Programma 4. Toekomstbestendig Geldrop-Mierlo

Binnen dit programma werken we aan themaprogramma’s die vooral ingrijpen in de leefomgeving. Ze hebben impact binnen andere themaprogramma’s en vooral ook binnen gebiedsprogramma’s. Het gaat om de programma’s mobiliteit, duurzaamheid en veiligheid.

Thema Mobiliteit

Terug naar navigatie - Thema Mobiliteit - Tabel

In dit programma gaat het om zowel het bijdragen aan het regionale mobiliteitsnetwerk als om mobiliteitsvraagstukken binnen onze gemeente.

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
De centra zijn goed toegankelijk voor fietsers en voetgangers, zijn ingericht op langzaam verkeer en er zijn passende voorzieningen [2030] Beleidskeuzes mobiliteit centrum Geldrop Dit project staat gepland om eind 2025 te starten met de voorbereidende werkzaamheden. Deze werkzaamheden lopen door in 2026, waarna het project naar verwachting in het derde kwartaal van 2026 als concept aan de Raad zal worden voorgelegd.
We starten de voorbereidingen voor het opstellen van een langzaamverkeersplan waarbij de fiets en voetganger centraal staat. Dit vindt, naar verwachting, aan het einde van het jaar plaats. Het langzaamverkeersplan draagt bij aan het toegankelijk en comfortabel maken van routes in- en naar de centra van de gemeente. Dit plan dient o.a. het bovengenoemde doel maar ook het doel: er is voor fietsers en voetgangers een betere en veiligere infrastructuur.
Er zijn verschillende vormen van deelmobiliteit aanwezig en verkrijgbaar [2030] Beleidskeuzes deelmobiliteit In de beeldvormende sessie met de raadscommissie is gezegd dat we aanhaken bij regionale initiatieven en geen gemeentelijke beleidskeuzes opstellen (Surf the golf).
Zodra de voorbereidende fase is afgerond, bespreken we de beleidskeuzes deelmobiliteit in het college
Participatie in regionale projecten Wij haken aan bij het Eindhovense initiatief voor deelmobiliteit v.w.b. tweewielers.
We bespreken onze visie en standpunten tijdens verschillende overlegmomenten in de regio.
Deelmobiliteit centrum Geldrop X We hebben dit uitgewerkt in het concept van lokale hubs. Tot op heden zijn er nog geen kosten in kaart gebracht en is er nog geen budget aangevraagd voor de realisatie van deze lokale hubs.
We werken de beleidskeuzes voor deelmobiliteit uit, het stimuleren en zichtbaar maken van deelmobiliteit is hier onderdeel van.
Er is voor fietsers en voetgangers een betere en veiligere infrastructuur, zodat 5% minder letselongevallen gebeuren t.o.v. 2024 en fietsers en voetgangers meer comfort ervaren [2030] Uitvoering langzaamverkeersplan Dit project staat gepland om eind 2025 te starten met de voorbereidende werkzaamheden. Deze werkzaamheden lopen door in 2026, waarna het project naar verwachting in het derde kwartaal van 2026 als concept aan de Raad zal worden voorgelegd.
We starten, naar verwachting aan het einde van het jaar, de voorbereidingen voor het opstellen van een langzaamverkeersplan waarbij fiets en voetganger centraal staat. Het langzaamverkeersplan draagt bij aan het toegankelijk en comfortabel maken van routes in en naar de centra van de gemeente. Dit plan dient o.a. het bovengenoemde doel maar ook het doel: de centra zijn goed toegankelijk voor fietsers en voetgangers, zijn ingericht op langzaam verkeer en er zijn passende voorzieningen [2030]
Er zijn comfortabele fietsverbindingen van Geldrop-Mierlo naar Eindhoven, Helmond en andere omliggende gemeenten [2030] Mede uitvoeren regionale mobiliteitsvisie In regionaal verband hebben we afspraken gemaakt over cofinanciering van belangrijke regionale fietsroutes, waaronder een upgrade van de fietsverbinding Nieuwendijk-Eindhovenseweg.
We bereiden een upgrade van de bestaande fietsvoorzieningen op de Nieuwendijk en Eindhovenseweg (wegvak tussen de Helze en Papenvoort) voor. Het uitgangspunt daarbij is dat we de elementenverharding vervangen door rood asfalt zodat we voldoen aan de kwaliteitseisen van een regionale fietsverbinding.
Het OV-netwerk biedt goede verbindingen (incl. een hoge frequentie) binnen Geldrop-Mierlo en naar Eindhoven en Helmond [2030] Busbaan Mierloseweg (buslijn 24 en 320) X Door een bezwarenprocedure is vertraging ontstaan in de uitvoering van de beoogde busbaan Mierloseweg.
We hebben als wegbeheerder een verantwoordelijkheid voor een adequate infrastructuur voor het OV. Daarom zetten we ons in voor het verbeteren van het OV door o.a. een busbaan aan te leggen op de Mierloseweg (wegvak Grote Bosweg tot Spoelstraat). Hiermee nemen we de grootste actuele vertragingen op de buslijnen 24 en 320 weg,
Lobby verbeteren openbaar vervoer (o.a. frequentie) In subregionaal verband hebben wij een OV-visie opgesteld welke als basis dient voor het overleg met de provincie m.b.t. de nieuwe concessie.
We spelen hierin een adviserende rol wat betreft de inzet van bussen en lijnvoering. We brengen onze visie en standpunten in bij het overleg met de regio en provincie ten behoeve van de nieuwe concessie 2028.
Realiseren hub voor OV, deelmobiliteit en fiets N.v.t. Kansrijke locaties zijn verder uitgewerkt. De financiële doorvertaling naar de Meerjarenbegroting heeft nog niet plaatsgevonden.
De opgave deelmobiliteit omvat ook de realisatie van Hub's. Dit onderdeel bespreken we in het college en de raad.
Optimaliseren station Geldrop en OV-haltes De provincie heeft in Zuidoost-Brabant Bravoflex geïntroduceerd. In Geldrop-Mierlo zijn begin 2026 alle bestaande halten, inclusief een nieuwe halte bij het station opgenomen.
We hebben als wegbeheerder een verantwoordelijkheid voor een adequate infrastructuur voor het OV. We blijven zoeken naar mogelijkheden om het NS-station beter te ontsluiten met het OV.
De leefbaarheid in wijken is verbeterd door een verschuiving naar meer duurzame vervoerswijzen zoals fietsen, lopen en openbaar vervoer [2030] Verhogen parkeertarieven De parkeertarieven zijn inmiddels verhoogd.
We verhogen bij voorkeur stapsgewijs de parkeertarieven. We verhogen het parkeertarief in het Geldropse centrum om meer milieuvriendelijke vervoerswijzen te stimuleren, zodat vooral het autogebruik bij de kortere ritten wordt gereduceerd. Deze maatregel sluit aan bij de door de raad vastgestelde lagere parkeernormering i.r.t. nieuwe (woning)bouwplannen.
Uitbreiden parkeerregulering ! Er is door een bezwarenprocedure vertraging ontstaan in de uitbreiding van de zone voor vergunninghouders in de Laarstraat.
Door de ontwikkeling van nieuwe woningen met een aanzienlijk lagere parkeernormering is parkeerregulering gewenst. Daarmee voorkomen we dat openbare parkeergelegenheden alsnog vol staan met geparkeerde voertuigen die daar door de lage parkeernormering niet hadden mogen staan. De invoering van betaald parkeren op De Meent wacht vooralsnog op de definitieve realisatie van de beoogde uitbreiding van het parkeerterrein in het kasteelpark.
We breiden, naar verwachting, de zone voor vergunninghouders het eerst uit in de Laarstraat, n.a.v. de realisatie van bouwplan Entrada.
Ook (het invoeren van) betaald parkeren is een vorm van parkeerregulering. Zodra het lang parkeren aan de randen van het Geldropse centrum (achterzijde Weeffabriek en noodzijde kasteelpark) beter is gefaciliteerd, wordt, op z'n vroegst in het 3e kwartaal, betaald parkeren ingevoerd op de Meent.
Door uitbreiding van de parkeerregulering stimuleren we meer duurzame vervoerswijzen. Dit komt omdat parkeerregulering, over het algemeen, leidt tot minder autobezit of -gebruik.

Thema Duurzaamheid

Terug naar navigatie - Thema Duurzaamheid - Tabel

Dit programma omvat de thema’s energietransitie, circulariteit en klimaatadaptie. Het vierde duurzaamheidsthema biodiversiteit landt vanwege de sterke relatie met natuur in het themaprogramma Doorlopend groen. 

We zijn goed op weg om onze doelen voor 2026 te bereiken. Inmiddels is de totale CO2 uitstoot in onze gemeente met bijna 35% gedaald, wordt bijna 5% van de woningen zonder aardgas verwarmd en heeft meer dan 40% van de woningen zonnepanelen. Ook heeft bijna 35% van de woningen een energielabel B of hoger. Op twee bedrijventerreinen wordt actief onderzocht of het gezamenlijk nemen van maatregelen mogelijk is en er zijn concrete stappen genomen zodat de overlast bij extreme regen minder is. Hieronder wordt verder ingegaan op de specifieke acties die in de begroting genoemd worden. Voor een uitgebreider overzicht van de activiteiten op het gebied van duurzaamheid verwijzen we u naar ons jaarverslag duurzaamheid 2025.

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Op twee bedrijventerreinen zijn gezamenlijk maatregelen genomen om te verduurzamen [2025] Subsidieregeling energiehubs en duurzame, collectieve oplossingen netcongestie In 2025 is voor 1 haalbaarheidsonderzoek subsidie vastgesteld. Uit het uitgevoerde haalbaarheidsonderzoek blijkt dat de mogelijkheden voor collectieve oplossingen vanuit de netbeheerder beperkt zijn, waardoor een energiehub niet kansrijk is. Deze subsidie heeft de samenwerking op het bedrijventerrein verhoogd, maar niet geleid tot concrete verduurzamingsmaatregelen.
De subsidieregeling is op 23 april 2024 vastgesteld. We ondersteunen met deze subsidieregeling collectieven op onder meer bedrijventerreinen bij het onderzoek naar de mogelijkheden om gezamenlijk te verduurzamen en energie te delen.
Regionale aanpak organisatiegraad bedrijven t.b.v. verduurzaming Beide trajecten zijn in 2025 gestart en worden in 2026 afgerond. De mate waaraan deze aanpak bijdraagt aan het doel wordt in 2026 duidelijk.
We zetten aanjagers in naar een initiatief van de Metropoolregio Eindhoven om de organisatiegraad op bedrijventerreinen te vergroten, om zo de verduurzamingsopgave te vergemakkelijken. De bedrijventerreinen de Spaarpot en Oudven / De Smaale zijn hiervoor aangemeld. De aanjager start (volgens de voorlopige planning) in Q2 in de Spaarpot en in Q4 in Oudven / De Smaale.
Actieplan verduurzaming bedrijven X X X Door beperkte capaciteit is de uitvoering van deze actie in 2025 niet opgepakt zoals beoogd. Vanaf 2026 wordt het actieplan ondergebracht binnen de opgave bedrijventerreinen en afgestemd op de gebiedsplannen per bedrijventerrein.
We zetten samen met de bedrijven een plan op voor verduurzaming van bedrijven. Hierbij wordt gekeken naar: industrie, retail/horeca, logistiek/transport en agrariërs. We bepalen in dit plan gezamenlijk doelen en brengen in kaart wat nodig is om deze doelen te bereiken.
Milieubarometer Ook in 2025 is de milieubarometer aangeboden aan bedrijven. Hier is echter beperkt gebruik van gemaakt. Deels omdat bedrijven hier nog niet mee bezig zijn en deels omdat er inmiddels allerlei andere alternatieven zijn voor de bedrijven die hier wel mee bezig zijn. We gaan daarom na het aflopen van de huidige overeenkomst niet opnieuw de milieubarometer aanbieden.
We bieden bedrijven aan om in het eerste jaar gratis gebruik te maken van de milieubarometer. We hebben hiervoor een abonnement. Met de milieubarometer kunnen de bedrijven hun milieuprestatie (CO2 en milieu-impact) inzichtelijk maken.
De CO2-uitstoot is met 25% afgenomen t.o.v. 2017 [2026] Faciliteren bewonersinitiatieven ! In 2025 wilden we via Buurkracht verschillende buurten ondersteunen bij het gezamenlijk verduurzamen van woningen en de leefomgeving. Dit initiatief is onvoldoende van de grond gekomen. De samenwerking heeft niet het beoogde resultaat opgeleverd en is daarom beëindigd.
Verduurzaming moeten we samen doen. We faciliteren daarom vooral duurzame initiatieven van inwoners. We helpen ze daar waar kan mee. Wel hebben we in 2025 geregeld dat initiatieven voor bijen- en vlindertuintjes van start konden gaan. Inmiddels zijn twee initiatieven actief. Daarnaast hebben we wederom de zadenbibliotheek ondersteund bij haar activiteiten. Deze initiatieven dragen bij aan bewustwording en biodiversiteit, maar niet direct aan het verminderen van de CO2-uitstoot.
Energiehuis Slim Wonen In 2025 heeft het Energiehuis Slim Wonen diverse promotie- en voorlichtingsactiviteiten georganiseerd.
We geven het Energiehuis Slim Wonen subsidie om inwoners te helpen bij het verduurzamen van hun woning. Het energiehuis heeft een helpdesk en energiecoaches die met de bewoner kunnen kijken wat er in hun woning qua verduurzaming mogelijk is. Ook doen ze warmtescans en organiseren ze informatiebijeenkomsten. Ze waren aanwezig bij computercafés, het gezondheidsfestival, de herfstbraderie en de Gamma tijdens de Containerdagen en deden een Funda-actie waarbij recent verkochte adressen een gratis huisbezoek werd aangeboden. Er werden acht bijeenkomsten georganiseerd in onze gemeente over onder andere warmtepompen, thuisbatterijen en voorkomen van condens en schimmel. Deze trokken 235 bezoekers. Ook zijn er 62 huisbezoeken gebracht, zijn er 19 inwoners geholpen op het inloopspreekuur en zijn er 107 warmtebeeldscans uitgevoerd. Daarnaast heeft het Energiehuis ook ondersteund bij de witgoedregeling. Zij hebben in het kader daarvan 13 huisbezoeken gebracht en meer dan vijfhonderd telefoongesprekken gevoerd. Er zijn 13 energiecoaches uit Geldrop-Mierlo actief.Met dit alles heeft het Energiehuis inwoners geholpen om CO2 te reduceren.
Aanpak energiearmoede
We ondersteunen inwoners die te maken hebben met energiearmoede via onder andere een witgoedregeling, energiecoaches, kleine energiebesparende maatregelen en een klusteam die deze maatregelen ook kan aanbrengen. In 2025 is er een nieuwe tranche van de witgoedregeling opengesteld. Meer dan 150 huishoudens hebben hier in 2025 gebruik van gemaakt. Daarnaast hebben we aan 359 huishoudens energiebesparende maatregelen versterkt. Bij veel van deze huishoudens is ook het klusteam ingezet.
Beleidskeuzes duurzame nieuwbouw (GPR) X Vanuit de subregio stedelijk gebied Eindhoven is het initiatief gekomen om gezamenlijk duurzaamheideisen bij nieuwbouw te evalueren en te actualiseren. In verschillende regionale stukken (zoals de woondeal) zijn duurzaamheidsafspraken gemaakt. Deze worden nu per gemeente apart uitgewerkt. Doel van deze samenwerking is om dit gezamenlijk te doen zodat ontwikkelaars niet in elke gemeente met andere eisen te maken hebben. Wij staan achter dit doel en sluiten daarom bij deze samenwerking aan. Inmiddels is het gezamenlijke traject gestart. Dit zal naar verwachting in de tweede helft van 2026 afgerond worden.
We actualiseren ons beleid voor duurzame nieuwbouw. We kijken dan opnieuw naar GPR (een manier om te scoren hoe duurzaam een gebouw is) en bekijken daarnaast of en zo ja hoe we natuurinclusief bouwen, biobased en circulair bouwen en klimaatadaptief bouwen hierin ook een plek kunnen geven.
Uitbreiden netwerk openbare laadpunten In 2025 hebben we 22 laadpalen geplaatst. Daarnaast zijn er 30 aanvragen goedgekeurd om vanuit huis met een kabel in de openbare ruimte te laden. In totaal zijn er 149 openbare laadpalen in onze gemeente en laden 56 huishoudens vanuit huis in de openbare ruimte. Het laadtarief in onze gemeente ligt met gemiddeld € 0,392 per KWh onder het landelijke gemiddelde.
In 2024 is het laadbeleid geactualiseerd en is de concessie voor openbare laadpalen weer opnieuw aanbesteed voor een periode van 2 jaar met een optie tot verlenging met 2 jaar. We werken toe naar het dekkend maken van ons netwerk van openbare laadpalen. Ook plaatsen we extra laadpalen op plekken waar bestaande laadpalen goed gebruikt worden.
Vereenvoudigen regelgeving verduurzamen bestaande panden We hebben in het traject voor het omgevingsplan in beeld gebracht welke verduurzamingsmaatregelen vergunningsvrij kunnen worden gemaakt en daarbij per maatregel een risicoafweging gemaakt. Daarnaast hebben we een vergunningencheck opgesteld, zodat inwoners sneller en eenvoudiger kunnen zien of voor een maatregel een vergunning nodig is.
We onderzoeken welke mogelijkheden de omgevingswet biedt om bepaalde vormen van isolatie of het plaatsen van warmtepompen vergunningsvrij te maken. Daarnaast kijken we hoe we voor die activiteiten die vergunningsplichtig blijven het vergunningsproces zo eenvoudig mogelijk kunnen maken.
Het aantal overlastlocaties dat ontstaat bij extreme buien is minder dan in 2022 [2026] Algemeen verbindend voorschrift waterberging bij nieuwbouw Deze regeling is in werking en zorgt ervoor dat als het verharde oppervlak toeneemt het water ter plekke vastgehouden wordt.
De Verordening Waterberging is in december 2023 door de raad vastgesteld en op 1 januari 2024 in werking getreden. Hiermee voorkomen we wateroverlast als gevolg van verdichting van het stedelijk gebied.
Blauwe Aderplan Mierlo In Mierlo is een regenwaterbassin aangelegd bij De Weijer.
We onderzoeken inhoudelijk, voordat we deze projecten opstarten, alle geplande maatregelen uit het Blauwe Aderplan op doelmatigheid. Dit is enerzijds een technische analyse. Maar we bekijken ook of bijvoorbeeld een bundeling met andere ruimtelijke ingrepen mogelijk is. Zo beperken we de maatschappelijke overlast en houden we de financiële consequenties in de hand. De rioleringswerken in de Heer van Scherpenzeelweg worden in 2026 afgerond.
De werkzaamheden in de Burgemeester Verheugtstraat zijn in voorbereiding.
In zowel de Heer van Scherpenzeelweg als de Burgemeester Verheugtstraat treffen we speciale maatregelen om wateroverlast in de toekomst tegen te gaan. De maatregelen in de Heer van Scherpenzeelweg richten zich vooral ook op het tegengaan van wateroverlast in de omliggende wijk. In de nieuwe wijk Luchen 3B bouwen we een bergingskelder voor de tijdelijke opvang van regenwater, afkomstig uit de kern Mierlo. Dit draagt ook bij aan het tegengaan van regenwateroverlast in de Burgemeester Verheugtstraat. In de afgelopen jaren hebben zich grote kostenstijgingen voorgedaan in deze branche. Tot nu toe leidt dit nog niet tot problemen. Evenwel moeten we per project een zorgvuldige herbeoordeling uitvoeren om te bepalen of de beschikbare financiële middelen toereikend zijn.
We bereiden de aanleg van de stamriolen in de Vesperstraat voor.
Blauwe Aderplan Geldrop ! ! We hebben de maatregelen uit het Blauwe Aderplan per locatie inhoudelijk en technisch beoordeeld en daarbij ook gekeken naar koppelkansen met andere ruimtelijke ingrepen. De Blauwe Ader in de Aragorn is gerealiseerd en de haalbaarheidsstudie voor een vergelijkbaar project in de Coevering is afgerond.
We onderzoeken inhoudelijk, voordat we deze projecten opstarten, alle geplande maatregelen uit het Blauwe Aderplan op doelmatigheid. Dit is enerzijds een technische analyse. Maar we bekijken ook of bijvoorbeeld een bundeling met andere ruimtelijke ingrepen mogelijk is. Zo beperken we de maatschappelijke overlast en houden we de financiële consequenties in de hand. In de afgelopen jaren hebben zich grote kostenstijgingen voorgedaan in deze branche. We moeten daarom per project een zorgvuldige herbeoordeling uitvoeren om te bepalen of de beschikbare financiële middelen toereikend zijn. Voor De Blauwe ader Goorstraat en Pastoor Deelenstraat betekent dit dat we een pas op de plaats hebben moeten maken.

Thema Veiligheid

Terug naar navigatie - Thema Veiligheid - Tabel

In dit programma staat veiligheid in de schijnwerpers. In de eerste plaats de sociale veiligheid: de mate waarin mensen beschermd zijn en zich beschermd voelen tegen gevaar door of van de kant van andere mensen. Daarnaast vallen ook de brandweerzorg, crisisbeheersing en rampenbestrijding binnen dit programma. De veilige leefomgeving in wijken en verkeersveiligheid komen in respectievelijk de programma’s ‘Leefbare, groene wijken’ en ‘Mobiliteit’ aan de orde. Ook in de gebiedsprogramma’s is er aandacht voor dit thema.

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Risicogroepen zijn bewust en weerbaar ten aanzien van ondermijnende criminaliteit [2025] Versterken weerbaarheid risicogroepen In 2025 zijn er diverse voorlichtingssessies georganiseerd voor verschillende doelgroepen die in aanraking kunnen komen met ondermijnende criminaliteit.
We werken een plan uit voor het werken aan bewustwording van mensen bij wie het risico groter is dat zij in aanraking komen met ondermijnende criminaliteit, zoals bijvoorbeeld bestuurders, agrariërs en jongeren. Bij bestuurders zal het accent liggen op bewustwording op thema's als integriteit, corruptie en omgaan met invloeden van buitenaf. Bij andere doelgroepen ligt het accent op het herkennen van signalen van ondermijnende criminaliteit en weten wat je kunt doen als je iets signaleert. In de Dommelstroomgemeenten kreeg het project 'Voorkomen jonge aanwas' hoge prioriteit. Er heeft onderzoek plaatsgevonden om beter zicht op deze jongeren en hun drijfveren te krijgen om vervolgens beleid te ontwikkelen, werkafspraken te maken en vervolgstappen te zetten. Er is een handelingskader jonge aanwas 'Basis op orde Dommelstroom' opgesteld in de vorm van een matrix met prioritering van acties.
In de maand van de weerbaarheid zijn voor in- en externe partners trainingen, cursussen en workshops aangeboden op het brede speelveld van de 'Weerbare overheid', ook m.b.t. weerbaarheid, integriteit, corruptie en het omgaan met invloeden van buitenaf. Voor bepaalde sleutelfuncties m.b.t. veiligheid zijn in 2025 VOG-P’s aangevraagd. Het gemeentelijk signalen overleg heeft een doorstart gehad.
Social media campagne 'samen voor een veilige buurt' Om de paar jaar draaien we genoemde campagne. De vorige campagne 'Samen voor een veilige buurt' in 2024 bereikte maar liefst bijna 31.000 gebruikers. De campagne bestond uit een aantal video’s, animaties en advertenties die leiden naar een quiz of verdiepende informatie en informatie over het melden van signalen van ondermijnende criminaliteit, met name gericht op drugs en hennepkwekerijen. De leeftijdscategorie 24‑34 jaar is het vaakst bereikt, gevolgd door inwoners van 35‑44 en 45‑54 jaar.
We voeren de campagne 'Samen voor een veilige buurt' uit waarin we mensen via social media bekend maken met de risico's op en van ondermijnende criminaliteit. We roepen mensen bovendien op om (anoniem) meldingen te doen.
Risicogroepen zijn weerbaar tegen digitale criminaliteit [2025] Samenwerking Dommelstroom Om de bewustwording en weerbaarheid van risicogroepen te vergroten zijn er diverse voorlichtingsbijeenkomsten geweest, vooral in samenwerking met de digitale wijkagent. Er is aan 8 klassen uit het basisonderwijs in onze gemeente voorlichting gegeven. Samen met de bibliotheek zijn er in het hele basisteam 16 bijeenkomsten georganiseerd voor senioren (2 in onze gemeente) en er was een algemene bijeenkomst in onze gemeente voor alle inwoners. Daarnaast wordt verwezen naar specifieke producten/games die scholen, ondernemersverenigingen (via het Platform Veilig Ondernemen) en ouderenorganisaties zelf kunnen uitzetten binnen de eigen organisatie. Ook zijn er 2 bijeenkomsten voor gemeentecollega's georganiseerd om ook bij hen de bewustwording te vergroten.
In 2025 zetten we, mogelijk samen met de andere gemeenten uit basisteam Dommelstroom en het regiobureau Integrale Veiligheid, diverse preventie- en bewustwordingsprojecten voor specifieke doelgroepen uit: denk hierbij aan hackshield voor jeugd, storytelling voor senioren en informatiebijeenkomsten voor (MKB)-ondernemers. Met als doel om de bewustwording onder deze doelgroepen zoveel mogelijk te vergroten
Instrumentarium aanpakken online aangejaagde ordeverstoringen De huidige openbare orde wetgeving gaat vooral uit van verstoringen in het publieke domein, de openbare ruimte, en is meestal nog niet van toepassing in de digitale wereld.
We werken instrumenten uit om goed om te kunnen gaan met onrechtmatige activiteiten die zich online afspelen en die ordeverstoringen aanwakkeren of versterken. De instrumenten zijn bedoeld om beter zicht te krijgen op de onrechtmatige online activiteiten en om erop te kunnen handelen, ook in bestuurlijke zin. Hierbij spelen we in op wetgeving die zich ontwikkelt. In 2025 is er een wetsvoorstel ingediend die de huidige bevoegdheden van gemeente en burgemeester moet versterken om online aangejaagde openbare ordeverstoringen tegen te gaan.
We maken gebruik van bestuursrechtelijke instrumenten om te voorkomen dat online aangejaagde ordeverstoringen leiden tot fysieke ordeverstoringen. Samen met partners als politie proberen we fenomenen en signalen tijdig te herkennen, kijken we bij signalen naar wat er speelt, welke partijen betrokken zijn en welke juridische en niet-juridische barrières ingezet kunnen worden om escalatie te voorkomen.
Door het Regiobureau Integrale Veiligheid dat ondersteuning biedt aan de 32 gemeenten uit de politieregio Oost-Brabant is in 2025 een training ontwikkeld die we in 2026 uit gaan zetten.
Inwoners ervaren hun woon- en leefomgeving veiliger dan in 2024 [2025] De activiteiten die aan dit doel gekoppeld zijn, vinden plaats binnen woonwijk De Coevering. We zijn aan de slag gegaan met de resultaten uit het onderzoek naar de veiligheid en criminaliteit in de wijk Coevering. Een aantal aanbevelingen is opgepakt en in de komende jaren wordt bekeken óf en hoe we de overige aanbevelingen kunnen oppakken.
Aanpak veiligheid Coevering Om de informatiepositie op de jeugd te verhogen hebben we gedurende drie maanden extra straatwerk ingezet in de Coevering om meer zicht te krijgen. Deze inzichten zijn gebruikt voor de hernieuwde opdracht voor het jongerenwerk vanaf 1 januari 2027. Bovendien hebben deze inzichten er mede toe geleid dat er een brede jeugdaanpak wordt opgesteld die ook de samenwerking met de ketenpartners zal vergroten.
We implementeren maatregelen om illegaliteit te bestrijden en overlast te beperken, gebaseerd op de bevindingen uit het onderzoek naar veiligheid in de Coevering. Het signaleringsoverleg tussen ketenpartners op het gebied van leefbaarheid en veiligheid is voortgezet.
Er zijn de enquêtes in het kader van de Veiligheidsmonitor 2025 uitgezet, de resultaten hiervan worden medio 2026 verwacht.
Medio 2026 gaan we aan de slag met de werving van vacature medewerker veiligheid wijken.

Thema Cultuur

Terug naar navigatie - Thema Cultuur - Themaprogramma Cultuur
Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Er is een breed aanbod van culturele activiteiten gericht op jongeren ten behoeve van de ontwikkeling van jongeren, de verbinding tussen jongeren en de verbinding van jongeren met Geldrop-Mierlo [2025] Cultuuraanbod jongeren X X Stichting The Works heeft in 2024 niet laten zien dat ze in staat zijn de opdracht uit te voeren. Daarom geen vertrouwen voor 2025‑2028 en geen subsidie toegekend. We gaan op zoek naar een nieuwe opdrachtnemer. We zijn op zoek gegaan naar een nieuwe aanbieder. Dit traject is nog lopend.
We faciliteren Stichting The Works om jongeren te begeleiden om samen een groot jeugd-evenement te organiseren. Dit gebeurt in samenwerking met relevante partners zoals jongerenwerk en lokale culturele organisaties zoals de Weeffabriek, de Wiele en Kommus. Budget is niet gebruikt in 2025. In 2026 is het budget beschikbaar en komt niet in gevaar.
Participatietrajecten jongeren en cultuur X X Zie voorgaande toelichting.
Stichting The Works begeleidt jongeren bij het bedenken en organiseren van culturele evenementen. Hierbij worden verbindingen gelegd met andere organisaties op het gebeid van sport en cultuur.
Er zijn structurele culturele activiteiten in wijken en in de centra, georganiseerd door inwoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties [2026] Cultuuractiviteiten wijken In De Coevering organiseerde Stichting De Wiele een fotocursus met aansluitend een fotowedstrijd voor inwoners. De activiteit bracht cultuur dichtbij en versterkte de ontmoeting in de wijk.
We nodigen aanbieders van culturele activiteiten uit om deze in de wijken te organiseren, met als voorbeeld de succesvolle activiteiten in de wijk Coevering.
Daarnaast verstrekten we eenmalige subsidies voor het BarberQ (muziekevenement) en Turn Back Time in Mierlo, het True Friend Filmfestival en Egmond Gitaar in Geldrop. Deze initiatieven trokken een breed publiek en versterkten het culturele aanbod in de kernen.
We organiseren jaarlijkse netwerkdag met aanbieders van culturele activiteiten (jaarlijkse subsidies) zodat zij gezamenlijk hun activiteiten aanbieden en afstemmen in de verschillende wijken.
De netwerkbijeenkomst cultuur heeft in 2025 niet fysiek plaatsgevonden. We hebben ingezet op het thema culturele doelgroepen.
We stelden een handzaam boekje op op basis van het landelijk doelgroepenmodel, met per wijk inzicht in het cultuurgebruik van inwoners. Onze jaarlijkse subsidiepartners ontvingen dit boekje en zijn gevraagd te reflecteren op hun bereik en kansen.

Thema Economische kracht

Terug naar navigatie - Thema Economische kracht - Themaprogramma Economische kracht

Binnen het thema Economische kracht is in het afgelopen jaar een belangrijke inhaalslag gemaakt op het gebied van beleidsontwikkeling. Er is gewerkt aan de bedrijventerreinenstrategie, de detailhandels- en horecavisie, het terrassenbeleid, het reclamebeleid, het uitvoeringsplan evenementen en de profilering Stadteland binnen Brainport, in samenwerking met Stichting Villagemarketing.

Daarnaast is de zichtbaarheid richting ondernemers vergroot en is proactief contact gezocht. Dit heeft onder meer plaatsgevonden via de economische nieuwsbrief, structureel overleg met het Economisch Platform, bedrijfsbezoeken met en zonder wethouder, de Dag van de Ondernemer en het begeleiden van ondernemers bij ontwikkelingen en andere vraagstukken.

Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Er is een ruim aanbod van recreatieve voorzieningen, activiteiten en evenementen, wat bekend is binnen en buiten Geldrop-Mierlo (waarbij specifieke aandacht voor jongeren) [2025] Versterken recreatief aanbod ! ! We ondersteunen ondernemers bij initiatieven om het recreatieve aanbod in de gemeente te versterken. De ruimte voor nieuwe ontwikkelingen is echter beperkt door de prioritering van woningbouw. Toch hebben we onder andere nieuwe horeca bij Eindhoven Zoo, een nieuwe B&B, Luxe dineren bij restaurant de Cuyt en nieuwe verblijven op 't Wolfsven mogelijk gemaakt. De plannen voor Outdoorsportspark Gulbergen zijn gereed; momenteel wordt nog gezocht naar investeerders en moeten de ruimtelijke procedures samen met de MRE worden doorlopen. Deze beide taken nemen veel meer tijd in beslag dan gehoopt omdat de investeringen groot zijn en er heel veel partijen bij betrokken zijn en dat beïnvloedt de besluitvorming.
Er zijn diverse initiatieven van ondernemers om hun bestaande recreatieve aanbod te versterken zoals Wolfsven en Eindhoven Zoo. Binnen de regionale ontwikkeling van Gulbergen werken we diverse scenario's uit waaronder een breed georiënteerd bike park.
Verkennen brandstore Geldrop ! Stichting Villagemarketing onderzoekt samen met afdeling Duurzaamheid en de projectleiders van de CIG de mogelijkheid voor een gezamenlijke ontmoetingsplek in het centrum in de vorm van een brandstore. Hierdoor is er financieel meer mogelijk en wordt het bestaansrecht vergroot. Villagemarketing kreeg alleen de business case niet rond zo is gebleken, waardoor zij vertraging hebben opgelopen. Ze zijn op zoek gegaan naar nieuwe mogelijkheden en samenwerkingsvormen.
Stichting Villagemarketing werkt een plan uit om in het centrum van Geldrop een brandstore en in Mierlo een dependance hiervan te openen.
Beleidskeuzes terrassen Samen met Horecavereniging Dommeldal zijn in 2025 de beleidskeuzes terrassen opgesteld. Dit wordt in Q1 2026 door de burgemeester zijnde bevoegd gezag vastgesteld.
We geven uitvoering aan wat voortvloeit uit de beleidskeuzes voor terrassen.
Jongerenevenementen in Geldrop en Mierlo De organisatie waar we een structurele subsidierelatie mee wilden opbouwen (2025‑2028) voor de organisatie van een jaarprogramma met evenementen voor jongeren, heeft in 2024 niet laten zien dat ze in staat zijn de opdracht uit te voeren. Daarom geen vertrouwen voor 2025‑2028 en geen subsidie toegekend. We hebben in 2025 gezocht naar een nieuwe opdrachtnemer. Dit proces is nog niet afgerond en zal verder worden uitgewerkt in 2026.
In 2024 is er een start gemaakt met meerdere evenementen voor jongeren. We evalueren deze evenementen om een verbeterslag en/of nieuwe keuzes te maken.
Voor alle bedrijventerreinen is er een duidelijk profiel, aan de hand waarvan instroom en waar mogelijk uitstroom kan plaatsvinden [2025] Innovatief intensief ruimtegebruik bedrijventerreinen Ter voorbereiding op het vaststellen van duidelijke profielen per bedrijventerrein is in 2025 participatie georganiseerd met lokale ondernemers. De resultaten worden verwerkt in een uitvoeringsprogramma, waarin onder meer intensivering wordt opgenomen.
We onderzoeken de mogelijkheden voor het intensief (verticaal) uitbreiden op bestaande bedrijventerreinen.
Profielen voor bedrijventerreinen Op basis van nader onderzoek is geconcludeerd dat het ontwikkelen en afzonderlijk voorleggen van nieuwe beleidskeuzes aan de raad niet noodzakelijk is. In plaats daarvan wordt ingezet op het opstellen van een uitvoeringsprogramma voor de bedrijventerreinstrategie. De raad wordt hierover separaat geïnformeerd middels een Raadsinformatiebrief.
We ontwikkelen nieuwe beleidskeuzes voor de bedrijventerreinstrategie en leggen deze voor aan de raad.
Alle bedrijventerreinen zijn schoon, veilig en groen [2027] Ontwikkelen Ondernemersfonds Geldrop-Mierlo In het kader van het doel om alle bedrijventerreinen schoon, veilig en groen te houden, zijn in 2025 meerdere stappen gezet. De Regionale Visie Werklocaties is vastgesteld, het onderzoek naar een Ondernemersfonds is goedgekeurd en voorbereid, en met externe stakeholders is geparticipeerd over de bedrijventerreinen.
Om invulling te geven aan de opgaven die er liggen op bedrijventerreinen initiëren we de oprichting van een Ondernemersfonds. Dit is noodzakelijk omdat de huidige organisatiegraad laag is. In 2025 heeft de gemeenteraad middelen beschikbaar gesteld voor het onderzoek naar de oprichting van een Ondernemersfonds. De voorbereidingen voor de start van het onderzoek zijn getroffen. De uitvoering van het onderzoek vindt plaats in 2026.

Thema Digitale samenleving

Terug naar navigatie - Thema Digitale samenleving - Themaprogramma digitale samenleving
Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Gebruik van digitale mogelijkheden in de samenleving waar dat meerwaarde heeft [2026] Digitale openbare ruimte ! ! N.v.t. In 2025 hebben we dit onderwerp op verschillende plekken binnen de organisatie en het netwerk bespreekbaar gemaakt. We benaderen dit als een gezamenlijke digitaliseringsopgave, waarbij we kritisch zijn gaan kijken naar onze eigen organisatie. Intern op orde zijn is een belangrijke voorwaarde voordat we extern kunnen organiseren. We sluiten aan bij bestaande en lopende initiatieven, zoals de BuitenBeter-app, slimme prullenbakken en digitale toegangsborden. Zo groeide ook het bredere thema van een (weerbare) digitale samenleving uit tot een gedeeld onderwerp. Daarnaast hebben we stappen gezet en blijven we nog steeds stappen zetten in de samenwerking met de Dienst Dommelvallei. De uitgangspunten om met informatie te kunnen werken staan inmiddels Dommelvallei breed op de agenda om opgepakt te gaan worden. Een van de conclusies van 2025 is dat het opzetten van een experiment rondom de digitale samenleving op dit moment nog te vroeg is, omdat het onderwerp binnen de organisatie en bij samenwerkingspartners nog onvoldoende breed wordt herkend en gedragen. In 2026 ligt de focus daarom eerst op bewustwording, verkenning en het gezamenlijk ontwikkelen van een gedeeld beeld, als basis voor eventuele experimenten in de toekomst.
We verkennen de mogelijkheden voor een 'digitale openbare ruimte'. Afhankelijk van de uitkomsten van de verkenning kijken we of we in 2026 een of meer experimenten hiervoor gaan opzetten.
Digitale vaardigheden inwoners ! ! N.v.t. We hebben de aansluiting nadrukkelijk gezocht met het thema Cultuur, omdat digitale vaardigheden en cultuur elkaar versterken. Door deze verbinding te leggen, verkennen we hoe we gezamenlijk kunnen optrekken en bestaande initiatieven kunnen benutten of versterken. Hier ligt ook een rol voor ons weggelegd in de aansturing van onze samenwerkingspartners. Daarnaast vervult het IDO (Informatiepunt Digitale Overheid) hier ook een belangrijke rol in. Het IDO wordt verder verantwoord binnen het thema Cultuur. Ook hebben we kritisch gekeken naar onze eigen organisatie. Intern digitaal vaardig zijn is een belangrijke voorwaarde om inwoners goed te kunnen ondersteunen. Dat betekent dat we aandacht hebben voor processen, mensen en techniek, zodat de externe inzet logisch voortkomt uit een stevige interne basis. Dit vraagt ook iets in de samenwerking met de Dienst Dommelvallei als het gaat om onze systemen.
We maken een opzet en aanpak om de digitale vaardigheden van inwoners waar nodig te versterken. Voorafgaand daaraan gaan we na hoe het niveau en de behoefte van inwoners is.

Uitvoeringsplan Centrum Geldrop

Terug naar navigatie - Uitvoeringsplan Centrum Geldrop - Uitvoeringsplan Centrum Geldrop
Wat willen we bereiken (doel) Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
20% van de ontbrekende groenstructuren in en tussen diverse wijken zijn toegevoegd (t.b.v. biodiversiteit, klimaatadaptatie, een prettige leefomgeving en ruimte voor bewegen) [2027] We werken de structuurvisie voor de locatie Postkantoor, waarbij de groene (recreatieve) verbinding met de Kleine Dommel belangrijk is, verder uit. ! ! De locatie postkantoor is aangekocht en gesloopt. Door de herontwikkeling te combineren met Marktplein is de visie nog niet verder uitgewerkt. De gewenste versterking van de verbinding met de Kleine Dommel is nog wel afhankelijk van de plannen in dit gebied.
We zetten op locatie Bezorgershof de eerste stappen om vergroening op termijn mogelijk te maken. We hebben de opdracht gegeven aan een extern bureau voor het maken van een visie op vergroenen.
We brengen op een aantal locaties in het centrum, ter voorkoming van hittestress, vergroening aan. ! Er zijn voor meerdere plekken in het centrum locaties uitgewerkt om koele plekken te realiseren. De zorgvuldige uitvoering kost iets meer tijd dan verwacht.
We pakken de planvorming op voor een verbeterde groenverbinding tussen Kasteel en de Kleine Dommel, die door het centrumgebied loopt. De visie op vergroenen in het centrum is gemaakt en gepresenteerd, waarbij het verbeteren van de groenverbinding tussen Kasteel en Kleine Dommel een uitdaging blijft. Daarnaast is besloten om De Meent zo groen als mogelijk in te richten.
Er is / zijn: a. voldoende betaalbare woonruimte (in lijn met de Woondeal d.d. 2023) b. voldoende woningen voor de doelgroepen starters en 1 en 2 persoonshuishoudens c. voldoende woonruimte voor senioren en zorgbehoeftigen (in lijn met de Woondeal We ontwikkelen de woningbouwplannen vanuit de Woningbouw Impulssubsidie (die overigens voor een deel afwijkt van de afspraken uit de woondeal) stapsgewijs. Meerdere bestemmingsplannen voor ruim 300 woningen liggen bij de Raad van State (Bleekvelden en Bezorgershof).
We starten, afhankelijk van procedures, in het deelgebied Bleekvelden met (een deel van) nieuwe woningbouw. Op Bleekvelden zijn de eerste woningen in de pre-sale gegaan. Uitspraak Raad van State is nog niet ontvangen. En voor verplaatsing Gamma is nog geen besluit genomen over een alternatieve locatie, hetgeen resulteert in vertraging.
We maken heldere kaders voor locatie Marktplein. Voor het Markplein zijn bijgestelde kaders vastgesteld, het perceel achter Vossenhol is aangekocht en er ligt een getekende intentieovereenkomst met ontwikkelaars.
We brengen de eerste concrete bouwplannen voor Bezorgershof in procedure. Voor Bezorgershof is een intentieovereenkomst getekend. Initiatiefnemers hebben nog geen stap willen zetten rondom de bouw van woningen, omdat de plannen nog verder ruimtelijk en financieel moeten worden uitgewerkt.
En voor deelgebied Lommerrijk stellen we het stedenbouwkundig concept vast. We hebben het stedenbouwkundig plan Lommerrijk vastgesteld en offertes voor de ruimtelijke procedure aangevraagd.
Het aanbod van recreatieve voorzieningen, activiteiten en evenementen is op het gewenste niveau en bekend binnen en buiten Geldrop-Mierlo (waarbij specifieke aandacht voor jongeren) [2025] De Dommeldalseweg is aangewezen voor grotere evenementen. We onderzoeken op welke wijze deze weg moet worden aangepast om evenementen mogelijk te maken. ! De mogelijkheden van Dommeldalseweg hangen samen met ontwikkelingen Marktplein en Postkantoorlocatie en die waren in 2025 nog niet bekend. Dit wordt in 2026 vervolgd, waardoor dit als oranje is aangeduid.
We evalueren de, in 2024 gestarte, evenementen voor jongeren om een verbeterslag en/of nieuwe keuzes te maken.
De winkelgebieden in de centra zijn compact en het gebied eromheen is ingericht met complementaire functies gericht op verblijf [2027] We brengen concrete bouwplannen voor Bezorgershof in procedure. Dit draagt bij aan het compact en aantrekkelijk maken van het centrumgebied. De initiatiefnemers hebben nog geen stap willen zetten rondom de bouw van woningen omdat deze ruimtelijk en financieel nog verder moeten worden uitgewerkt. Er is wel een winkelpand op Bezorgershof door de gemeente aangekocht, die kan bijdragen aan het compacter maken van het centrumgebied.

Focuspunten lijn "Toekomstbestendig Geldrop-Mierlo"

Terug naar navigatie - Focuspunten lijn "Toekomstbestendig Geldrop-Mierlo" - Focuspunten lijn "Toekomstbestending Geldrop-Mierlo"
Focuspunten lijn Wat gaan we ervoor doen (actie) Realisatie inhoud Realisatie tijd Realisatie geld Toelichting voor de gemeenteraad
Kunst en cultuur Gericht bieden van ondersteuning aan culturele stichtingen en verenigingen, afhankelijk van hun specifieke behoeften. Uitgevoerd conform reguliere werkwijzen: jaarlijkse subsidiepartijen minimaal 2 keer per jaar een ambtelijk overleg over relevante actuele onderwerpen en 1 keer per jaar bestuurlijk overleg tussen bestuur en wethouder om sturing en erkenning/waardering te geven op vrijwillige inzet. Structurele subsidiepartijen zijn ondersteund bij vragen die zij hadden op aanbod en/of subsidiemogelijkheden. Dit is de gebruikelijke werkwijze.
Natuur en milieu Actief toezien op de correcte landschappelijke inpassing van het reeds vergunde zonnepark aan de Heiderschoor (12ha). In 2025 is het grootste deel van de landschappelijke inrichting aangebracht door de eigenaar. Begin 2026 hebben we toezicht gehouden en geconstateerd dat de laatste punten uitgevoerd zijn, waarmee de landschappelijke inrichting nu conform vergunning is aangelegd.
Duurzaamheid Ondersteuning bieden aan bewoners die hun woningen willen verduurzamen, afgestemd op de concrete behoeften van inwoners. In 2025 heeft het Energiehuis inwoners één op één geholpen bij het verduurzamen van hun woning, zoals ook terug te lezen is bij het themaprogramma duurzaamheid. Daarnaast hebben we in 2025 gewerkt aan verschillende concrete hulpmiddelen, zoals de bewonersreis, een vergunningcheck en energiegidsen voor de Kerkakkers en Coevering (zie ook het themaprogramma duurzaamheid). Deze hulpmiddelen hebben wij gemaakt naar aanleiding van input van onze inwoners bij de jaarlijkse enquête en het buurtverslag van Kerkakkers en Coevering. Hierin gaven onze inwoners aan dat zij aan deze hulpmiddelen behoefte hadden. De hulpmiddelen zelf zijn vervolgens ook weer met onze inwoners afgestemd. Daarnaast hebben we natuurlijk ook de verduurzamingsvragen van onze inwoners beantwoord.
Uitvoeren van een gebiedsgerichte aanpak om huishoudens in energiearmoede te helpen met verduurzamingsmaatregelen en lagere energielasten. In 2025 hebben we energiebesparende maatregelen en een klussendienst aangeboden. Daarnaast is er een nieuwe tranche van de witgoedregeling opgesteld. In totaal hebben 150 huishoudens gebruik gemaakt van de witgoedregeling en 359 huishoudens van de energiebesparende producten. Voor meer informatie zie ook het themaprogramma duurzaamheid.
Streven naar een waardering van minimaal een 7,5 door inwoners over de gemeentelijke inzet op duurzaamheid, gemeten via periodieke enquêtes. In 2025 hebben we wederom een duurzaamheidsenquête uitgezet onder de inwoners van Geldrop-Mierlo. Deze enquête sluiten we in maart 2026. De waardering van de inwoners voor de gemeentelijke inzet op duurzaamheid wordt opgenomen in het jaarverslag duurzaamheid.
Verduurzamen van gemeentelijk vastgoed. ! In 2025 is van het beschikbare budget voor verduurzamingsmaatregelen een bedrag van € 36.000 besteed. Deze middelen zijn ingezet voor onder andere de installatie van LED-verlichting bij Het Goed en de Gemeentewerf, het opstellen van energie labels en het afsluiten van een contract voor een energie-managementsysteem. Het resterende budget van € 114.000 is doorgeschoven naar 2026. Deze middelen blijven beschikbaar voor de verdere uitvoering van de geplande verduurzamingsmaatregelen.
Economie Het realiseren van heldere communicatielijnen tussen ondernemers(verenigingen) en de gemeente met het oog op een goed vestigingsklimaat. In 2025 is ingezet op het versterken van de communicatielijnen tussen ondernemers(verenigingen) en de gemeente. Dit heeft onder meer plaatsgevonden via structureel overleg met het Economisch Platform, bedrijfsbezoeken en gerichte communicatie richting ondernemers. In 2025 zijn we gestart om de Ondernemen pagina op de gemeentelijke website te verbeteren.
Doorontwikkelen van de ondernemersbijeenkomsten, maandelijkse nieuwsbrief voor ondernemers en een-op-een-gesprekken met ondernemers uit sectoren die niet vertegenwoordigd zijn in een ondernemersvereniging. De ondernemersbijeenkomsten (Economisch Platform), de maandelijkse ondernemersnieuwsbrief en een-op-een-gesprekken met ondernemers zijn in 2025 verder ingezet en doorontwikkeld. Hiermee is de communicatie met ondernemers en ondernemersverenigingen verder versterkt.
Organiseren van de jaarlijkse Week van de Ondernemer in november, in samenwerking met netwerkpartners, met als doel het stimuleren van ondernemersnetwerken en kennisuitwisseling. ! In november 2025 is de Dag van de Ondernemer georganiseerd in het HUP Hotel. Deze bijeenkomst bood ondernemers de gelegenheid om elkaar te ontmoeten, kennis uit te wisselen en het ondernemersnetwerk te versterken. In plaats van een Week van de Ondernemer is gekozen voor één centrale Dag van de Ondernemer, omdat dit beter aansluit bij de landelijke invulling en het organiseren van meerdere activiteiten in één week in de praktijk minder goed haalbaar bleek.
Recreatie en toerisme Samenwerken met organisatoren van evenementen voor een samenhangend en divers aanbod, gericht op het bevorderen van culturele activiteiten en/of evenementen en de onderlinge verbondenheid van inwoners en ondersteunen van hun initiatieven. Met de komst van het CTE (coördinatieteam evenementen) proberen we organisatoren beter te adviseren en faciliteren bij evenementen. Met de opmaak van locatieprofielen en een nieuw uitvoeringsplan weten organisatoren beter wat wel en niet kan. Het CTE hoopt zo op voldoende kwalitatieve evenementen.
Versterken van de zichtbaarheid van voorzieningen, activiteiten en evenementen in alle wijken, bijvoorbeeld door middel van gemeentelijke communicatiekanalen. De promotie van de gemeente neemt de stichting Villagemarketing voor haar rekening. In 2025 heeft zij het sign I LOVE MIERLO geplaatst maar ook is er gestart met een Outdoor media plan waarbij er nieuwe digitale aankondigingsborden, plakzuilen en sandwichborden geplaatst kunnen worden. Dit plan moet in 2026 verder vorm krijgen.
Recreatieve initiatieven in het buitengebied faciliteren die een aanvulling bieden op het bestaande aanbod, binnen de kaders van de omgevingsvisie en afgestemd met gebiedsgerichte programma’s. ! ! ! In 2025 zijn we verder gekomen met de plannen op Gulbergen. Het MRE is het eens met een grote regionale achterban van sporters dat op Gulbergen een outdoorsports omgeving zou moeten landen. Het plan is klaar en de procedures moeten nog doorlopen worden en zo ook de zoektocht naar investeerders. Door de drang om veel huizen te bouwen ontstaat ook de druk op de buitenruimte en natuur. Steeds meer ondernemers voelen deze druk en het maken van de juiste keuzes is binnen de Intaketafel essentieel.
Openbare ruimte-bebouwde kom Structureel toepassen van richtlijnen voor klimaatadaptatie bij nieuwe initiatieven in wijken, zoals watermanagement en vergroening. ! Via de Verordening Waterberging is geregeld dat nieuwe initiatieven waar meer dan 10m2 verharding wordt toegevoegd minimaal 60 liter water per m2 op eigen terrein moeten bergen.
Daarnaast hebben we in 2025 gewerkt aan een natuurinclusieve klimaattool. Regionaal is afgesproken dat bij nieuwbouwwoningen minimaal 8m2 groen toegevoegd moet worden. Eindhoven heeft een tool ontwikkeld die ervoor zorgt dat deze 8m2 groen ook een kwalitatieve waarde heeft. Op dit moment zijn we bezig met het uitbreiden van deze tool, zodat deze natuur inclusiever wordt. De tool zal vervolgens regionaal gebruikt gaan worden. De verwachting is dat in deze medio 2026 klaar zal zijn.
Daarnaast het hanteren van onthardingsprincipes bij de herinrichting van openbare ruimte. Bij reguliere (herstructurerings)projecten in de openbare ruimte, uitgevoerd in samenwerking met het team Verkeer, wordt standaard onderzocht waar mogelijkheden bestaan om verhard oppervlak te verminderen.
In 2025 is hier in de planvorming expliciet aandacht aan gegeven, waardoor koppelkansen die zich tijdens deze projecten voordoen, optimaal benut worden. Aangezien de openbare ruimte op deze momenten toch wordt aangepast, ontstaat de mogelijkheid om overbodige verharding te verwijderen en waar mogelijk groen toe te voegen.
Deze aanpak draagt bij aan een betere waterinfiltratie, vermindering van hittestress en een vergroening van de leefomgeving. Hiermee wordt invulling gegeven aan de gemeentelijke ambities op het gebied van klimaatadaptatie en een klimaatbestendige inrichting van de openbare ruimte.
Openbare orde en veiligheid Intensiveren van de samenwerking en gegevensuitwisseling tussen de zorg- en veiligheidspartners (gemeente, politie, woningcorporaties en zorgorganisaties) om effectief in te spelen op zorg- en veiligheidsvraagstukken, met een focus op gezamenlijke probleemoplossing. Beleidsmatig en in onze operationele aanpak werken in de politieregio Oost-Brabant veiligheidspartners als de politie en het Openbaar Ministerie samen met 32 gemeenten op een aantal geprioriteerde thema’s, zoals Zorg en Veiligheid, Digitale Veiligheid, Maatschappelijke onrust, Ondermijning en Mensenhandel.
Daarnaast werken we op subregionaal niveau veel samen binnen het basisteam Dommelstroom. Dit zijn 6 gemeenten (Cranendonck, Geldrop-Mierlo, Heeze-Leende, Nuenen, Son en Breugel en Valkenswaard), het Openbaar Ministerie, de politie en de Belastingdienst.
Veel van de landelijke en (sub)regionale veiligheidsonderwerpen spelen ook in Geldrop-Mierlo en hebben ook op lokaal niveau extra aandacht nodig qua inzet en capaciteit. In het Integraal Veiligheidsplan 2023 – 2026 zijn een drietal prioriteiten met onderliggende thema’s genoemd die naast een landelijke en (sub)regionale aanpak ook op lokaal niveau nadrukkelijk opgepakt moeten worden. Het gaat om de prioriteiten, zorg en veiligheid, Digitale veiligheid en Ondermijning, jeugd en veiligheid komt als rode draad in alle prioriteiten terug.
Het opwerpen van preventieve en repressieve barrières tegen georganiseerde criminaliteit en ondermijning, in nauwe samenwerking met partners zoals politie en justitie. Bij preventieve barrières moet gedacht worden aan maatregelen om te voorkomen dat criminaliteit voet aan de grond krijgt. Denk hierbij aan het uitvoeren van een integriteitstoets via de Wet Bibob bij een aantal vergunningen.

Relevante beleidsnota's

Terug naar navigatie - Programma 4. Toekomstbestendig Geldrop-Mierlo - Relevante beleidsnota's
Naam Periode
Parkeervisie Geldrop-Mierlo 2022-2030
Regionale Mobiliteitsvisie 2024-2030
Lokale Bereikbaarheidsagenda 2024-2030
Integraal Veiligheidsplan 2023-2026
Uitvoerings- en handhavingsstrategie 2025-2028
Uitvoerings- en handhavingsprogramma 2025
Algemene Plaatselijke Verordening 2025 e.v.
Themaprogramma duurzaamheid 2023-2026
Transitievisie warmte 2022-2026
Beleidsvisie zonneparken en windmolens 2020-
Beleidsvisie laadinfrastructuur 2024-
Gemeentelijk Rioleringplan 2023-2027
Grond- en afvalstoffenplan 2020-2025
Strategisch meerjarenplan GR Cure 2023-2026
Regionaal Risicoprofiel VRBZO 2025-2028
Strategische visie VRBZO (stukken worden medio 2026 geactualiseerd) 2025
Economisch beleidsplan 2022
Beleidskeuzes evenementen 2024
Regionale detailhandelsvisie Stedelijk Gebied Eindhoven 2023
Reclame en terrassenbeleid 2016
Gebruiksovereenkomst horecaplein 2024
Bedrijventerreinenstrategie 2015-2025
Overzicht van rijks- en gemeentelijke monumenten Geldrop-Mierlo_versie 2021 2021
230911 RCE Afwegingskader verduurzamen monumenten 2023
Archeologieverordening Gemeente Geldrop-Mierlo 2009 2009-
Erfgoedverordening Geldrop-Mierlo 2023 2023-
Archeologische beleidskaart gemeente Geldrop-Mierlo
Beleidsregel Bijdrage gemeentelijke monumenten Geldrop-Mierlo 2014, 1e wijziging 2014
Geldrop-Mierlo_Interactieve erfgoedkaart van diverse gemeenten in Zuidoost-Brabant
Kerkenvisie gemeente Geldrop-Mierlo laatste versie opgeleverd door Arcadis 2022
220607 Beeldboek centrum Geldrop
Verordening op de Adviescommissie omgevingskwaliteit gemeente Geldrop-Mierlo 2022
Monumentenwacht Noord-Brabant MWNB
Cultuurbeleidsplan Geldrop-Mierlo 2018-2021 2018-2021
Beheerplan wegen 2023-2027 2023-2027
Beheerplan civiele kunstwerken 2022-2027

Wat heeft het gekost?

Terug naar navigatie - Programma 4. Toekomstbestendig Geldrop-Mierlo - Wat heeft het gekost?

In onderstaande tabel zijn de baten en lasten opgenomen die aan het programma zijn verbonden. Zowel de baten als de lasten worden als positieve bedragen weergegeven. Het saldo (afwijking budget 2025) wordt weergegeven als positief als het gerealiseerde bedrag hoger is dan de begroting. Bij de lasten is een positief bedrag dus een nadeel, bij de baten een voordeel. Door afronding kunnen er verschillen ontstaan omdat tellingen uit het financieel systeem komen en daarom soms afwijken.

Bedragen x €1.000
Omschrijving Primaire begroting 2025 Begroting na wijziging 2025 Realisatie 2025 Afwijking budget 2025
Lasten
0.10 Mutaties reserves programma 4 202 4.850 5.140 289
1.1 Crisisbeheersing en brandweer 2.847 2.995 3.051 56
1.2 Openbare orde en veiligheid 1.543 1.571 1.620 49
2.1 Verkeer en vervoer 5.398 5.029 5.338 309
2.2 Parkeren 158 189 207 18
3.1 Economische ontwikkeling 639 679 635 -44
3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 1 1 1 0
3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 4 4 4 0
3.4 Economische promotie 508 476 360 -115
5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie 1.640 2.095 2.111 16
5.4 Musea 210 268 279 11
5.5 Cultureel erfgoed 277 264 260 -4
5.6 Media 1.117 1.327 1.377 50
7.2 Riolering 2.113 2.091 1.874 -217
7.3 Afval 5.699 5.699 6.368 669
7.4 Milieubeheer 2.047 3.155 1.795 -1.359
Totaal Lasten 24.404 30.693 30.421 -272
Baten
0.10 Mutaties reserves programma 4 556 301 164 -138
1.1 Crisisbeheersing en brandweer 212 161 162 0
1.2 Openbare orde en veiligheid 8 8 7 -1
2.1 Verkeer en vervoer 161 717 734 17
3.1 Economische ontwikkeling 37 0 0 0
3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 4 4 0 -4
3.4 Economische promotie 822 822 900 78
5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie 357 591 566 -25
5.5 Cultureel erfgoed 20 20 25 5
5.6 Media 0 220 259 39
7.2 Riolering 4.274 4.274 4.145 -128
7.3 Afval 7.463 7.463 8.140 677
7.4 Milieubeheer 754 2.073 1.206 -867
Totaal Baten 14.667 16.654 16.307 -347

Analyse

Terug naar navigatie - Programma 4. Toekomstbestendig Geldrop-Mierlo - Analyse
4. Toekomstbestendig Geldrop-Mierlo I/S Bedrag
Saldo -75.000
1.1 Crisisbeheersing en brandweer I -51.000
De brandweerkazerne Mierlo is eigendom van de gemeente en deze wordt verhuurd aan de Veiligheidsregio Zuid-Oost Brabant. Het pand wordt samen met de eigenaar van het andere gedeelte beheerd door de Vereniging van Eigenaren Bijenkorf 15-17. Teveel gebruikerskosten van VVE worden bij de gemeente in rekening gebracht, die eigenlijk voor de VRBZO zijn bestemd. Deze kosten worden uiteindelijk bij de VRBZO gedeclareerd, maar dit heeft nog niet plaatsgevonden en is per abuis niet als nog te ontvangen opgenomen.
2.1 Verkeer en vervoer I -139.000
Op basis van het verwachtte energieverbruik en energieprijzen wordt een inschatting gedaan. De definitieve eindfacturatie is echter lastig te voorspellen. Voor 2025 zijn de werkelijke kosten € 113.000 lager dan begroot.
Naar aanleiding van het ombuigvoorstel zelf vegen zou er een besparing worden gerealiseerd, echter is naderhand gekozen om voor de aanbesteding elektrisch vegen te kiezen. Hiermee is de besparing komen te vervallen. De begroting is gebaseerd op de besparing, die echter niet is gerealiseerd.
De toerekening van de uitgaven voor straatreiniging aan afval en riolering is hoger dan begroot. Dit is op dit taakveld een voordeel, maar bij afval en riolering een nadeel.
3.4 Economische promotie I 188.000
De toeristenbelasting wordt altijd achteraf opgelegd. De aanslagen worden 'pas' in juni verzonden. De feitelijke meeropbrengst ten opzichte van de destijds gemaakte raming van het jaar 2024 was € 80.000 hoger dan verwacht. Daarnaast was het budget voor ondersteuning van evenementen in 2025 opgehoogd, maar dit is afgelopen jaar niet gebruikt.
7.2 Riolering I 55.000
De benodigde vervangingen voor de vrijverval riolering worden meegenomen in de blauwe aderplannen die nog niet zijn uitgevoerd, de kosten 2025 zijn hierdoor € 160.000 lager dan begroot.
Diverse rioleringswerkzaamheden van jaargang 2025 zijn eind 2025 en begin 2026 uitgevoerd en begin 2026 betaald (voordeel in 2025 van € 223.000).
Doordat het werkelijke aantal rioolaansluitingen lager is dan het begroot, vallen de opbrengsten lager uit (nadeel van € 121.000)
Het saldo van de voor - en nadelen op de taakveld 7.2 riolering wordt verrekend met de voorziening. Door per saldo lagere uitgaven is de onttrekking aan de voorziening lager dan begroot. Voor het taakveld betekent dit een nadeel.
7.3 Afval I -82.000
Bij de 2e tussentijdse rapportage werd er een voordeel van € 174.000 verwacht op totale afvalbegroting van Cure voor onze gemeente. Deze is verwerkt door op FCL 6730000 Restafval dit bedrag af te ramen. Uiteindelijk valt het verwachte voordeel slechts deels binnen de FCL 6730000 Restafval en voor € 141.000 binnen andere FCL's (zoals 6730008 Milieustraat en 6730006 Overige kosten afval). Hierdoor ontstaat er een nadeel op Restafval en een voordeel op deze andere FCL's.
Vanaf de 2e helft 2024 is de textielprijs gedaald. Dit betekent dat we minder geld ontvangen voor het door ons ingezamelde textiel en dat we daardoor een lagere opbrengst hebben gerealiseerd dan we vooraf hadden geraamd (nadeel van € 76.000)
Verschillende kosten van Cure, zoals algemene kosten indirect, kapitaallasten indirect, advieskosten indirect en personeelskosten indirect, waren lager dan vooraf geraamd (voordeel van €65.000).
Er is op de milieustraat een efficiency-resultaat behaald door het aantal uren beheer te reduceren. Daarnaast hebben we een gunstigere prijs gekregen voor ons bouw & Sloopafval en het groenafval. Hierdoor hebben we een hogere opbrengt gerealiseerd dan vooraf was geraamd (voordeel van € 213.000).
Tegenvallende opbrengst van afvalstoffenheffing van € 143.000 is ongeveer 50/50 verdeeld over vaste afvalstoffenheffing en variabele afvalstoffenheffing vanwege resp. verminderingen/vernietigingen en minder aanbod van afval dan begroot.
7.4 Milieubeheer I 134.000
Zoals bij het thema duurzaamheid uitgelegd hebben een aantal projecten vertraging opgelopen (Actieplan verduurzaming bedrijven, op laten stellen van een Soortenmanagement Plan (SMP) en beleidskeuzes duurzame nieuwbouw (GPR)). Hierdoor kwamen deze kosten deels niet in 2025, maar komen in 2026. Daarnaast is het project Groene Zone-Isoleren beëindigd waardoor de kosten die we geraamd hadden voor het geven van energieadviezen aan inwoners niet zijn gemaakt. Verder is het project met Buurkracht waarmee we bewonersinitiatieven wilden stimuleren onvoldoende van de grond gekomen, waardoor kosten lager uitvielen dan vooraf geraamd. Als laatste zijn er minder subsidieaanvragen gedaan voor de subsidie energiehubs en de subsidie verduurzamen sport- en welzijnsaccommodaties waardoor ook daar minder kosten zijn gemaakt.
Stortingen en onttrekkingen reserves I -426.000
Er was een onttrekking uit de reserve Recreatie en toerisme begroot. Er is echter door lagere uitgaven een storting gedaan. Dit leidt tot een verschil van € 426.000.
Toerekening salarissen en overhead aan taakvelden I 333.000
Zie algemene tekst hierboven onder de Algemene toelichting en inleiding bij programma's.
Kapitaallasten I -86.000
Zie algemene tekst hierboven onder de Algemene toelichting en inleiding bij programma's.
Overig I -1.000
Totaal 75.000