6 een hoog valrisico. Ongeveer 249 van deze groep inwoners heeft deelgenomen aan één van de 15 valpreventieve interventies die we in samenwerking met onze lokale fysiotherapeuten hebben georganiseerd.
We implementeren de ketenaanpak Valpreventie, waarmee het valrisico van thuiswonende 65+'ers wordt ingeschat en inwoners met een verhoogd valrisico een door het RIVM erkende interventie wordt aangeboden. Onderdeel van deze aanpak is ook het geven van voorlichting over en toeleiding naar structureel (voorliggend) beweegaanbod.
WoonChecks In 2025 zijn 75 woonchecks uitgevoerd en zijn bijbehorende woonadviezen uitgereikt aan inwoners.
We continueren de subsidie aan Seniorenbelangen Geldrop-Mierlo om in het kader van MijnHuisPast senioren te adviseren en bij te staan in het gemakkelijk ouder worden in eigen huis, door middel van het aanbieden van gratis WoonChecks.
Er is een lokale ketenaanpak Kansrijke Start waarbij samenwerkingsafspraken zijn gemaakt met partners rondom de eerste duizend dagen van een kind (2026) Ketenaanpak Kansrijke Start We hebben meerdere netwerkbijeenkomsten georganiseerd voor partners in de geboorteketen. Daarin hebben we gezamenlijk een aantal speerpunten bepaald en zijn diverse werkgroepen opgericht die vervolgens met deze punten aan de slag zijn of zijn gegaan..
We implementeren de ketenaanpak Kansrijke Start, waarmee ingezet wordt op de eerste 1000 dagen van een kind (voor, tijdens en na de geboorte) om kansengelijkheid te vergroten en ter preventie van fysieke en mentale problemen op latere leeftijd.
Laaggeletterdheid Het Taalhuis staat stevig in Geldrop-Mierlo. Via samenwerking met Bibliotheek Dommeldal, LEVgroep en Ter Aa is invulling gegeven aan lokaal aanbod, zoals 'Klik en tik', 'Digi sterker-Digi Vitaler', 'computerhulp', Taalcafé', 'Taalcoaches', ouderbijeenkomsten 'Taal en Gezin' en taalcursussen.
We hebben aandacht voor volwassenen, ouders en kinderen op het gebied van taal en educatie.

Thema Sterke netwerken

Terug naar navigatie - Thema Sterke netwerken - Themaprogramma Sterke netwerken

Binnen het thema Sterke netwerken is in 2025 ingezet op het versterken van de sociale samenhang en samenwerking tussen inwoners, vrijwilligers en maatschappelijke organisaties. Via gebiedsgericht werken en ondersteuning van wijkinitiatieven is gewerkt aan buurten waarin inwoners elkaar beter kennen en zelf activiteiten organiseren. Ook is de samenwerking in het voorliggende veld verder versterkt, onder andere door bijeenkomsten tussen partners en het gebruik van instrumenten zoals de preventiematrix om ondersteuning beter op elkaar af te stemmen. Initiatieven zoals Voor Elkaar in Geldrop-Mierlo droegen bij aan het koppelen van inwoners die hulp vragen aan vrijwilligers. Daarnaast is de pilot wijkdialoog in 2025 voortgezet om inwoners actiever te betrekken bij hun leefomgeving, en is er blijvend aandacht besteed aan de ondersteuning en waardering van vrijwilligers en mantelzorgers. Hiermee wordt gewerkt aan sterke lokale netwerken waarin inwoners elkaar weten te vinden en ondersteunen.

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Buurtbewoners kennen elkaar en er zijn initiatieven voor het samen verbeteren van de leefbaarheid in wijken [2025] Impuls verbeteren leefbaarheid De subsidie gebiedsgericht werken is gericht ingezet voor initiatieven van inwoners, zoals een buurtcamping, duo-fiets, dorpshuiskamers en VR-dementie-ervaringen.
De gebiedsregisseurs sturen, in samenwerking met de buurtcoaches van de LEVgroep, op het verbeteren van de leefbaarheid in wijken door inwoners zelf. Hiervoor zijn middelen zoals een subsidie gebiedsgericht werken beschikbaar om vanuit de gemeente financieel te ondersteunen bij deze impuls.
Er is een sterk netwerk voor zorg aan ouderen die zelfstandig wonen [2025] Doorontwikkeling Onze Wegwijzer Voor het 'Onze Wegwijzer' is het communicatieplan uitgevoerd en is een tweede locatie geopend in Mierlo. De Langer Thuiswijzer, waarin corporaties en zorg- en welzijnsorganisaties zijn vertegenwoordigd is onderdeel van 'Onze Wegwijzer'.
We ontwikkelen Onze Wegwijzer in Geldrop en Mierlo verder, waarbij verschillende (vrijwilligers)organisaties zoals woningcorporaties, zorgorganisaties en welzijnsorganisaties zelfstandig wonende ouderen ondersteunen bij zorg- of ondersteuningsvragen.
Er is een duurzame match tussen vraag en aanbod van vrijwilligers [2025] Voor Elkaar in Geldrop-Mierlo Het matchen van maatjes via Voor Elkaar in Geldrop-Mierlo is in 2025 toegenomen t.o.v. voorgaande jaren, onder andere omdat hiertoe verschillende (kennismakings)bijeenkomsten zijn georganiseerd.
We focussen op het matchen van maatjes via het platform Voor Elkaar in Geldrop-Mierlo. Daarnaast versterken we de ondersteuning aan vrijwilligersorganisaties via het vrijwilligerspunt en sluiten we aan bij landelijke campagnes om vrijwilligerswerk beter onder de aandacht te brengen bij inwoners.
Er is goede ondersteuning en waardering voor vrijwilligers [2025] Project 'Vrijwilligers in het zonnetje' Hier is uitvoering aan gegeven rondom de 'Dag van de Vrijwilliger'.
We voeren het project 'Vrijwilligers in het zonnetje' uit, waarbij de LEVgroep waarderingsactiviteiten voor vrijwilligers in Geldrop-Mierlo vormgeeft.
Subsidie deskundigheidsbevordering Deskundigheidsbevordering is actief onder de aandacht gebracht door accounthouders. Het budget voor deskundigheidsbevordering is mede hierdoor nagenoeg volledig benut.
De accounthouders van maatschappelijke organisaties, promoten de subsidieregeling deskundigheidsbevordering voor vrijwilligersorganisaties. Aanvragen worden in behandeling genomen en waar passend toegekend.
De gemeente staat dichtbij, heeft vertrouwen verdiend en speelt (pro)actief in op behoeften [2025] Verstevigen aanbod voorliggend veld Er is onder de noemer 'preventiematrix' voor jongeren en volwassenen een overzicht gerealiseerd met het aanbod van het voorliggend veld. Er zijn bij Team Toegang ambassadeurs aangewezen voor voorliggende voorzieningen en organisaties. Deze ontwikkelingen dragen bij aan de bewustwording ten aanzien van voorliggende voorzieningen en vormen een goede basis voor de doorontwikkeling naar Stevige Lokale Teams.
We verstevigen het voorliggende aanbod vanuit een samenwerking tussen gebiedsregisseurs, de LEVgroep, combinatiefunctionarissen sport- en cultuur en andere maatschappelijke partners. Team Toegang wijst per relevante maatschappelijke partner een ambassadeur aan uit hun midden. Deze ambassadeur richt zich op het beter bekend maken van het (reeds) beschikbare aanbod. Daarnaast is het doel om het beschikbare aanbod te vergroten en aan te passen aan de behoeften van inwoners.
Evaluatie pilot wijkdialoog In 2025 heeft de pilot wijkdialoog een vervolg gekregen door in iedere wijk van Geldrop en in Mierlo een wijkspreekuur met de wethouder te organiseren. Iedere 6‑8 weken konden inwoners zonder afspraak in hun eigen wijk bij één van de wethouders aanschuiven voor een kopje koffie en open gesprek. In 2025 hebben er in totaal 53 spreekuren plaatsgevonden, met een opkomst van 98 inwoners.
Afhankelijk van de uitkomsten van de pilot wijkdialoog, bepalen we hoe we daarmee verdergaan.
Inwoners binnen wijken organiseren structureel activiteiten, wat bijdraagt aan welzijn en sociale cohesie [2025] Impuls verbeteren leefbaarheid De subsidie gebiedsgericht werken is gericht ingezet voor initiatieven van inwoners, zoals een buurtcamping, duo-fiets, dorpshuiskamers en VR-dementie-ervaringen.
De gebiedsregisseurs sturen, in samenwerking met de buurtcoaches van de LEVgroep, op het verbeteren van de leefbaarheid in wijken door inwoners zelf. Hiervoor zijn middelen zoals een subsidie gebiedsgericht werken beschikbaar om vanuit de gemeente financieel te ondersteunen bij deze impuls.

Thema Leefbare, groene wijken

Terug naar navigatie - Thema Leefbare, groene wijken - Themaprogramma Leefbare, groene wijken

Dit programma focust zich op de leefbaarheid en leefomgeving binnen wijken en de centra. 

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Er is een systeem werkend voor het monitoren van de toe- en afname van biodiversiteit binnen de bebouwde kom [2025] Communicatie- en participatietraject biodiversiteit Via het eenmalige project Inwoners aan Zet is in 2025, in samenwerking met o.a. waterschap de Dommel, Earthwatch en het IVN via allerlei manieren aandacht geschonken aan het belang van biodiversiteit; (tuinplantdag (tuiny forest), uitdelen bodemmeetkits (met Earth watch) en een gerichte communicatiecampagne op verschillende doelgroepen binnen onze wijken).
We werken samen met verschillende trajectpartners aan de bewustwording van het belang van het versterken van biodiversiteit. Dit doen we met een communicatie- en participatietraject.
Monitoringsprogramma biodiversiteit bebouwde kom Bij het opzetten van een goed monitoringsprogramma is gebleken dat het vaak erg lang kan duren voordat monitoringsprogramma effectieve gegevens opleveren op het terrein van biodiversiteit, soms wel pas na 12 jaar. We zijn nu aan het kijken of een combinatie van 'big data' en heel gerichte biodiversiteitsmetingen op kortere termijn waardevolle input kan opleveren. Dit wordt in 2026 verder uitgewerkt.
We realiseren een monitoringsprogramma biodiversiteit waarbij een eerste nulmeting is uitgevoerd. Eind 2025 is o.a. via satellietgegevens een kwantitatieve en deels ook kwalitatieve nulmeting uitgevoerd, waarbij de systematiek van Basis Kwaliteit Natuur als uitgangspunt is genomen.
Er zijn voorzieningen binnen groenstructuren in de bebouwde kom om fors meer water te reguleren, zodat overlastsituaties worden voorkomen [2027] Regenwaterberging in groenstructuren Er wordt bij het blauwe aderplan aangehaakt, waarbij ook groenstructuren (zoals wadi 's) een rol spelen in het langer vasthouden van water. Van de plannen in het blauwe aderplan is inmiddels bijna 1/3 uitgevoerd. Ook bij reconstructies kiezen we voor robuuster en natuurlijker groen.
We zetten het project voort voor de aanleg van regenwaterbergingen in groen. Afhankelijk van de behoefte liften we mee bij 'natuurlijke' momenten als reconstructies.
20% van de ontbrekende groenstructuren in en tussen diverse wijken zijn toegevoegd (t.b.v. biodiversiteit, klimaatadaptatie, een prettige leefomgeving en ruimte voor bewegen) [2027] Klimaatkaarten In de wijk Coevering wordt de groenstrook nabij de Baffinstraat verruimd en natuurlijk aangelegd. In het centrum zijn voorbereidingen gaande voor de aanleg en realisatie van koele plekken.
Vanuit het klimaatadaptatieplan zetten we in op de uitvoering van groene plannen op basis van de klimaatkaarten voor het centrum Geldrop en de wijk Coevering. We kijken voor welke wijken er in de periode tussen 2025 en 2028 klimaatkaarten worden opgesteld en opgepakt. Het verder uitrollen van de klimaatkaarten wordt nog bekeken. Dit hangt ook sterk af van de wijze waarop de wijkontwikkeling verder vorm gaat krijgen en in hoeverre er voldoende zicht is op uitvoering van de acties op de klimaatkaarten.
Evaluatie en actualisatie groenbeleidsplan Vanwege capaciteitstekort is de start van de geplande evaluatie doorgeschoven naar 2026.
We starten naar verwachting de evaluatie van het groenbeleidsplan op. Tussen 2025 en 2027 vindt de actualisatie van dit plan plaats, waarbij ook de (ontbrekende) groenstructuren in en tussen diverse wijken worden meegenomen.
Versterken groene verbindingen tussen buitengebied en bebouwde kom Er is een kwantitatieve inventarisatie gemaakt van het bestaande groen binnen de bebouwde kom. Dit vormt de basis voor de uit te werken kwalitatieve analyse om alle bestaande barrières in beeld te brengen.
We brengen de bestaande barrières tussen groen in de bebouwde kom en groen in het buitengebied in beeld en heffen deze op.
Versterken en verbeteren groenstructuur rondom Heer van Scherpenzeelweg - centrum Mierlo ! Er is met een landschapsexpert naar deze opgave gekeken, maar de samenhang met de omliggende groenstructuren van zowel naar de kern van Mierlo als naar de wijken speelt hier een grote rol. We willen in het nieuwe nog op te stellen groenbeleidsplan vanuit een iets hoger abstractieniveau naar deze opgave kijken om vanuit hier een goede aanpak op te gaan zetten.
We verkennen hoe we de bestaande groenstructuur langs de Heer van Scherpenzeelweg (rondom Sporthal, Bethanië, Kerk en Patronaat) kunnen versterken en beter kunnen verbinden met het groen in het centrum van Mierlo (omgeving Bibliotheek en Hertenkamp).
Beleidskeuzes en regelgeving afvaldumping en illegale bijzet Monitoren zwerfafval Plan van Aanpak Bijzet is uitgevoerd, met o.a. veel inzet voor de Coevering, De ontwikkeling van bijzet wordt tweewekelijks besproken met betrokken afdelingen, waarna gerichte actie wordt ingezet. In het najaar is een communicatiecampagne gestart om overlast van verkeerd en te vroeg aangeboden PBD, dit loopt in 2026 door.
We monitoren de ontwikkelingen van zwerfafval en bijzet na implementatie van het Plan van Aanpak Bijzet.

Thema Inclusief leven

Terug naar navigatie - Thema Inclusief leven - Tabel

Dit programma is erop gericht dat iedereen kan meedoen in de samenleving, ook als er drempels zijn daarvoor. Daarnaast is de inzet erop gericht dat iedereen zichzelf kan zijn.

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Er is breed in de maatschappij bewustzijn dat het belangrijk is dat alle mensen goed mee kunnen doen in de samenleving [2025] Communicatiecampagne inclusie Diverse online en offline uitingen hebben in 2025 bijgedragen aan bewustwording. Bijvoorbeeld tijdens vlagmomenten zoals Paarse Vrijdag, en door het realiseren van een verhalenbundel. Deze campagne gaan we borgen.
We zetten de communicatiecampagne voort om kennis en bewustzijn over inclusie te vergroten.
Verenigingen, horeca en detailhandel dragen bij aan gelijkwaardigheid voor iedereen [2028] Deskundigheidsbevordering inclusie voor vrijwilligers: opstart bewustwordingscampagne gericht op vrijwilligers De voorbereiding, die we in afstemming met de Inclusieve Weeftafel en het Discriminatiemeldpunt treffen, heeft meer tijd nodig dan gepland. Ook wordt verkend of er aangesloten kan worden bij ontwikkelingen in de STAP naar gezonder. Dit vraagt om een bredere voorbereiding dan vooraf gepland.
We starten een bewustwordingscampagne gericht op vrijwilligers om inclusie binnen verenigingen te bevorderen.
Manifestatie Meedoen Tijdens de week van de toegankelijkheid zijn we aanwezig geweest op de weekmarkt in Geldrop met de Inclusieve Weeftafel en het Discriminatiemeldpunt. Het Discriminatiemeldpunt is ook aanwezig geweest bij de glazen container in de Coevering. Dit is door de gemeente en het meldpunt als positief ervaren, er zal voor 2026 verkend worden of het mogelijk is dit te herhalen als onderdeel van de communicatiecampagne.
We organiseren een manifestatie in het centrum van Geldrop gericht op vrijwilligers, met mogelijke uitbreiding naar horeca en detailhandel. Overwegen of we de manifestatie laten bestaan uit meerdere activiteiten verdeeld over verschillende momenten, in plaats van 1 grote manifestatie op 1 moment.
Openbaar (invalide)toilet De mogelijke locaties zijn in beeld, deze locaties gaan we begin 2026 afwegen.
We onderzoeken de mogelijkheden tot het realiseren van een openbaar (invalide)toilet in het centrum van Geldrop.
Het gros van de inwoners kan zich ontwikkelen, doet mee in de samenleving en helpt elkaar hierbij [2030] Inclusieve weeftafel De Inclusieve Weeftafel is in 2025 voor het eerst 5 keer bij elkaar gekomen, in plaats van 4 keer. Dit op verzoek van de leden. De leden van de weeftafel ervaren mede hierdoor een goede 'flow' in de bijeenkomsten. Tijdens de bijeenkomsten is met ambtenaren gesproken over duurzaamheid, de bezwarencommissie, ontwikkelingen in het centrum van Geldrop, de doelen op Inclusief Leven, begrijpelijke brieven en het discriminatiemeldpunt.
We faciliteren gesprekken tussen ervaringsdeskundigen en ambtenaren bij de Inclusieve Weeftafel om het belang van inclusie in gemeentelijk werk te benadrukken.

Thema Wonen

Terug naar navigatie - Thema Wonen - Tabel

Dit programma is erop gericht dat iedereen een passende en betaalbare woning kan vinden. De woonopgave is groot en Geldrop-Mierlo is een echte woongemeente. De woningbouwopgave neemt een belangrijke plek in binnen het programma. Net als leefbaarheid, veerkracht en wonen met zorg. Om deze laatsten te bereiken, is tijd nodig en goed onderbouwde keuzes. Elke jaarschijf zetten we stappen in de richting van het doel: voldoende woningen en een gebalanceerde voorraad. 

Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Het is geborgd dat mensen die met spoed woonruimte nodig hebben binnen de daarvoor geldende regels worden geholpen [2025] Actualiseren urgentieregeling De gemeenteraad heeft de Huisvestingsverordening Geldrop-Mierlo 2025‑2029 vastgesteld.
We actualiseren de regionale urgentieregeling waarmee urgent woningzoekenden een beroep doen op de gemeente om met voorrang in aanmerking te komen voor woonruimte.
Introductie Eén loket Het Een Loket is uitgerold en operationeel.
We introduceren Eén Loket, waar alle urgent woningzoekenden centraal binnenkomen. Binnen dit loket werken gemeenten en corporaties samen.
Het is geborgd dat huurders beter beschermd zijn bij het huren van woonruimte en dat hun woonruimte veilig en humaan is [2025] Meldpunt Wet goed verhuurderschap Het meldpunt is in werking. Meestal gaan de klachten en meldingen over huurgeschillen waarvoor we de indiener doorverwijzen naar de Huurcommissie.
We evalueren het meldpunt Wet goed verhuurderschap dat huurders beter moet beschermen.
Er is in de wijken meer balans ontstaan in de woningsamenstelling [2030] Bepalen ontwikkelrichting ! Er is een (regionale) woningmarktanalyse en een woonzorganalyse uitgevoerd. De gemeenteraad heeft het Ruimtelijk Perspectief vastgesteld, dat dient als uitgangspunt voor nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen.
We leggen per nieuwe ontwikkellocatie vast welke ontwikkelrichting hier voorzien is, zowel naar doelgroep als prijsklasse als type, afgezet tegen de bestaande opbouw van de wijk. Er is inzicht in de samenstelling van de bestaande woningvoorraad en de locaties waar kansen liggen voor de uitbreiding van de sociale huurvoorraad. De locaties worden vastgelegd in de meerjarenprestatieafspraken met woningcorporaties en huurders (begin 2026 te tekenen) en in het nog te ontwikkelen wettelijke volkshuisvestingsprogramma (2026).
Er zijn voldoende standplaatsen voor de woonwagengemeenschap [2030] Beleidskeuzes woonwagens We hebben de behoefteanalyse uitgevoerd en opgeleverd. De vervolgstappen zijn in samenspraak met de klankbordgroep in gang gezet (o.a. toewijzingsbeleid, uitbreiding van het aantal plaatsen). Dit loopt door in 2026.
We starten met de verdere ontwikkeling van beleidskeuzes en acties omtrent woonwagens, naar aanleiding van de resultaten van het in 2024 uitgevoerd behoefteonderzoek. We betrekken de woonwagenbewoners en relevante corporatie gedurende het proces, zodat hun input en feedback continu worden meegenomen.
Er is voldoende betaalbare woonruimte (met specifieke aandacht voor aandachtsgroepen, starters en een- en tweepersoonshuishoudens, senioren en zorgbehoevenden) en er is geborgd dat deze duurzaam beschikbaar blijven [2030] Woningbouwontwikkeling In Luchen zijn 13 sociale huurwoningen opgeleverd, zijn overeenkomsten gesloten voor ruim 60 woningen, zijn 13 vrije kavels verkocht en is voorkeursrecht gevestigd op Luchen West. Voor Lommerrijk (250 woningen) is de stedenbouwkundige visie vastgesteld, zijn er kaders vastgesteld voor locatie Marktplein en Postkantoor (150‑250 woningen) en meerdere overeenkomsten gesloten met ontwikkelaars voor Bleekvelden (gebied met 300 woningen).
We bereiden plannen voor om de komende jaren op verschillende locaties (zoals op Bleekvelden en in het Centrum van Geldrop en op Luchen in Mierlo) in onze gemeente honderden woningen te realiseren. Een groot deel van de bestemmingsplannen die al zijn vastgesteld liggen helaas nog bij de Raad van State in verband met bezwaren. Het gaat om plannen voor zeker 350 woningen die wachten op gerechtelijke uitspraak.
In 2025 hebben we een Programmatische Aanpak woningbouw ontwikkeld om de realisatie van de woningbouwopgave te versnellen.
Actualiseren regelingen We hebben nieuwe regels voor zelfbewoning vastgesteld.
Op basis van de vastgestelde beleidskeuzes voor het thema Wonen actualiseren we onze regelingen waarmee onze betaalbare woningvoorraad langer beschikbaar blijft in het betaalbare segment.
Versoepelen regels We zijn gestart met een beleidsregel voor het eenvoudiger toestaan van bijwonen (meergeneratiewoningen en mantel(zorg)woningen). Deze wordt in 2026 opgeleverd.
We starten met het versoepelen van regels voor het beter benutten van de bestaande voorraad (o.a. woningdelen, friendswonen, hospitaverhuur etc.).
Beleidskeuzes Wonen, zorg en welzijn De keuzes voor Wonen, zorg en welzijn zijn verwerkt in het Beleidskader Wonen.
We integreren het toekomstperspectief Wonen, zorg en welzijn in de beleidskeuzes ten aanzien van wonen.
Beleidskeuzes woonwagens We hebben de behoefteanalyse uitgevoerd en opgeleverd. De vervolgstappen zijn in samenspraak met de klankbordgroep in gang gezet (o.a. toewijzingsbeleid, uitbreiding van het aantal plaatsen). Dit loopt door in 2026.
We starten met de verdere ontwikkeling van beleidskeuzes en acties omtrent woonwagen, naar aanleiding van de resultaten van het in 2024 uitgevoerd behoefteonderzoek. We betrekken de woonwagenbewoners en relevante corporatie gedurende het proces, zodat hun input en feedback continu worden meegenomen.

Uitvoeringsplan Coevering

Terug naar navigatie - Uitvoeringsplan Coevering - Tabel

De Coevering is een wijk met veel kwaliteiten en kansen, maar er zijn ook zorgen. We geven de zorgen de aandacht die het nodig heeft, zetten in op de kwaliteiten en benutten de kansen die er liggen. Om echt het verschil te kunnen maken is een programmatische aanpak de komende jaren nodig. Binnen deze aanpak willen we ruimtelijke en maatschappelijke ontwikkeling en leven en wonen samenbrengen om de ontwikkelingen in de wijk in samenhang vorm te geven, zodat deze elkaar versterken. Dat doen we samen met inwoners, ondernemers en netwerkpartners zoals het Woonbedrijf. Het participatietraject voor de visie en de gesprekken met de buurtbewoners het afgelopen jaar in de wijk, bevestigen het belang van de gekozen prioritering en doelen van het wijkprogramma.

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Alle basisscholen zijn een brede school (of op weg daarnaartoe) en beschikken over daarbij passende huisvesting [2026] Inventarisatie mogelijkheden maatschappelijke functies schoolgebouwen ! Basisschool De Rots is een brede school. In 2025 hebben wij samen met Bibliotheek Dommeldal de bibliotheek op school gerealiseerd. De bibliotheek opent bij de start van het nieuwe schooljaar en biedt leerlingen structureel toegang tot een actuele en passende collectie. Hiermee versterken we leesvaardigheid en leesplezier.
We bespreken met scholen en partners de toekomstige rol van schoolgebouwen in de wijk Coevering en bepalen gezamenlijke vervolgstappen. Ook openen we een extra vestiging van de bibliotheek in samenwerking met de brede school, toegankelijk voor de hele wijk. Daarnaast zijn er afspraken gemaakt om deze locatie in te richten als ‘bibliotheekvestiging light’ voor de wijk. We hebben de openstelling, collectie, inrichting en het beheer voorbereid. Daarmee vergroten we de toegankelijkheid van boeken en leesactiviteiten voor inwoners en versterken we de maatschappelijke functie van de brede school.
Met deze ontwikkeling dragen wij bij aan onze programmadoelstellingen op het gebied van kansengelijkheid en talentontwikkeling. We zorgen ervoor dat alle kinderen en inwoners in de wijk laagdrempelig toegang hebben tot taal, kennis en cultuur
Jeugdigen en volwassenen hebben voldoende handvatten en mogelijkheden om zelf regie te nemen om te kiezen voor een gezonde leefstijl (o.a. binnen-en buitenfaciliteiten voor beweging nabij huis) [2027] Gezond leven in de Coevering ! Het onderzoek van de GGD is afgerond. Het heeft bruikbare inzichten opgeleverd voor de korte en lange termijn. Een aantal quickwins zijn gerealiseerd. Zo hebben we een basket geplaatst bij de school, hebben we een vergunning verleend voor het plaatsen van een Jongerenontmoetingsplek en hebben we met wijkbewoners een activiteitenkalender voor 2026 gemaakt.
We ronden het onderzoek van de GGD 'een fijne wijk maak je samen' af en bepalen op basis van de resultaten de vervolgstappen voor een gezonde leefomgeving in kwetsbare wijken. Daarnaast ontwikkelen we een visie voor de groene rand van de Coevering, gericht op maatschappelijke voorzieningen die bijdragen aan de leefbaarheid van de wijk. We zijn gestart met een visie voor de Bosrand, maar deze is nog niet afgerond. We hebben de ruimtelijke mogelijkheden en onmogelijkheden van deze groene rand in beeld gebracht. We zien kansen voor natuurontwikkeling, woningbouw, sport en recreatie. Er is een Wet Voorkeursrecht gevestigd om gronden in dit gebied te verwerven. De onderhandelingen met de eigenaar lopen, maar zijn nog niet ver genoeg gevorderd om de participatie voor de visie op te kunnen starten. Het is belangrijk de financiële haalbaarheid te kunnen toetsen, voordat de participatie wordt opgestart zodat we geen onrealistische verwachtingen scheppen. Zodra de onderhandelingen dit toelaten starten we de participatie met onder andere verenigingen, omwonenden en wijkbewoners. Daarna wordt de visie afgerond en voorgelegd aan de raad.
Inwoners binnen wijken organiseren structureel activiteiten, wat bijdraagt aan welzijn en sociale cohesie [2025] Sociale netwerken Coevering Na het succes voorgaand jaar hebben we de glazen buurtcontainer ingezet bij de Reinoutlaan. Ook hier is de glazen container positief ontvangen. We hebben structurele contacten met een klein groepje bewoners overgehouden. Het heeft ook geresulteerd in een initiatief van hen voor een activiteit op burendag.
Door zichtbaar te zijn in de wijk, contacten te leggen en activiteiten te organiseren met bewoners, bouwen we verder aan sociale netwerken in Coevering. Daarnaast zijn we vaker in de wijk en grijpen we elke gelegenheid aan om een netwerk op te bouwen. We hebben een petitie ontvangen van bewoners uit de Amundsenstraat. Naar aanleiding daarvan is een zebrapad aangelegd voor school en een speeltuintje opgeknapt. Het heeft ons daarnaast een relatie opgeleverd met twee betrokken buurtbewoners. Samen met andere buurtbewoners zijn plannen gemaakt voor buurtactiviteiten in 2026.
Bewonersinitiatieven Coevering Woonbedrijf heeft als proef een woning ter beschikking gesteld die als huiskamer dient voor buurtbewoners. Het is een plek waar professionals laagdrempelig in gesprek kunnen met bewoners, maar ook een plek die buurtbewoners mogen gebruiken voor kleine activiteiten. Met name de kleinschaligheid en de laagdrempeligheid maakt dat een aantal bewoners hier al regelmatig gebruik van maakt en deze plek meer omarmen. We zien daardoor ook het aantal activiteiten toenemen.
We stimuleren, activeren en ondersteunen bewoners om zelf buurtactiviteiten te organiseren voor hun buurt. In navolging van de buurtactiviteiten, organiseren we voor de resterende buurten buurtactiviteiten om in contact te komen met bewoners, te weten wat er speelt in hun buurt en wat zij belangrijk vinden. Bestaande activiteiten zoals rondom Halloween waren ook afgelopen jaar een succes. Er zijn door bewoners ook nieuwe activiteiten georganiseerd. De buurtcamping Coevering was een grote activiteit. Wij hebben dit samen met Woonbedrijf financieel ondersteund. We hebben de bewoners laten begeleiden door Stichting De Buurt. Zo hebben zij vaardigheden ontwikkeld die ze nu voor meer activiteiten inzetten. Ook kleinere initiatieven zijn van de grond gekomen, zoals een buurtbarbecue, burendag en een kerstdiner voor eenzame ouderen.
We hebben een groep bewoners bij elkaar gebracht die samen een activiteitenkalender voor 2026 hebben opgesteld. Daar staan bestaande, terugkerende activiteiten, maar er zijn ook nieuwe activiteiten toegevoegd, zoals een straatfeest, podcast, koken en een activiteit voor ouderen. Door deze activiteitenkalender komen initiatiefnemers ook onderling in contact, kunnen ze beter afstemmen en elkaar ondersteunen.
20% van de ontbrekende groenstructuren in en tussen diverse wijken zijn toegevoegd (t.b.v. biodiversiteit, klimaatadaptatie, een prettige leefomgeving en ruimte voor bewegen) [2027] Klimaatkaarten We hebben een eerste groenstrook in de wijk verbeterd. Twee betrokken bewoonsters hebben ons geholpen bij de participatie met de rest van de buurt. Bewoners kozen de vormgeving, de beplanting en welke elementen zij graag terugzagen. Deze werkwijze is positief ontvangen.
We voeren groene plannen uit op basis van de klimaatkaart voor de wijk Coevering.
Verbeteren groenstructuur Coevering X X Wegens capaciteitstekort is de start van de evaluatie doorgeschoven naar 2026.
We evalueren en actualiseren het groenbeleidsplan, inclusief de ontbrekende groenstructuren in en tussen wijken.
Vlekkenplan openbare ruimte Coevering ! We hebben het vlekkenplan voor de openbare ruimte afgerond. Het geeft richting voor het verbeteren van de openbare ruimte, maar laat juist ook veel ruimte voor verdere invulling met bewoners op het moment dat een gebied aangepakt wordt.

Focuspunten lijn "Sterke wijken"

Terug naar navigatie - Focuspunten lijn "Sterke wijken" - Focuspunten lijn "Sterke wijken"
Focuspunten lijn Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Samenkracht Gericht inzetten van gebiedsregisseurs om actief (verschillende) initiatieven van inwoners te stimuleren, begeleiden en samen te brengen. De gebiedsregisseurs zijn o.a. met hun wijk-inlopen, inwonerprojecten, ontmoetingsbijeenkomsten en faciliterende werkzaamheden een onverminderd succes.
Inclusie Integreren van inclusie- en toegankelijkheidsdoelen binnen alle lagen van de ambtelijke organisatie. Er is merkbare vooruitgang geboekt binnen de gemeentelijke organisatie. Tegelijkertijd is dit een continu ontwikkelproces zonder vast eindstation, omdat onze organisatie, de samenleving en de behoeften van inwoners voortdurend veranderen.
Sport en bewegen Verlenen van gerichte ondersteuning aan sportverenigingen, bijvoorbeeld via subsidies, advisering op het gebied van organisatie en vrijwilligersbeleid, en het bieden van facilitaire ondersteuning waar nodig om de verenigingen duurzaam te versterken. We onderhouden nauw contact met de verenigingen en organiseren regelmatig voortgangs- en updategesprekken. Tijdens deze gesprekken bieden we advies op maat bij uiteenlopende vraagstukken en uitdagingen. Daarnaast toetsen en begeleiden we clubs bij subsidieaanvragen. Hierbij werken we onder andere samen met de sportraad en de clubondersteuning van uitvoeringsorganisatie Leef!
Afval Actief toezicht houden op de uitvoering van afvalverwerking door Cure, met nadruk op klanttevredenheid. Cure afvalbeheer houdt via hun klantcontactcentrum de klachten bij en houdt daarnaast de klanttevredenheid in de gaten en rapporteren aan de gemeente Geldrop-Mierlo. Meldingen die direct bij de gemeente binnen komen worden hier ook mee in acht genomen.
Zorgen voor transparante en kostendekkende tarieven volgens het DIFTAR-principe, waarbij variabele kosten afhankelijk zijn van het daadwerkelijke afvalgebruik en vaste kosten in het vastrecht zijn verwerkt. De tarieven worden bepaald op basis van de resultaten van de inzameling en de marktwerking. Deze kosten en baten worden inzichtelijk gesteld door Cure. Deze berekening word ieder jaar opgemaakt en gedeeld om transparant te zijn.
Wonen Door middel van een woningbouwmonitor periodiek rapporteren over de voortgang van de woningbouwopgave naar de raad. De raad wordt periodiek op de hoogte gehouden over de woningbouwprojecten. Ook is er een publieke woningbouwkaart beschikbaar waarop raadsleden, maar ook andere geïnteresseerden kunnen zien welke woningen op welke plek worden ontwikkeld.
Opstellen en uitvoeren van prestatieafspraken met de corporaties en huurdersvertegenwoordigers sociale huurwoningen. Als gevolg van de voorgenomen huurbevriezing maakten de corporaties in 2025 een pas op de plaats. Dit heeft tot een aantal maanden vertraging geleid. Nadat de huurbevriezing van tafel was, hebben partijen het proces heropgestart en zijn op 26 februari jl. in goede samenwerking afspraken getekend voor de komende 5 jaar.
Toezien op het realiseren van voldoende sociale, betaalbare woningen. In de prestatieafspraken ligt vast dat partijen zich committeren aan de bouw van minstens 651 sociale huurwoningen. De locaties zijn bepaald en opgenomen in een tabel als bijlage bij de afspraken. Punt van voortdurende zorg is de financiele haalbaarheid van de plannen, met name gezien de onder druk staande investeringscapaciteit bij corporaties.
In geval van afwijzing van bezwaar tegen afwijzing urgentieverzoeken kijken op welke manier de bezwaarmaker toch ondersteund kan worden bij hun huisvestingsvraag of de daaruit voortkomende hulpvragen. De urgentieregeling is gericht op herverdeling van schaarste. We kijken binnen de mogelijkheden of er in die gevallen oplossingen zijn, zowel regulier als via tijdelijke woonruimte.
Structureel inbedden van het 100-dagenprincipe, dat gericht is op het versnellen van de woningbouwprogrammering. Deze werkwijze is inmiddels ingebed in de organisatie en wordt naar tevredenheid toegepast bij geschikte woningbouwprojecten. Activiteit is dan ook afgerond.
Overlast bedrijven Proactief anticiperen op meldingen van overlast door bedrijven en deze snel opvolgen, met als doel de hinder voor omwonenden te beperken en op tijd passende maatregelen te nemen. Meldingen van overlast worden in behandeling genomen door de Omgevingsdienst Zuidoost Brabant (ODZOB). De ODZOB voert onder mandaat het milieutoezicht uit (Regionaal Operationeel Kader milieutoezicht). Alle bedrijven, afhankelijk van omgevingsrisico’s, meldingen en klachten, worden periodiek proactief door de ODZOB gecontroleerd op naleving van het Omgevingsrecht.
Om overlastsituaties zoveel mogelijk te voorkomen, worden ruimtelijke ontwikkelingen integraal beoordeeld en worden de gevolgen voor de woon- en leefomgeving vooraf in kaart gebracht. Op deze manier houden wij regie over waar bedrijven die mogelijk overlast kunnen veroorzaken zich kunnen vestigen en beperken wij de kans op overlast.

Relevante beleidsnota's

Terug naar navigatie - Programma 2. Sterke wijken - Relevante beleidsnota's
Naam Periode
Regionale Woondeal Zuidoost-Brabant 2022-2030
Gemeentelijke Woonvisie Geldrop-Mierlo 2020-2028 2020-
Beleidskader Wonen Geldrop-Mierlo 2024 2024-
Prestatieafspraken Geldrop-Mierlo 2026-2029 2025-
Ruimtelijk Perspectief 2025-
Visie op wonen SGE 2019-
Regio-akkoord over gezondheidsbevordering en preventie in de Brainport regio ("Gezonder leven voor iedereen") 2021-
Lokaal Preventieakkoord DE STAP naar gezonder Geldrop-Mierlo (voorheen Fit&Pit) 2021-
Integraal Zorgakkoord (IZA) 2022-2027
Regioplan IZA Eindhoven-De Kempen 2023-
Hoofdlijnen Sportakkoord II "Sport versterkt" 2023-2026
Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA) 2023-2026
Integraal plan van aanpak GALA gemeente Geldrop-Mierlo 2023-2026
Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) 2025-2028
Verordening inrichting antidiscriminatievoorziening gemeente Geldrop-Mierlo 2025 2025-
Kaders voor accommodaties 2025-

Wat heeft het gekost?

Terug naar navigatie - Programma 2. Sterke wijken - Wat heeft het gekost?

In onderstaande tabel zijn de baten en lasten opgenomen die aan het programma zijn verbonden. Zowel de baten als de lasten worden als positieve bedragen weergegeven. Het saldo (afwijking budget 2025) wordt weergegeven als positief als het gerealiseerde bedrag hoger is dan de begroting. Bij de lasten is een positief bedrag dus een nadeel, bij de baten een voordeel. Door afronding kunnen er verschillen ontstaan omdat tellingen uit het financieel systeem komen en daarom soms afwijken.

Bedragen x €1.000
Omschrijving Primaire begroting 2025 Begroting na wijziging 2025 Realisatie 2025 Afwijking budget 2025
Lasten
0.10 Mutaties reserves programma 2 332 603 1.123 520
5.1 Sportbeleid en activering 1.325 1.336 1.117 -219
5.2 Sportaccommodaties 2.332 2.061 2.262 202
5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie 4.129 4.093 3.980 -113
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 5.094 5.277 4.902 -375
6.23 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Integraal 1.094 1.094 1.114 21
7.1 Volksgezondheid 2.094 2.094 1.932 -162
8.1 Ruimte en leefomgeving 1.614 1.749 1.977 228
8.2 Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) 25.201 25.266 7.844 -17.421
8.3 Wonen en bouwen 1.177 1.172 1.188 16
Totaal Lasten 44.391 44.745 27.439 -17.305
Baten
0.10 Mutaties reserves programma 2 123 579 679 100
5.1 Sportbeleid en activering 375 375 387 12
5.2 Sportaccommodaties 666 666 891 225
5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie 82 82 65 -17
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 821 850 1.072 222
7.1 Volksgezondheid 226 226 243 18
8.1 Ruimte en leefomgeving 583 583 217 -366
8.2 Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) 25.204 25.269 8.155 -17.114
8.3 Wonen en bouwen 1.374 989 997 8
Totaal Baten 29.452 29.618 12.706 -16.911

Analyse

Terug naar navigatie - Programma 2. Sterke wijken - Analyse
2.Sterke wijken I/S Bedrag
Saldo 394.000
Taakveld 5.1 Sportbeleid en activering I 190.000
In de loop van 2025 zijn door het Rijk de spelregels voor de Brede SPUK GALA gewijzigd en werden de beschikbare bedragen voor de 15 thema's binnen deze SPUK uitkering ontschot. De werkelijke kosten binnen de projectadministratie zijn nu afgerekend naar zowel taakvelden 5.1/ 6.1 & 7.1. Deze dienen samen bezien te worden. Daarnaast staan er nog te betalen posten open over voorgaande jaren. Het Rijk gaat de Brede SPUK GALA pas afrekenen aan het einde van de projectperiode 2023-2026.
Taakveld 5.2 Sportaccommodaties I 120.000
De Spuk Sport 2024 is definitief vastgesteld. Deze is hoger dan voorzien (voordeel € 117.000).
Taakveld 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie I 83.000
Facturen die betrekking op groen blijken verantwoord te zijn bij vervoersmiddelen (programma 5, taakveld 0.4). Deze waren niet goed uitgesplitst waardoor we nu een onderschrijding hebben bij groen en een overschrijding bij vervoersmiddelen. Per saldo bedraagt het saldo 20.000 positief.
Taakveld 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie I 408.000
Er is alternatieve dekking voor de subsidiering van LEV-groep op dit onderdeel gevonden in de incidentele budgetten van Brede SPUK in het kader van het Gezond en Actief Leven akkoord (voordeel € 250.000).
Het overschot van € 104.000 op het budget preventief jeugdbeleid in 2025 wordt deels verklaard doordat een deel van de geraamde kosten is gedekt uit tijdelijke rijksmiddelen die anders zouden zijn teruggevloeid. Daarnaast was, ondanks een voorziene onderbesteding, een structurele aframing niet wenselijk gezien het incidentele karakter van deze middelen en het vervallen ervan per 2026. Tot slot vielen enkele kostenposten (waaronder True Friend en jongerenparticipatie) lager uit dan geraamd.
Er is een voordeel van € 60.000 op het jeugdbeleid CMD. Voor een toelichting zie verklaring Jeugd programma 1.
Aan de locatie Appelaar 35 zijn nog in 2025 beperkt interne uren toegerekend. De reguliere vergoeding van € 5.880 per half jaar liep in het eerste half jaar 2025 nog via deze functie, maar loopt vanaf het 2e halfjaar 2025 via de algemene uitkering. Voor deze amv-locatie (voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen) is daarnaast een specifieke uitkering op basis van de Spreidingswet ontvangen. Dit om gemeenten te stimuleren vrijwillig asielopvangplekken aan te bieden. Er is € 2.000 per opvangplek (54) ontvangen. Dit verklaart het positieve saldo van € 109.000.
N.a.v. raadsbesluit RB GM2025-2450078 Definitief beschikbaar stellen krediet wijkcentrum Skandia is het verhuurbudget met € 65.725 afgeraamd terwijl de verhuurinkomsten van die locatie jaarlijks maar ca € 10.000 bedragen. In 2025 is voor die locatie ook nog ca. € 6.000 aan inkomsten ontvangen. Per saldo is er een voordeel van € 65.000.
In de loop van 2025 zijn door het Rijk de spelregels voor de Brede SPUK GALA gewijzigd en werden de beschikbare bedragen voor de 15 thema's binnen deze SPUK uitkering ontschot. De werkelijke kosten binnen de projectadministratie zijn nu afgerekend naar zowel taakvelden 5.1/ 6.1 & 7.1. Deze dienen samen bezien te worden. Daarnaast staan er nog te betalen posten open over voorgaande jaren. Het Rijk gaat de Brede SPUK GALA pas afrekenen aan het einde van de projectperiode 2023-2026. Op dit taakveld 6.1 is het nadeel € 180.000.
Taakveld 7.1 Volksgezondheid I 180.000
De GGD Brabant-Zuidoost heeft € 50.000 uit het jaarrekeningresultaat over 2024 en € 44.000 als gevolg van de eerste wijziging van de programmabegroting 2025 aan Geldrop-Mierlo uitgekeerd.
In de loop van 2025 zijn door het Rijk de spelregels voor de Brede SPUK GALA gewijzigd en werden de beschikbare bedragen voor de 15 thema's binnen deze SPUK uitkering ontschot. De werkelijke kosten binnen de projectadministratie zijn nu afgerekend naar zowel taakvelden 5.1/ 6.1 & 7.1. Deze dienen samen bezien te worden. Daarnaast staan er nog te betalen posten open over voorgaande jaren. Het Rijk gaat de Brede SPUK GALA pas afrekenen aan het einde van de projectperiode 2023-2026. Op dit taakveld bedraagt het voordeel € 86.000.
Taakveld 8.1 Ruimtelijke ordening S -627.000
Dit betreft salariskosten die geactiveerd worden op investeringen/projecten en verhaald worden via plankosten.
Taakveld 8.2 Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) I -1.857.000
Het nadeel van € 1.857.000 is het saldo van de volgende voor- en nadelen. De tussentijdse winstneming 2025 van € 172.000 voor de grondexploitatie Genoenhuizerweg 6, de vrijval van de verliesvoorziening 2025 voor de grondexploitatie Bogardeind 85-123 van € 444.000 en een restitutie van eerdere winstnemingen 2025 voor de grondexploitatie Groot Luchen voor een bedrag van € 147.000 (nadeel). Een bedrag van € 2.326.000 (nadelig) valt weg tegen het voordeel in het onderdeel toerekening salarissen en overhead aan taakvelden hieronder. Zie ook de paragraaf Grondbeleid.
Stortingen en onttrekkingen reserves I -520.000
Door hogere stortingen in reserves dan begroot ontstaat hier een nadeel. Het gaat met name om een storting in de reserve Algemene reserve grondexploitatie van € 444.000. Daarnaast nog diverse stortingen in reserves die een relatie hebben met de grondexploitatie zoals de reserve Leefbaarheidsfonds, Bovenwijkse voorzieningen, Herstructurering woongebieden en sociale woningenbouw.
Toerekening salarissen en overhead aan taakvelden I 2.164.000
Zie algemene tekst hierboven onder de Algemene toelichting en inleiding bij programma's.
Overig I 253.000
Totaal 394.000