Verbonden partijen

Inleiding

Terug naar navigatie - Verbonden partijen - Inleiding

De paragraaf verbonden partijen moet inzicht geven in de relaties van de gemeente in rechtspersonen waarin bestuurlijke invloed wordt uitgeoefend én financiële belangen gemoeid zijn. Verbonden partijen zijn een manier om een bepaald beleidsvoornemen uit te voeren; het aangaan van verbonden partijen komt altijd voort uit het publiek belang.

Onder bestuurlijk belang wordt verstaan: zeggenschap, hetzij uit hoofde van vertegenwoordiging in het bestuur hetzij uit hoofde van stemrecht.
Onder financieel belang wordt verstaan: een aan de verbonden partij ter beschikking gesteld bedrag dat niet verhaalbaar is indien de verbonden partij failliet gaat onderscheidenlijk het bedrag waarvoor aansprakelijkheid bestaat indien de verbonden partij haar verplichting niet nakomt.
Ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 1, 5, 8, 9, 15, 26 en 36 van het BBV komen hierna de volgende verbonden partijen aan de orde:


Gemeenschappelijke regelingen:

  • Gemeenschappelijke Regeling Metropoolregio Eindhoven (MRE) te Eindhoven (voorheen SRE);
  • Gemeenschappelijke Regeling Omgevingsdienst Zuidoost Brabant (ODZOB) te Eindhoven;
  • Gemeenschappelijke Regeling Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost (VRBZO) te Eindhoven;
  • Gemeenschappelijke Regeling Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) Brabant-Zuidoost te Eindhoven;
  • Gemeenschappelijke Regeling Dienst Dommelvallei te Mierlo;
  • Gemeenschappelijke Regeling Senzer te Helmond;
  • Gemeenschappelijke Regeling Cure Afvalbeheer te Eindhoven;
  • Gemeenschappelijke Regeling PlusTeam te Geldrop.

Vennootschappen en coöperaties:

  • Naamloze Vennootschap Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) te Den Haag;
  • Besloten Vennootschap Breedband Regio Eindhoven;

Stichtingen en verenigingen:

  • Stichting Zorg- en Veiligheidshuis Brabant Zuidoost te Helmond;
  • Stichting Bureau Inkoop- en aanbestedingen Zuidoost Brabant (BIZOB) te Oirschot;
  • Stichting Beheer en Uitvoering Taskforce-RIEC Brabant-Zeeland te Rijen. 

Overig:
Alhoewel naar de aard geen verbonden partij, wordt hier ook de samenwerking in het stedelijk gebied Eindhoven (SGE) opgenomen. Reden is dat het belang dat aan deze samenwerking wordt gehecht groot is.
In deze paragraaf wordt elke verbonden partij uitgewerkt aan de hand van de volgende indeling:

  • Doel en openbaar belang van de verbonden partij;
  • Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij:
  • Uitgangspunten waarom en wanneer er gebruik wordt gemaakt van de verbonden partij;
  • Veranderingen en ontwikkelingen van de verbonden partij;
  • Risico’s: welke risico’s zijn er bij deelname;
  • Afbreukrisico van geen deelname: wat zijn de risico’s bij geen deelname;
  • Alternatieven voor geen deelname: welke alternatieven zijn er;
  • Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging: wie zijn er betrokken bij de samenwerking;
  • Frequentie van terugkoppeling naar de raad: frequentie van informatie terugkoppeling;
  • Financieel belang: welke kosten horen bij de samenwerking;
  • Vermogenspositie en resultaat boekjaar van de verbonden partij.


De volgende afkortingen zijn gebruikt in de uitwerking van de verbonden partijen:
DB: Dagelijks bestuur;
GR: Gemeenschappelijke regeling;
NV: Naamloze Vennootschap.

Gemeenschappelijke regelingen

Terug naar navigatie - Verbonden partijen - Gemeenschappelijke regelingen

GR Metropoolregio Eindhoven (MRE) te Eindhoven

Doel en openbaar belang

De Metropoolregio Eindhoven (MRE) is een samenwerkingsverband van 21 gemeenten in Zuidoost-Brabant. De MRE richt zich op het gezamenlijk oppakken van regionale opgaven op het gebied van ruimte en wonen, mobiliteit, economie, energietransitie, vitale groene leefomgeving en de culturele archieftaak via het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe). De samenwerking draagt bij aan een sterke, duurzame en toekomstbestendige regio en versterkt de gezamenlijke positie richting provincie, Rijk en andere partners.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

Voor Geldrop-Mierlo is de MRE een belangrijk platform om regionale opgaven in samenhang op te pakken en lokale belangen in een bredere regionale context te behartigen. Deelname aan de MRE is met name van belang voor thema’s die de schaal van de gemeente overstijgen, zoals woningbouw, mobiliteit, energietransitie, werklocaties en de ontwikkeling van Landgoed Gulbergen. De MRE biedt daarbij meerwaarde in de vorm van kennisdeling, gezamenlijke lobby, afstemming met andere overheden en toegang tot subsidies en fondsen. De inzet van de MRE sluit aan bij de Visie 2044 en de Strategie 2026–2029, waarin regionale samenwerking expliciet wordt gezien als middel om maatschappelijke en ruimtelijke opgaven te realiseren.

 

Veranderingen en ontwikkelingen gemeentelijke samenwerking

De samenwerking binnen de MRE staat in het teken van de verdere uitwerking van de schaalsprong in Brainport en de daaruit voortvloeiende afspraken met Rijk, provincie en regio. Belangrijke ontwikkelingen zijn onder meer de uitvoering van de regionale woondeal, de inzet op woningbouwversnelling, de ontwikkeling van mobiliteitsmaatregelen in het kader van Beethoven, de aanpak van netcongestie en de doorontwikkeling van Landgoed Gulbergen. Daarnaast wordt gewerkt aan een nieuwe regionale agenda en aan versterking van de uitvoeringskracht van de samenwerking. Ook is er gewerkt aan nieuwe fondsenstructuren en aan een betere koppeling tussen regionale ambities en gemeentelijke uitvoeringscapaciteit.

 

Risico's

Een belangrijk risico is dat regionale ambities en afspraken sneller groeien dan de beschikbare uitvoeringskracht bij gemeenten en binnen de MRE-organisatie. Ook blijft er financieel risico bestaan als aanvullende bijdragen van Rijk of andere partners uitblijven, waardoor druk kan ontstaan op gemeentelijke bijdragen of op het ambitieniveau van regionale opgaven. Daarnaast blijft Landgoed Gulbergen een aandachtspunt, zowel qua ontwikkeling als qua financiële en organisatorische doorwerking.

 

Afbreukrisico van geen deelname

Het niet deelnemen aan de MRE zou de invloed van Geldrop-Mierlo op regionale strategieën en investeringskeuzes aanzienlijk beperken. Ook zou dit de toegang tot subsidies, samenwerkingsafspraken en regionale uitvoeringskracht verminderen. Voor meerdere opgaven geldt dat deze alleen in regionaal verband effectief kunnen worden aangepakt.

Alternatieven voor geen deelname

Er zijn geen volwaardige alternatieven die dezelfde schaal, positie en uitvoeringskracht bieden als de MRE. Andere samenwerkingen, zoals het Stedelijk Gebied Eindhoven en Midstad Brabant, zijn waardevol maar hebben een andere focus, schaal of rol en kunnen de MRE niet vervangen.

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

In het Algemeen Bestuur MRE is Geldrop-Mierlo vertegenwoordigd door burgemeester Van Bree. Plaatsvervangend lid van het Algemeen Bestuur MRE is wethouder Van Gestel. In de portefeuillehoudersoverleggen is Geldrop-Mierlo als volgt vertegenwoordigd (conform de portefeuilles):

  • Ruimte & Wonen: wethouder G.J.A.H. van Gestel
  • Mobiliteit: wethouder J.A.T.M. van de Laar
  • Economie: wethouder F.J.M.C. Stravers
  • Transitie Landelijk Gebied: wethouder J.A.T.M. van de Laar
  • Energietransitie: wethouder F.J.M.C. Stravers 
  •  

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

De raad wordt geïnformeerd via de reguliere P&C-cyclus, zienswijzeprocedures op begroting en jaarstukken, raadsinformatiebrieven, regionale bijeenkomsten en waar nodig via afzonderlijke mededelingen over relevante regionale ontwikkelingen.

 

Financieel belang

De gemeentelijke bijdrage van Geldrop-Mierlo aan de MRE in 2025 bedraagt:

In 2025 bedroeg de totale bijdrage van de gemeente Geldrop-Mierlo aan de Metropoolregio Eindhoven (MRE) € 659.755,-. Deze bijdrage is als volgt gespecificeerd:

Regionale opgaven: € 227.013,-
Brainport Development: € 148.746,-
Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe): € 181.507,-
Stimuleringsfonds: € 102.489,-.

GR Omgevingsdienst Zuidoost Brabant (ODZOB) te Eindhoven

Doel en openbaar belang

De omgevingsdienst Zuidoost Brabant (ODZOB) is ingesteld om ten behoeve van de deelnemers (21 gemeenten en provincie) taken uit te voeren op het gebied van het omgevingsrecht en daarmee als uitvoeringsdienst van het lokaal en provinciaal bestuur een bijdrage te leveren aan het realiseren en borgen van de door de verantwoordelijke overheden in de regio Zuidoost-Brabant aangegeven kwaliteit van de fysieke leefomgeving.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

De ODZOB is belast met het ten behoeve van de deelnemers uitvoeren van het Landelijk Basistakenpakket met inachtneming van het door de deelnemers vastgestelde beleid. De ODZOB kan, voor zover dit geen verstoring veroorzaakt in de uitvoering van de basistaken, op verzoek van een of meer van de deelnemers verzoektaken uitvoeren. Voor de gemeente Geldrop-Mierlo zijn dit onder meer adviesstaken op het gebied van milieu en duurzaamheid.

De gemeente heeft als deelnemer van de gemeenschappelijke regeling sinds 2019 een dienstverleningsovereenkomst (DVO) met de ODZOB gesloten waarin onder meer kernbepalingen zijn opgenomen over leveringsafspraken, werkafspraken, afspraken over archivering, facturering en tarieven. 

 

Veranderingen en ontwikkelingen

Vanaf 1 maart 2025 werken we met een nieuwe dienstverleningsovereenkomst met de daarop van toepassing zijnde algemene voorwaarden van de ODZOB. Hiermee voldoen we aan artikel 2.4 uit de nieuwe Gemeenschappelijke Regeling ODZOB waardoor er een nieuw gezamenlijk afsprakenkader is tussen opdrachtgevers (zijnde de deelnemers) en de opdrachtnemer (zijnde de ODZOB) voor de uitvoering van taken en diensten.

 

Risico's

In het geval de omzet achterblijft bij de verwachtingen zijn alle deelnemers aan de GR daarvoor (financieel) verantwoordelijk. Omdat het gemeentelijk werkprogramma slechts een klein onderdeel van het totaal uitvoeringsprogramma betreft is de invloed daardoor slechts beperkt.

 

Afbreukrisico van geen deelname

Deelname voor wat betreft het basistakenpakket is wettelijk verplicht. Dit geldt niet voor de verzoektaken. ODZOB is er echter op gericht om ook de uitvoering van verzoektaken voor haar rekening te nemen. Binnen de gemeente is de specialistische kennis niet altijd aanwezig om deze verzoektaken zelf uit te voeren. Een voorbeeld hiervan is het landelijke stikstofdossier.

 

Alternatieven voor geen deelname

Zoals gezegd is de deelname voor wat betreft het basis-takenpakket wettelijk verplicht. Indien wij de verzoektaken niet bij de ODZOB neerleggen zouden we deze uit kunnen besteden aan een andere partij of hiervoor mensen in dienst kunnen nemen.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

Deelname door de 21 gemeenten in Zuidoost-Brabant en de provincie Noord-Brabant.
Dagelijks bestuur: voorzitter: burgemeester J.C.J. van Bree.
Algemeen bestuur: voorzitter: burgemeester J.C.J. van Bree, plaatsvervangend lid: wethouder F.J.M.C. Stravers.

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

Structureel jaarlijks tweemaal (begroting, rekening); daarnaast incidenteel, afhankelijk van ontwikkelingen. 

 

Financieel belang

Naast de individuele werkprogramma's is er nog sprake van een collectief takenpakket. Deze worden buiten het werkprogramma om afgerekend.

Collectieve taken € 67.978,-

Basistaken werkprogramma € 341.492,-

Verzoektaken werkprogramma  € 181.435,-

Overige opdrachten (buiten werkprogramma) € 60.689,-

Totaal: € 651.594,-.

GR Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost (VRBZO)

 

Doel en openbaar belang

Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost (VRBZO) behartigt de belangen van de gemeenten in het samenwerkingsgebied op de terreinen van: brandweerzorg, geneeskundige hulpverleningsorganisatie in de regio, rampenbestrijding en crisisbeheersing en de gemeenschappelijke meldkamer, door:

  • Adequaat te reageren op spoedeisende hulpvragen van burgers, instellingen en bedrijven;
  • Het organiseren en coördineren van geneeskundige hulpverlening in de regio;
  • Het voorkomen en bestrijden van brand, het beperken van brandgevaar en/of ongevallen bij brand en alles wat hiermee verband houdt, inclusief de coördinatie van de werkzaamheden op dit gebied;
  • Het organiseren van de rampenbestrijding en crisisbeheersing.
  •  

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

Omdat veiligheidsrisico’s zich niet houden aan gemeentegrenzen én omdat veiligheid een complexe zaak is, is in de Wet veiligheidsregio’s (Wvr) bepaald dat de 21 gemeenten in Zuidoost-Brabant de verantwoordelijkheid voor veiligheid onderbrengen bij VRBZO. Hierdoor werken de gemeenten op regionale schaal aan een veilige leefomgeving voor mensen die er wonen en verblijven, professionele hulp verlenen als het nodig is, waarborgen creëren voor fysieke veiligheid en voorbereidingen treffen voor rampenbestrijding en crisisbeheersing.
 

Veranderingen en ontwikkelingen

Bestuurlijke opdracht: Begin 2024 gaf VRBZO aan het Algemeen Bestuur het signaal dat de organisatie al lange tijd met moeite heeft kunnen voldoen aan de vereisten en verwachtingen. Daarom gaf het bestuur opdracht om de situatie nader uit te werken in 3 deelopdrachten, die zijn samen te vatten als: 
- voldoen aan wet- en regelgeving; 
- basis op orde brengen; 
- komen tot een beleidsplan. 
De eerste deelopdracht is afgerond in 2024. In 2025 zijn de tweede en derde deelopdracht samengevoegd en uitgewerkt in het ontwerp Regionaal Beleidsplan 2027-2030 VRBZO. Eind 2025 heeft het Algemeen Bestuur dit ontwerpplan vrijgegeven voor een zienswijzeprocedure door de gemeenteraden. Het ontwerp Regionaal Beleidsplan schetst de aandachtspunten voor de basis op orde en vier strategische thema's.

Basis op orde: doel is om een gezonde organisatie te hebben die haar taken en werkzaamheden kan uitvoeren zoals we van een goed functionerende veiligheidsregio verwachten. Hiervoor is onder andere gewerkt aan de volgende onderdelen: aantoonbare vakbekwaamheid via een strategisch leerplan, moderne HRM-processen, modernisering van systemen voor informatievoorziening, verbetering en verduurzaming van kazernes. 

Strategische thema's: als vervolg op de focuspunten uit het Regionaal risicoprofiel heeft VRBZO in 2025 samen met haar netwerkpartners een Omgevingsanalyse 2035 uitgevoerd. Hieruit komen de volgende vier strategische thema's naar voren die de unieke dynamiek van onze regio raken en om speciale aandacht vragen: schaalsprong en complexe infrastructuur, klimaatveiligheid, technologie - informatie en innovatie en weerbaarheid. 

Weerbare samenleving: VRBZO is in 2025 gestart met een programmateam dat zich gaat richten op met name de continuïteit van de crisisorganisatie, het opzetten van een netwerk van noodsteunpunten en coördinatiepunten en op intensivering van de afspraken met de vitale partners. Daarnaast coördineert VRBZO de inzet van de risico communicatiecampagne Denk Vooruit samen met de gemeenten in de regio.

 

Risico's 

De risico's van de organisatie zijn in de beleidsnota risicomanagement en weerstandsvermogen gebundeld tot drie onderwerpen waaraan een risicobedrag voor het weerstandsvermogen is gekoppeld:
- Risico's in algemene bedrijfsvoering € 500.000 - € 1.000.000
- Risico's model brandweerzorg € 500.000 - € 1.000.000
- Risico grootschalige ramp/crisis € 500.000 - € 1.000.000
- Totaal benodigd weerstandsvermogen € 1.500.000 - € 3.000.000

Het is niet reëel dat bovengenoemde risico’s zich gelijktijdig voordoen. Tevens is de impact van een ernstig incident en de majeure wijzigingen in model brandweerzorg (nog) lastig te kwantificeren. Daarom houdt VRBZO rekening met een totaal risicobedrag van € 2,0 miljoen.

 

Afbreukrisico van geen deelname

Deelname is een wettelijke plicht (Wgr, Wvr). 

 

Alternatieven voor geen deelname
Geen alternatieven. 

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging
Deelname door 21 gemeenten in de regio Zuidoost Brabant.
Algemeen bestuur: lid: burgemeester J.C.J. van Bree. 

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad
Structureel jaarlijks tweemaal (begroting, jaarrekening) en halfjaarlijks (1e en 2e samenvatting van de bestuursrapportage); daarnaast incidenteel, afhankelijk van ontwikkelingen over beleid en strategische keuzes binnen de Veiligheidsregio. 

 

Financieel belang
Algemene bijdrage € 2.344.275,-

GR Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) Brabant-Zuidoost te Eindhoven

 

Doel en openbaar belang

In stand houden van de GGD om daarmee de gezondheid van de bevolking en preventie van ziekten te bevorderen, alsmede snelle interventies op het gebied van gezondheid te verzorgen. Gemeenschappelijke behartiging van de belangen van de deelnemende gemeenten en uitvoering van de wettelijke gemeentelijke taken op het gebied van de (openbare) gezondheid(szorg). Financiering op basis van bijdrage deelnemende gemeenten, bijdragen ziektekostenverzekeraars, ambulancehulpverlening en bijdragen particulieren.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

De gemeente kan profiteren van de professionele kennis en voorzieningen welke de GGD bezit en door de gemeente niet zelfstandig in stand gehouden kunnen worden. Tevens wordt door de samenwerking met de regiogemeenten een schaalgrootte bereikt die een efficiënte en effectieve aanpak mogelijk maakt tegen zo laag mogelijke kosten. Een positieve bijdrage aan de gezondheid van de inwoners van onze gemeente en uitvoering van tal van wettelijke taken.

 

Veranderingen en ontwikkelingen

Heroriëntatie op de kerntaken
In het licht van de schaalsprong van de Brainport-regio en de door meerdere gemeenten aangekondigde bezuinigingen op het Sociaal Domein, heeft de GGD samen met gemeenten een traject doorlopen om te komen tot een toekomstbestendig takenpakket dat enerzijds rekening houdt met de groeiende vraag naar publieke en acute gezondheidszorg en anderzijds tegemoetkomt aan de noodzaak om kostenbesparingen door te voeren. Er is een kader bepaald waaraan een dergelijk takenpakket dient te voldoen, en dit wordt in 2026 concreet uitgewerkt. Zowel op inhoud als qua financiën.

Medische arrestantenzorg (MAZ)
De gezamenlijke GGD'en hebben de aanbesteding MAZ van de Nederlandse Politie verloren. Hierdoor lopen zij enerzijds inkomstenverlies op. Anderzijds maakt dit het taakveld van Forensische Geneeskunde mogelijk ook minder aantrekkelijk. Dit zou potentieel tot gevolg kunnen hebben dat forensisch artsen van de GGD overstappen naar de nieuwe MAZ-aanbieder, terwijl het aantal artsen op dit moment al schaars is. Ook zou dit kunnen betekenen dat de instroom van nieuwe forensisch artsen terug zal lopen.

Lagere index CAO Samenwerkende Gemeentelijke Organisaties (SGO)
De GGD had in haar programmabegroting 2025 rekening gehouden met een hoger indexeringspercentage voor de nieuwe CAO-SGO. Dit maakt dat het Algemeen Bestuur heeft besloten om de programmabegroting 2025 te wijzigen en een deel van de gemeentelijke bijdrage aan de gemeenschappelijke regeling GGD terug te laten vloeien naar de deelnemende gemeenten. 

Infectieziektebestrijding
Het Algemeen Bestuur heeft besloten tot het oprichten van een Vaccinatie Expertise Centrum (VEC) waarmee de kennis, voorlichting en uitvoering van vaccinaties in brede zin (Covid-19, reizigersvaccinaties, beroepsvaccinaties en vaccinaties op maat, en het rijksvaccinatieprogramma) worden gebundeld. Het doel is om de trend van de teruglopende vaccinatiegraad in Zuidoost-Brabant te keren.

Wet Integrale Suïcidepreventie
Deze nieuwe wet is onderdeel van de Wet Publieke Gezondheid (WPG) en verplicht gemeenten om een plan van aanpak op te stellen in het voorkomen van suïcides. Het Algemeen Bestuur van de GGD heeft besloten dat de GGD hiervoor een regionale aanpak opstelt voor de 21 deelnemende gemeenten. Lokaal kunnen gemeenten zelf wel eigen accenten leggen.

Penvoerderschap Vitale Communities (IZA)
Door de opheffing van Coöperatie Slimmer Leven is het penvoerderschap voor de regionale IZA-themalijn Vitale Communities bij de GGD komen te liggen. Daarmee krijgt zij een nog belangrijkere positie in de regionale IZA-samenwerking, én in de positionering van het platform, het merk, en de beweging van DE STAP naar gezonder.

Risico's

Als belangrijkste risico's worden gezien:

Stijging van de kosten:
- dat de loon- en materiële kosten sneller stijgen dan de in de begroting opgenomen indexering van de gemeentelijke bijdrage voor het gezamenlijke takenpakket en/of het NZA-budget voor ambulancezorg, en dat deze niet in de daaropvolgende jaren wordt rechtgetrokken;
- dat door fusie, reorganisatie, conflicten etc. er wachtgelden/frictiekosten dienen te worden uitbetaald die niet door gemeenten, derden of de lopende exploitatie worden gedekt;
- dat als gevolg van (belasting)wet- en regelgeving de kosten meer dan gemiddeld stijgen en/of tot een naheffing leiden;
door toenemende arbeidsmarktkrapte.

Extra kosten door verandering taakuitvoering: dat er (door externe ontwikkelingen) een wijzing in de taakinhoud optreedt waardoor er tijdelijk
meerkosten ontstaan;

Onvoldoende budget: dat om de paraatheid van de Ambulancezorg te handhaven er, bv vanwege een hoog ziekteverzuim of een groot personeelsverloop, te weinig budget is om de vervangingskosten te dekken. Daarnaast bestaat m.b.t. ambulancezorg een algemeen exploitatierisico op de omvangrijke materiële kosten;

Uitvoering van noodzakelijke activiteiten zonder financiering:
dat door een ramp bij PG veel extra inzet nodig is en/of waardoor het reguliere werk in gevaar komt.;
dat verplichte landelijke wet- en regelgeving bij PG leidt tot activiteiten waarvan de kosten nog niet zijn opgenomen in de begroting;

Extra kosten door organisatieverandering: dat, wanneer de aanwijzing voor ambulancevervoer niet meer aan de GGD wordt toegekend, een deel van centrale overhead niet meer wordt gedekt;

Extra kosten door afname van markttaken: het risico dat door marktomstandigheden er tijdelijk ongedekte kosten blijven bij de contracttaken voor het rijk en derden;

Beveiliging en (onder-)verzekering: dat toegewezen schadeclaims niet volledig worden afgedekt door de afgesloten verzekeringen;

Het risico dat zich ICT-beveiligingsproblemen voordoen;

Verbonden Partijen: dat bij liquidatie van een der verbonden partijen er claims aan de GGD zullen zijn;

Dat er zich nog overige (personele) tegenvallers zullen voordoen waarmee nog geen rekening is gehouden.

 

Afbreukrisico van geen deelname

Geen behartiging van onze belangen op dit gebied en niet kunnen voldoen aan wettelijke verplichtingen waaronder het in stand houden van een GGD.

 

Alternatieven voor geen deelname

Het zoeken naar andere instanties die uitvoering kunnen geven aan onze wettelijke taken op het gebied van openbare gezondheidszorg. Volledig afzien van geen deelname is geen reële optie i.v.m. de in de Wet Publieke Gezondheid opgenomen eis dat de gemeente een GGD in stand moet houden.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

Deelname aan het Algemeen Bestuur en commissies door de 21 gemeenten in Zuidoost-Brabant. Lid Dagelijks Bestuur en Algemeen Bestuur: wethouder M.J. Sanders-de Jonge.

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

Jaarlijks structureel naar de raad voor kadernota, programmabegroting en  jaarrekening. Daarnaast incidenteel, afhankelijk van ontwikkelingen.

 

Financieel belang

Gemeentelijke bijdrage: € 1.707.893,-

Retour ontvangen positief jaarrekeningresultaat 2024 € 50.727,-

De concept jaarrekening 2025 sluit af met een positief resultaat van € 2.053.000,- bij Publieke Gezondheid en € 127.000,- bij Ambulance Zorg (voor accountantscontrole). 

GR Dienst Dommelvallei te Mierlo

 

Doel en openbaar belang

Dienst Dommelvallei is het samenwerkingsverband van de gemeenten Geldrop-Mierlo, Nuenen en Son en Breugel. In deze dienst zijn de bedrijfsvoeringstaken financiën, personeel & organisatie, informatievoorziening en planning en control voor de drie gemeenten ondergebracht. Daarnaast hebben de gemeenten Son en Breugel en Nuenen taken met betrekking tot werk en inkomen, WMO, Jeugdwet en dienstverlening in Dienst Dommelvallei ondergebracht. Sinds 2024 is Dienst Dommelvallei via een dienstverleningsovereenkomst aangesloten bij de BSOB. De BSOB voert voor de Dommelvallei-gemeenten de belastingentaken uit.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

De gemeenten werken samen om hun eigen en gezamenlijke maatschappelijke opgaven en bestuurlijke ambities te realiseren. Dienst Dommelvallei is verantwoordelijk voor een toekomstbestendige uitvoering van de bedrijfsvoeringstaken. Ze zetten in op innovaties om de kwaliteit en doelmatigheid (efficiency) van haar dienstverlening hoog te houden en om te anticiperen op de (krappe) arbeidsmarkt. Dit moet leiden tot verbetering van de kwaliteit en vermindering van de kwetsbaarheid tegen lagere kosten. 

 

Veranderingen en ontwikkelingen

In 2025 is voor het eerst gewerkt vanuit het Bedrijfsplan Dienst Dommelvallei 2.0 en de nieuwe governance. Dit houdt in dat Dienst Dommelvallei opereert vanuit één bestuur, één managementlaag en bij ieder team business partners voor de nabijheid van de gemeenten. Belangrijke ontwikkelingen:

  • Er is een hernieuwd veranderplan opgesteld, waarin de (strategische) veranderopgaves zijn vertaald in verbeterdoelen en een 1e aanzet is gemaakt richting concrete inspanningen. 
  • Het geactualiseerde Informatieplan 2025-2028 is opgesteld. Er zijn scenario’s uitgewerkt, waarbij consequenties voor voldoen aan wet- en regelgeving, dienstverlening richting inwoners en financiën inzichtelijk zijn gemaakt. Hiermee kan gezamenlijk het ambitieniveau en de risicoacceptatie bepaald worden. 
  • Er is gestart met het borgen van de Network and Information Security Directive (NIS2-richtlijn) in processen. Dit is een verplichting vanuit de cyberbeveiligingswet.
  • Een nieuw financieel systeem is aanbesteed.
  • Het algemeen oordeel van de Waarderingskamer luidt dat de uitvoering van de Wet WOZ in de gemeenten Geldrop-Mierlo, Nuenen en Son en Breugel “voldoende” is. De taakstelling voor kostenreductie door de overstap naar BSOB is niet behaald.
  • Gestart is met de (door-)ontwikkeling van de HR-thema's Recruitmentstrategie, Arbo- & verzuimmanagement inclusief vitaliteit en Leren & ontwikkelen.

 

Risico's

Er ligt een risico op (te) hoge verwachtingen vanuit de gemeenten en het te snel willen realiseren van resultaten. Harmonisatie van processen, systemen en werkwijzen vraagt tijd. Dit kan spanning opleveren tussen bestuurlijke ambities en uitvoeringskracht.

Daarnaast blijft het zoeken naar een goede balans tussen maatwerk voor individuele deelnemende gemeenten en efficiency, standaardisatie en kwaliteitsverbetering voor het collectief. Verschillen in prioriteiten of tempo tussen deelnemers kunnen de besluitvorming en voortgang beïnvloeden.

Financieel geldt dat eventuele tekorten naar rato moeten worden aangevuld door de deelnemende gemeenten. Dit kan leiden tot aanvullende financiële bijdragen.

Een toenemend risico betreft de ontwikkeling op het gebied van informatievoorziening, digitalisering, cyberveiligheid en informatiebeheer. Nieuwe wet- en regelgeving en hogere maatschappelijke verwachtingen leiden tot stijgende structurele kosten, extra investeringen en een grotere afhankelijkheid van schaarse specialistische capaciteit. Deze ontwikkelingen kunnen leiden tot hogere lasten, met doorwerking naar de gemeentelijke begroting.

 

Afbreukrisico van geen deelname

Bij geen deelname kunnen geen voordelen van de samenwerking behaald worden.

 

Alternatieven voor geen deelname

De werkzaamheden weer zelf als gemeente oppakken of in andere verbanden samenwerkingsmogelijkheden gaan zoeken.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

Geldrop-Mierlo, Nuenen en Son en Breugel.

Het bestuur bestaat, naast de directeur Dienst Dommelvallei, per deelnemende gemeente uit een burgemeester en een wethouder.  Voor onze gemeente zijn dat de burgemeester J.C.J. van Bree en wethouders F. Stravers. 

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

Structureel jaarlijks tweemaal (begroting, jaarrekening); daarnaast incidenteel, afhankelijk van ontwikkelingen.

 

Financieel belang

Gemeentelijke bijdrage € 8.472.375,-.

De bedragen zijn met de kostprijsverhogende BTW verhoogd. Dit omdat Dienst Dommelvallei verplicht is om vanaf 2019 inclusief BTW te factureren.

 

GR Senzer

 

Doel en openbaar belang

Senzer voert de Participatiewet uit voor de arbeidsmarktregio Helmond-De Peel, waar de gemeente Geldrop-Mierlo deel van uitmaakt. Het openbaar belang ligt in het realiseren van arbeidsmarktparticipatie voor inwoners die ondersteuning nodig hebben. Ook de dienstverlening aan voormalig Wsw-medewerkers maakt onderdeel uit van de taken van Senzer. Het uiteindelijke doel is het bevorderen van economische zelfstandigheid en het verminderen van uitkeringsafhankelijkheid.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

De gemeente Geldrop-Mierlo verwacht dat Senzer passende arrangementen biedt aan de doelgroep van de Participatiewet. Hierbij ligt de nadruk op een rechtmatige en doelmatige uitvoering binnen de financiële kaders. De beschikbare BUIG- en Participatiemiddelen worden optimaal benut, met ruimte voor lokale projecten. De inzet van Senzer moet bijdragen aan uitstroom uit de bijstand en het vergroten van maatschappelijke participatie, terwijl een budgettair neutrale uitvoering een belangrijk uitgangspunt blijft.

Senzer wordt ingeschakeld vanwege de specialistische kennis en capaciteit op het gebied van arbeidsmarktintegratie en de uitvoering van de Participatiewet. De keuze voor Senzer is gebaseerd op efficiency, regionale samenwerking en de wettelijke taakstelling die voortvloeit uit de Participatiewet. Het regionaal bundelen van middelen en expertise voorkomt versnippering en versterkt de slagkracht van de arbeidsmarktregio.

 

Veranderingen en ontwikkelingen

Sinds de toetreding van Geldrop-Mierlo tot de GR Werkbedrijf Atlant-De Peel (2016) is er veel veranderd. Na de fusie tussen De Atlantgroep en Werkplein Helmond werd de naam gewijzigd in Senzer (2016). In 2023 trad een geactualiseerde gemeenschappelijke regeling (GR) in werking, mede naar aanleiding van een evaluatie en de komst van de nieuwe Wet gemeenschappelijke regelingen. Deze actualisatie heeft geleid tot herijking van de financiële afspraken en samenwerkingsovereenkomsten.

Op operationeel vlak zijn er uitdagingen geweest. Het onderhoud van openbare ruimte door Senzer vertoonde vanaf 2022 kwaliteitsproblemen, mede als gevolg van een tekort aan geschikte arbeidskrachten. Dit heeft in 2023 geleid tot een gedeeltelijke beëindiging van het contract met Senzer voor wijkonderhoud en in 2024 tot volledige beëindiging. Deze taak heeft Ergon op zich genomen en werkt daarin samen met Senzer. 

 

Risico's

Financieel risico: De gemeente Geldrop-Mierlo is risicodrager voor eventuele tekorten van Senzer. Bij budgetoverschrijdingen of tekorten bij Senzer komt dit, nadat het weerstandsvermogen bij Senzer is aangesproken, direct voor rekening van de deelnemende gemeenten.

Operationeel risico: Door de fluctuerende personeelscapaciteit en de krapte op de arbeidsmarkt bestaat er een reëel risico’s voor de continuïteit en kwaliteit van dienstverlening en het relatief hoge aandeel van inhuurkrachten, wat extra kosten met zich meebrengt.

Strategisch risico: Indien de personeelscapaciteit en kwaliteit van Senzer verder onder druk komt te staan, kan dit leiden tot afnemende slagkracht en inefficiënte inzet van middelen.

 

Afbreukrisico van geen deelname

Geen deelname aan de GR Senzer is niet reëel vanwege de wettelijke verplichting van de Participatiewet. De benodigde schaalgrootte en specialistische kennis zijn niet haalbaar zonder regionale samenwerking.

 

Alternatieven voor geen deelname

Alternatieven voor deelname aan de GR Senzer zijn niet aanwezig. Een eigen uitvoering van de Participatiewet door de gemeente zou hoge kosten en inefficiëntie met zich meebrengen. Samenwerking met andere uitvoeringspartners is mogelijk, maar vraagt uitgebreide heroriëntatie en nieuwe investeringen.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

Senzer is een gemeenschappelijke regeling waarin de gemeenten Helmond, Asten, Someren, Deurne, Laarbeek, Gemert-Bakel en Geldrop-Mierlo participeren.

Dagelijks Bestuur: wethouder P.J. Looijmans. Algemeen Bestuur: wethouder F.J.M.C. Stravers

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

Jaarlijks zullen de begroting en de jaarcijfers aan de raad worden voorgelegd. Tevens worden maandelijks factsheets met actuele cijfers naar de raad gestuurd.

 

Financieel Belang

Gemeentelijke bijdrage € 18.349.047,-

GR Cure Afvalbeheer te Eindhoven

 

Doel en openbaar belang

Het zo efficiënt mogelijk inzamelen en vermarkten van huishoudelijke afvalstoffen.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

Optimale verhouding tussen geleverde dienstverlening en de tarieven die onze burgers betalen. Via zittingen in het bestuur optimaal invloed kunnen uitoefenen op de dienstverlening en transparantie van de kosten.

 

Veranderingen en ontwikkelingen

Het 'Strategisch Plan GR Cure 2023 - 2026: Kwaliteit, Lef en Duurzaamheid' is vastgesteld, zodat de gemeenten optimaal ondersteund worden in hun duurzaamheidsbeleid en afvalstoffenbeheer.

 

Risico's

De visie op de samenwerking hoeft niet altijd bij alle drie de deelnemers hetzelfde te zijn. Financieel risico ligt bij de gemeenten (kostprijs constructie). 

 

Afbreukrisico van geen deelname

Wanneer we samenwerken met een andere afvalinzamelaar kunnen we minder invloed uitoefenen op de dagelijkse bedrijfsvoering en zijn we minder flexibel. Zelfstandige uittreding betekent dat de andere deelnemers schadeloos gesteld moeten worden.

 

Alternatieven voor geen deelname

Overstappen op een andere Gemeenschappelijke Regeling of andere overheid gedomineerde instelling die het volledige afvalbeheer verzorgt.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

In Cure participeren de gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard.

Algemeen bestuur: lid: wethouder F.J.M.C. Stravers en wethouder G.J.A.H. van Gestel.

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

De raad wordt geïnformeerd wanneer er veranderingen plaatsvinden in het takenpakket. De begroting van Cure wordt jaarlijks aan de raad voorgelegd.

 

Financieel belang

Conform de jaarrekening 2025 van Cure bedraagt onze bijdrage over 2025 €4.143.000,-.

GR PlusTeam te Geldrop

Doel en openbaar belang

Ter behartiging van de sturing en beheersing van ondersteunende processen en van uitvoeringstaken in het kader van de Jeugdwet en de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo 2015).

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

Per 1 januari 2015 is de Jeugdwet en de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo 2015) inwerking getreden. De gemeenten zijn daarmee verantwoordelijk voor alle vormen van jeugdhulp en uitgebreidere verantwoordelijkheden met betrekking tot ondersteuning en begeleiding in het kader van de Wmo en Veiligheid. Het PlusTeam richt zich op de ondersteuning en begeleiding van multi-problem huishoudens in het kader van Jeugdwet en Wmo. Met het PlusTeam is het doel om de zelfredzaamheid en zelfregie van kwetsbare burgers te verbeteren. Daarnaast wordt een veilig en positief opvoed- en opgroeiklimaat voor de jeugdigen van de gemeente gecreëerd. 

 

Veranderingen en ontwikkelingen

In 2025 is het PlusTeam erin geslaagd de wachttijden te stabiliseren binnen de Treeknormen, ondanks een toename van 11% van het aantal gezinnen dat zich bij het PlusTeam heeft gemeld. Sinds 2024 is de focus op de herijkte opdracht PlusTaken uit 2022 opnieuw opgepakt. In 2025 hebben de gemeenten Geldrop-Mierlo en Waalre gezamenlijk onderzocht hoe de uitvoering van de PlusTaken het beste georganiseerd kan worden, passend bij de uitgangspunten van de Hervormingsagenda Jeugd en met als doel de zorg voor inwoners verder te verbeteren. Naar aanleiding hiervan hebben beide colleges in 2025 een voorgenomen besluit genomen om het PlusTeam, als uitvoeringsorganisatie van de PlusTaken, op te heffen en de taken onder te brengen binnen de gemeenten. Het PlusTeam blijft de PlusTaken uitvoeren totdat in het tweede kwartaal van 2026 de raad besluit of de colleges toestemming krijgen om het PlusTeam daadwerkelijk op te heffen.

 

Risico's

De totale Rijksbijdrage is een open eind financiering. De GR PlusTeam wordt daaruit betaald. Als er heel veel vragen komen, zal het PlusTeam overvraagd worden en zal er (tijdelijk) meer inzet ingekocht moeten worden bij andere aanbieders.

 

Afbreukrisico van geen deelname

De kosten van zorg aan multi-probleem gezinnen zullen duurder zijn als deze opdracht bij derden wordt neergelegd.

 

Alternatieven voor geen deelname

De inkoop zal dan bij andere aanbieders ingekocht moeten worden of vanuit detachering zal inzet georganiseerd moeten worden.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

Deelname van de gemeente Waalre en de gemeente Geldrop-Mierlo.

Naam  Functie  Algemeen Bestuur Dagelijks Bestuur
M.J. Sanders-de Jonge Wethouder X X
K. Vortman Wethouder X X
P. Looijmans Wethouder X  
M. Pieters Wethouder X  

 

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

Jaarlijks wat betreft begroting en jaarrekening. Incidenteel op vraag van de gemeenteraad of het college.

 

Financieel belang

De gemeente heeft in 2025 een bijdrage aan het PlusTeam betaald van € 2.467.034,-. Het PlusTeam heeft over het boekjaar 2025 een positief resultaat geboekt van € 139.776,-.
Hiervan krijgt de gemeente Geldrop-Mierlo € 120.598,- uitgekeerd. 

Vennootschappen en coöperaties

Terug naar navigatie - Verbonden partijen - Vennootschappen en coöperaties

NV Bank Nederlandse Gemeente te Den Haag


Doel en openbaar belang

De BNG Bank is de bank van en voor (decentrale) overheden en instellingen op het gebied van wonen, zorg, onderwijs, energie en infrastructuur. De BNG Bank is betrokken partner voor een duurzamer Nederland. De BNG Bank stelt de publieke sector in staat maatschappelijke doelstellingen te realiseren.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

Het betalingsverkeer van de BNG Bank richt zich specifiek op zakelijke klanten in de publieke sector. De BNG Bank biedt een volledig pallet aan zakelijke producten. Digitaal, efficiënt en veiligheid staan hierbij centraal.

 

Veranderingen en ontwikkelingen

Over het verslagjaar 2025 heeft de BNG een nettowinst gerealiseerd van € 172 miljoen. Dat is € 122 miljoen minder dan de nettowinst die een jaar eerder werd geboekt (in 2024 € 294 miljoen). Er wordt voorgesteld om € 79 miljoen aan dividend uit te keren (€ 2,51 per aandeel).

 

Risico's

De BNG Bank is na de Staat een van de grootste emittenten van Nederland. Het door de bank uitgegeven schuldpapier heeft een credit rating AAA van Moody’s, en AA+ van Standard & Poor’s en AA+ van Fitch. Door deze topratings kan de BNG Bank tegen lage prijzen geld aantrekken op de geld- en kapitaalmarkt. Hierdoor kan de bank hun klanten lage tarieven bieden.

 

Afbreukrisico van geen deelname

N.v.t.

Alternatieven voor geen deelname

N.v.t.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

Deelname door de aandeelhouders. Dit zijn uitsluitend overheden.

Als aandeelhouder: wethouder J.A.T.M. van de Laar.

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

Incidenteel, afhankelijk van ontwikkelingen.

 

Financieel belang

In principe wordt het dividend jaarlijks uitgekeerd en heeft het dividend betrekking op het voorafgaande boekjaar. De dividenduitkering is afhankelijk van de resultaten. De BNG streeft niet naar een maximaal, maar naar een redelijk rendement op het eigen vermogen. 
De Staat is houder van de helft van de aandelen van de BNG. De andere helft is in handen van gemeenten, provincies en een hoogheemraadschap.

De gemeente Geldrop-Mierlo bezit 30.186 aandelen à € 2,50 zijnde in totaal € 75.465,-.

Over het verslagjaar 2024 heeft de BNG een nettowinst gerealiseerd van € 294 miljoen. Er is voor € 140 miljoen aan dividend uitgekeerd. Er is per aandeel € 2,51 ontvangen. Dit is € 64.401,83 (zijnde € 75.766,86 minus € 11.365,03 ingehouden dividendbelasting). 

BV Breedband Regio Eindhoven te Eindhoven

 

Doel en openbaar belang

Het verwerven, exploiteren, doen beheren en het beschikbaar stellen van een glasvezelinfrastructuur in de regio Eindhoven voor bedrijven, organisaties en instellingen voor hun eigen gebruik of het beschikbaar stellen van capaciteit aan derden voor niet commerciële doeleinden.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

De aanleg van een glasvezelinfrastructuur draagt bij aan de "verglazing" van Geldrop-Mierlo, waardoor communicatie en uitwisseling van gegevens via de digitale snelweg sneller en eenvoudiger wordt.

 

Veranderingen en ontwikkelingen

N.v.t.

 

Risico's

Het betreft een besloten vennootschap. De financiële positie is solide. Risico's zijn beperkt o.a. omdat de BV geen personeel in dienst heeft en onze gemeente voor nog geen half procent participeert in het maatschappelijk kapitaal. De werkzaamheden kunnen ook door commerciële, concurrerende partijen worden uitgevoerd, waardoor er altijd een risico blijft bestaan.

 

Afbreukrisico van geen deelname

Gelet op de hoogte van de participatie is het afbreukrisico bij geen deelname gering.

 

Alternatieven voor geen deelname

N.v.t.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

Via de algemene vergadering van aandeelhouders.

Wethouder F.J.M.C. Stravers woont namens de gemeente Geldrop-Mierlo de algemene vergadering van aandeelhouders bij.

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

Jaarlijks bij de begroting en jaarrekening.

 

Financieel belang

Het dividend wordt zeer incidenteel uitgekeerd, in 2024 € 0,-.

De gemeente Geldrop-Mierlo heeft 95.000 aandelen van € 1,- per stuk.

Stichtingen en verenigingen

Terug naar navigatie - Verbonden partijen - Stichtingen en verenigingen

Stichting Zorg- en Veiligheidshuis Brabant Zuidoost te Helmond

 

Doel en openbaar belang
Het Zorg- en Veiligheidshuis Brabant Zuidoost is een samenwerkingsverband tussen gemeenten, (justitiële) overheidsinstellingen en maatschappelijke organisaties. Het doel is de verbetering van veiligheid en leefbaarheid in de 21 gemeenten in Brabant Zuidoost. Het is van belang om onderscheid te maken tussen het zorg- en veiligheidshuis als professionele netwerkorganisatie en het zorg- en veiligheidshuis als facilitator voor ketenpartners. Het geactualiseerde landelijk kader richt zich specifiek op het zorg- en veiligheidshuis als netwerkorganisatie van verschillende partners in de zorg-, de strafrechtketen en gemeenten, gericht op een ketenoverstijgende persoons-, systeem- en gebiedsgerichte aanpak van, of advisering rondom, complexe problematiek. In de rol van facilitator biedt de netwerkorganisatie aan ketenpartners de mogelijkheid om werkplekken te huren in een kantoor. Het zorg- en veiligheidshuis Brabant-Zuidoost is in de kern een smalle organisatie. Haar professionaliteit ligt op het gebied van procesregie, advisering en informatievoorziening.

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij
De kracht van het zorg- en veiligheidshuis is een goede samenwerking tussen de verschillende organisaties om problemen op het gebied van veiligheid beter aan te pakken. Daarbij behouden alle partners hun eigen (wettelijke) verantwoordelijkheden. Problemen worden in een mix van preventie, repressie en zorg aangepakt. Via de Casus-Op-Maat (COM)-aanpak wordt geprobeerd (potentieel) grote veiligheidsrisico’s klein of beheersbaar te maken door met betrokken partners samen te werken op het snijvlak van zorg en veiligheid bij complexe problemen. 

Veranderingen en ontwikkelingen
In 2016 is de rechtsvorm van het Zorg- en Veiligheidshuis gewijzigd en is de Stichting Beheer en Exploitatie Veiligheidshuis Brabant Zuidoost opgericht. Vanaf begin 2018 is de naam gewijzigd in Zorg- en Veiligheidshuis Brabant Zuidoost. In de afgelopen jaren is er voor een aantal specifieke doelgroepen de Persoonsgerichte Aanpak (PGA) gestart. Hierbij kan voor ondersteuning en advies van een aantal relevante ketenpartners gebruik worden gemaakt voor expertise en ervaring m.b.t. deze specifieke doelgroepen. Inmiddels bestaan de volgende PGA’s: PGA voor personen met onbegrepen gedrag, PGA huiselijk geweld / MDA ++, PGA jeugd en PGA radicalisering. 

Risico's
Alle 21 gemeenten uit de regio nemen deel aan de Stichting en dragen daaraan bij.

Afbreukrisico van geen deelname
Er kan dan geen gebruik worden gemaakt van de voordelen die het zorg- en veiligheidshuis kan bieden, zoals informatie, expertise en menskracht. Bepaalde organisaties hebben ook aangegeven geen capaciteit te hebben om deel te nemen aan overlegstructuren in alle afzonderlijke gemeenten.

Alternatieven voor geen deelname
De gemeente moet dan zelf meer regelen en kan geen beroep meer doen op inbreng van bepaalde maatschappelijke instanties en strafrechtpartners.

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging
Deelname door de 21 gemeenten in Zuidoost-Brabant. Samenwerking met politie, maatschappelijke en justitiële organisaties.

Alle gemeenten vaardigen een wethouder zorg of een burgemeester af als lid van het Algemeen Bestuur. Het Algemeen Bestuur kiest uit hun midden – per basisteam – een wethouder zorg en een burgemeester als lid van het Dagelijks Bestuur. Vanaf 2024 worden de gemeenten die behoren tot het basisteam Dommelstroom vertegenwoordigd in het Dagelijks Bestuur door burgemeester Otters (Son en Breugel) en wethouder M. Sanders de gemeenten die behoren tot het basisteam Dommelstroom.

Frequentie van terugkoppeling naar de raad
Incidenteel, afhankelijk van ontwikkelingen.

Financieel belang
Gemeentelijke bijdrage € 13.595,-.

Stichting Bureau Inkoop- en aanbestedingen Zuidoost Brabant (BIZOB) te Oirschot

 

Doel en openbaar belang

Bizob zet zich in voor ruim 35 gemeenten en publieke organisaties als strategisch partner voor inkoop en aanbestedingen. In nauwe samenwerking met de gemeente Geldrop-Mierlo regelt Bizob inkoop, aanbestedingen, contractmanagement en contractbeheer voor het sociaal domein, openbare ruimte, bedrijfsvoering en ICT. Het doel is het behalen van voordeel voor alle bij Bizob aangesloten organisaties. De inkoopsamenwerking gaat verder dan het bundelen van inkoopvolumes. Door samenwerking wordt kennis opgebouwd van producten, markten en bedrijven, waardoor transactiekosten en inkooprisico’s verminderen en de professionaliteit van de inkoopfunctie toeneemt.

Door strategische inkoop dragen we bij aan de realisatie van de beleidsdoelstellingen van onze aangesloten organisaties.

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij

De Aanbestedingswet 2012 (Aw 2012) laat voldoende ruimte over om eigen beleid te voeren op het gebied van inkopen en aanbesteden. Het inkoop- en aanbestedingsbeleid waarborgt de naleving van wet- en regelgeving, een doelmatige en sociaal verantwoorde inkoop en bestuurlijke integriteit. Het inkoopbeleid gaat uit van de algemene beginselen van behoorlijk bestuur: openheid, objectiviteit en zorgvuldigheid. Door gebruik te maken van objectieve voorwaarden, wordt de keuze voor een leverancier verantwoord. Deze helderheid biedt ook voordelen voor ondernemers, die weten waar ze aan toe zijn.

Risico's

De aangesloten gemeenten zijn aansprakelijk voor eventuele exploitatietekorten.

Afbreukrisico van geen deelname

De aansluiting bij BIZOB is een keuze voor continuïteit in organisatorische en personele zin voor de invulling van de inkoopfunctie. Naast het mislopen van de mogelijk gunstigere prijzen en/of hogere kwaliteit, ligt er een afbreukrisico op gebied van efficiencyverbetering, rechtmatigheid en een versterking van de expertise.

Alternatieven voor geen deelname

In plaats van aansluiting bij BIZOB kan ook gekozen worden .voor het volledig intern invullen van de inkoopfunctie. Daarnaast kan een commercieel inkoopbureau worden ingehuurd om gelijksoortige ondersteuning te bieden.

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging

Bizob is een stichting en wordt aangestuurd door de gemeenten en aangesloten organisaties. Het bestuur wordt gevormd door een afvaardiging van twee bestuurders per regio. De zittingsduur voor bestuurders is vier jaar. De voorzitter van het bestuur is een burgemeester en heeft een zittingsduur van zes jaar. Daarnaast worden twee secretarissen toegevoegd aan het bestuur. Voor Geldrop-Mierlo is dit wethouder J.A.T.M. van de Laar. Tevens neemt vanuit elke aangesloten gemeente één bestuurder deel in de Vergadering van Aangeslotenen. 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad

Incidenteel, afhankelijk van ontwikkelingen.

Financieel belang

De gemeente neemt op jaarbasis 310 dagen af van de stichting. Betaling gebeurt tegen een door het bestuur vooraf gecalculeerde vergoeding.

310 dagen x € 835,- = € 258.850-. 

In 2025 is de bestemming resultaat 2024 van € 39.664,- ontvangen.

Stichting Beheer en Uitvoering Taskforce-RIEC Brabant-Zeeland te Rijen.

 

Doel en openbaar belang
De Taskforce-RIEC Brabant-Zeeland (Regionaal Inlichtingen en Expertise Centrum) is een samenwerkingsverband voor de aanpak van georganiseerde criminaliteit tussen de politie, het OM, de belastingdienst, FIOD Inspectie SZW, Douane, IND, Kmar en gemeenten. Om vorm te geven aan deze samenwerking is er een convenant afgesloten tussen deze convenantspartijen.
Het doel van de samenwerking is het door middel van een bestuurlijke en geïntegreerde aanpak van georganiseerde criminaliteit waarbij zoel individuele daders als criminele samenwerkingsverbanden worden aangepakt. Daarnaast worden ook bestuursrechtelijke en fiscale middelen in samenwerking ingezet om deze vormen van misdaad te bestrijden.

In 2024 zijn stappen gezet om het RIEC Zeeland West-Brabant en het RIEC Oost Brabant te ontvlechten. Met ingang van 1 maart 2025 wordt de Taskforce-RIEC Brabant-Zeeland dan RIEC Oost Brabant. 

De Taskforce-RIEC werkt voor alle gemeenten in de Provincies Brabant-Zeeland. De financiering van Taskforce-RIEC Brabant-Zeeland wordt door alle gemeenten middels een vaste bijdrage en een bijdrage per inwoner gefinancierd. Daarnaast dragen de Provincies bij en de politie (door middel van menskracht). 

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij
De meerwaarde van een samenwerkingsverband zoals de Taskforce-RIEC Brabant-Zeeland is dat de kennis en kunde van de verschillende partijen in deze keten gebundeld wordt. Hiermee wordt de informatiepositie versterkt en kan men gebruik maken van de juiste interventies voor de aanpak van ondermijnende criminaliteit.
Op grond van het convenant kunnen gegevens met elkaar worden uitgewisseld en kunnen signalen met betrekking tot ondermijning worden verrijkt.

 

Veranderingen en ontwikkelingen
In 2023 zijn er stappen gezet om de taskforce-RIEC te ontvlechten en over te gaan naar een RIEC voor Oost Brabant en een RIEC Zeeland West-Brabant in plaats van samenwerking op schaal van Brabant-Zeeland. De insteek is dat het RIEC daarmee dichterbij gemeenten komt, er een eigen regionale visie op de aanpak van ondermijning in Oost-Brabant wordt gevormd en er korte lijnen zijn. Eind 2024 heeft hierover in diverse gremia besluitvorming plaatsgevonden en is er een meerjarenbeleidsprogramma 2025- 2028 opgesteld. De verwachting is dat het RIEC Oost Brabant op 1 maart 2025 operationeel is. 

 

Risico's
Alle gemeenten in het werkgebied van het RIEC Brabant-Zeeland zijn gezamenlijk verantwoordelijk voor de financiering hiervan. Zonder financiering kan de aanpak hiervan niet verder vormgegeven worden. Met de ontvlechting van de Taskforce-RIEC bestaat het risico dat er bepaalde specialistische expertise verloren gaat. In 2025 moet bekeken worden dat de exacte gevolgen hiervan zijn in de praktijk. Afgesproken wordt dat de eerste 6 maanden na de start er op collegiale basis diensten kunnen worden uitgewisseld. 

 

Afbreukrisico van geen deelname
Als de gemeente besluit geen financiering meer ter beschikking te stellen aan het RIEC dan is de gemeente individueel verantwoordelijk voor de aanpak van ondermijning. De aanpak van ondermijning is complex en er zijn vele spelers mee gemoeid. Juist de samenwerking en het feit dat er bij het RIEC expertise aanwezig is voor de aanpak van ondermijning heeft grote meerwaarde voor gemeenten. Het vraagstuk rondom ondermijning is dusdanig complex en groot dat dit als individuele gemeenten niet hanteerbaar is. Daarnaast is er m.n. in Brabant sprake van grootschalige ondermijnende criminaliteit o.a. op het gebied van drugshandel. Ook kan de gemeente gebruik maken van expertise om bijvoorbeeld te voldoen aan de Brabantse norm weerbare overheid.

 

Alternatieven voor geen deelname
De gemeente is genoodzaakt zelf acties op te zetten en uit te voeren. Hiervoor zou zeer veel ambtelijke capaciteit nodig zijn op verschillende gebieden (juridisch, financieel, bestuursrechtelijk etc.). Daarnaast moeten er nieuwe convenanten en samenwerkingsverbanden worden opgericht om de samenwerking vorm te geven omdat men bij de aanpak van ondermijning samenwerkt met veel partijen waaronder het OM, de politie, de belastingdienst, FIOD etc. In de praktijk zou dit vele malen duurder zijn. Ook zou er minder kwaliteit geleverd kunnen worden, omdat er minder specialistische capaciteit beschikbaar zou zijn.

 

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging
De gemeenten in werkgebied Oost Brabant (Driehoek Uden, Oss, Helmond, Eindhoven ’s-Hertogenbosch) werken samen binnen het RIEC Oost-Brabant. De gemeenten zijn vertegenwoordigd in het regionaal overleg Oost Brabant waarin over openbare orde en veiligheid wordt gesproken. De aansturing vindt verder plaats vanuit de programmaraad ondermijning die geleid wordt door burgemeester Delhez van Veldhoven. Daarnaast bestaat er de bestuurlijke regiegroep Oost Brabant. Uit elk basisteam neemt hieraan één Burgemeester deel. Sinds 2022 is de heer J.C.J. van Bree, burgemeester van Geldrop-Mierlo, voorzitter van het Driehoeksoverleg basisteam Dommelstroom en neemt hij vanuit die rol deel aan de bestuurlijke regiegroep.

 

Frequentie van terugkoppeling naar de raad
De raad ontvangt het actieplan en jaarverslag ondermijning Dommelstroom ter kennisname.

 

Financieel belang
Gemeentelijke bijdrage € 39.696,- .

Overig

Terug naar navigatie - Verbonden partijen - Overig

Stedelijk Gebied Eindhoven (SGE)

Doel en openbaar belang
De gemeenten Best, Eindhoven, Geldrop-Mierlo, Helmond, Nuenen, Oirschot, Son en Breugel, Veldhoven en Waalre werken in het Stedelijk Gebied Eindhoven (SGE) samen aan bovenlokale opgaven op het gebied van ruimte, wonen, economie en voorzieningen. De samenwerking is gericht op het versterken van het stedelijk gebied als geheel en het bevorderen van brede welvaart voor inwoners, bedrijven en instellingen.

 

Algemene visie op en beleidsvoornemens omtrent inschakelen van de verbonden partij
De SGE-samenwerking is belangrijk omdat de negen gemeenten elkaar kunnen aanvullen en versterken op opgaven die de grenzen van één gemeente overstijgen. Het uitgangspunt “als ware we één gemeente” is daarbij leidend. Via SGE kunnen wij gezamenlijk projecten voorbereiden, aanspraak maken op subsidies en afspraken maken over programmering van wonen, werken en voorzieningen. De samenwerking is vastgelegd in een convenant, met een compacte governancestructuur en het zwaartepunt bij de onderlinge afstemming tussen gemeenten.

 

Veranderingen en ontwikkelingen

Balans tussen MRE en SGE
In 2025 is verder gewerkt aan de strategische positionering van het Stedelijk Gebied Eindhoven in relatie tot de Metropoolregio Eindhoven (MRE). In dit traject is verkend welke thema’s en opgaven het beste via SGE kunnen worden opgepakt en welke via de MRE, zodat de samenwerkingen elkaar meer aanvullen en minder overlappen. Voor Geldrop-Mierlo is het daarbij van belang om de realisatiekracht op stedelijke thema’s (wonen, voorzieningen, economie) binnen het stedelijk gebied te behouden en te versterken.

 

Projecten en initiatieven

  • WoonST 2.0
    De Roadshow WoonST 2.0 (gestart in 2024) richt zich op het sneller, goedkoper en duurzamer realiseren van circa 2.500 sociale huurwoningen. In 2024–2025 is verder gewerkt aan het concretiseren van projecten; er is ingetekend op meer dan 1.500 appartementen en ruim 200 grondgebonden woningen. Ook gemeenten en corporaties buiten de MRE-regio hebben interesse getoond om aan te sluiten.

  • Regionaal bedrijventerrein
    Binnen het stedelijk gebied is een tekort aan ruimte voor bepaalde typen bedrijvigheid. Daarom werken de SGE-gemeenten samen met de Peelgemeenten aan de ontwikkeling van een regionaal bedrijventerrein (bedrijventerrein-Oost), bedoeld om (uitplaatsings)vraag vanuit het stedelijk gebied op te vangen. In 2025 is verkend welke locatie, samenwerkingsvorm en financiële arrangementen het beste passen bij deze ontwikkeling.

  •  

Risico’s
De samenwerking SGE is niet georganiseerd als zelfstandige juridische entiteit. Er is daardoor geen gezamenlijk risicomanagement op SGE-niveau; risico’s worden door de deelnemende gemeenten afzonderlijk beheerd in hun eigen risicomanagement. Voor 2025 zijn geen specifieke extra risico’s gesignaleerd die direct samenhangen met de SGE-samenwerking.

 

Afbreukrisico van geen deelname
Opgaven op het gebied van ruimte, wonen, economie en voorzieningen in het stedelijk gebied vragen structureel om afstemming en gezamenlijke besluitvorming. Niet deelnemen aan SGE zou betekenen dat Geldrop-Mierlo minder invloed heeft op deze ontwikkelingen en minder toegang tot gezamenlijke programma’s en projecten, waardoor realisatie van lokale doelen lastiger wordt.

 

Alternatieven voor geen deelname
Alternatieven voor deelname aan SGE zijn beperkt. Theoretisch kan meer worden ingezet op andere samenwerkingen, zoals uitsluitend de MRE. Deze verbanden hebben echter een andere scope en schaal en zijn geen volwaardige vervanging van de stedelijke samenwerking tussen de negen SGE-gemeenten.

Bestuurlijke betrokkenheid en vertegenwoordiging
In het Stedelijk Gebied Eindhoven werken de negen gemeenten samen zonder zelfstandige rechtspersoon. Besluitvorming vindt plaats in de afzonderlijke gemeenten. De voorbereiding gebeurt in het ambtelijk- en bestuurlijk platform en diverse portefeuillehoudersoverleggen. Voor Geldrop-Mierlo is de bezetting als volgt:

  • Bestuurlijk platform: burgemeester J.C.J. van Bree

  • Ambtelijk platform: N. Scheltens

  • Portefeuillehoudersoverleg Ruimte: wethouder G.J.A.H. van Gestel

  • Portefeuillehoudersoverleg Wonen: wethouder G.J.A.H. van Gestel

  • Portefeuillehoudersoverleg Economie: wethouder F.J.M.C. Stravers

  • Portefeuillehoudersoverleg Voorzieningen: wethouder F.J.M.C. Stravers

  •  

Frequentie van terugkoppeling naar de raad
De vertegenwoordigers in het bestuurlijk platform en de portefeuillehoudersoverleggen informeren de gemeenteraad periodiek via P&C-producten, raadsinformatiebrieven en themabijeenkomsten. 

Tabel verbonden partijen

Terug naar navigatie - Verbonden partijen - Tabel verbonden partijen
Verbonden Partijen Eigen vermogen Vreemd vermogen Resultaat Eigen vermogen Vreemd vermogen Resultaat
2024 2024 2024 2025 2025 2025
Gemeenschappelijke regeling
Metropoolregio Eindhoven (MRE) 20.596.792 21.827.448 waarvan voorzieningen 5.072.296 628.743 MRE 317.556 RHCe 311.187 21.951.686 62.686.851 waarvan voorzieningen 4.941.137 83.033 MRE 170.070 RHCe -87.037
Omgevingsdienst Zuidoost Brabant (ODZOB) 4.182.954 4.907.362 522.317 4.748.542 3.999.049 916.913
Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost (VRBZO) 2.107.547 34.714.024 -1.154.200 onbekend onbekend onbekend
Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Brabant Zuidoost (GGD) 7.746.082 29.551.111 1.464.210 9.439.000 29.987.000 2.180.000
Dienst Dommelvallei 1.194.274 3.161.429 504.924 510.263 3.086.737 -303.318
Senzer 28.737.000 22.437.000 5.022.000 onbekend onbekend onbekend
Cure Afvalbeheer 157.990 41.518.686 157.990 onbekend onbekend onbekend
Plusteam 0 0 307.189 0 0 139.776
Vennootschappen en coöperaties
Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) 4.777.000.000 123.614.000.000 294.000.000 4.863.000.000 110.701.000.000 172.000.000
Breedband Regio Eindhoven 5.902.371 2.827.340 719.918 onbekend onbekend onbekend
Stichtingen en verenigingen
Zorg- en Veiligheidshuis Brabant Zuidoost onbekend onbekend onbekend onbekend onbekend onbekend
Bureau Inkoop en aanbestedingen Zuidoost Brabant (BIZOB) 1.943.604 1.831.769 1.343.481 842.101 2.050.079 1.737.287
Taskforce-RIEC Brabant Zeeland nvt nvt 0 onbekend onbekend onbekend