Uitgaven

3,43%
€ 4.132
x €1.000
3,43% Complete

Inkomsten

0,88%
€ 1.057
x €1.000
0,88% Complete

Saldo

4698,29%
€ -3.075
x €1.000

Programma 3. Levendige dorpen

Binnen deze programmagroep zijn het themaprogramma cultuur, het themaprogramma economische kracht, het gebiedsprogramma centrum Geldrop, het gebiedsprogramma centrum Mierlo en het gebiedsprogramma bedrijventerreinen opgenomen.

Uitgaven

3,43%
€ 4.132
x €1.000
3,43% Complete

Inkomsten

0,88%
€ 1.057
x €1.000
0,88% Complete

Saldo

4698,29%
€ -3.075
x €1.000

Binnen deze programmagroep zijn het themaprogramma cultuur, het themaprogramma economische kracht, het gebiedsprogramma centrum Geldrop, het gebiedsprogramma centrum Mierlo en het gebiedsprogramma bedrijventerreinen opgenomen.

Themaprogramma Cultuur

Terug naar navigatie - tabel

In dit programma gaat het om zaken als het kunst- en cultuuraanbod en cultureel erfgoed.

Doelen
In 2024
1. Er is een nieuw cultuurplan, waardoor uitvoering wordt gegeven aan activiteiten en op grond waarvan partijen en burgers zijn uitgenodigd om te participeren.
2. Cultuur en cultuuractiviteiten (festivals/events) worden voor, door en met jongeren gerealiseerd, met focus op talentontwikkeling en de verbinding tussen jongeren in zowel Geldrop als Mierlo
In 2025
3. Er is een breed aanbod van activiteiten gericht op jongeren, waardoor kunst en cultuur bijdragen aan de ontwikkeling van jongeren, de verbinding tussen jongeren en de verbinding van jongeren met Geldrop-Mierlo
In 2026
4. Er zijn diverse culturele activiteiten door inwoners georganiseerd, wat bijdraagt aan welzijn en onderlinge verbinding in wijken en binnen Geldrop-Mierlo in het algemeen
In 2027
5. De twee bibliotheekvestigingen zijn qua interieur en exterieur getransformeerd naar eigentijdse, aantrekkelijke locaties waar inwoners van Geldrop en Mierlo trots op zijn, waardoor de bibliotheek een moderne voorziening is die bijdraagt aan het realiseren van de culturele ambities en de bredere doelstellingen binnen het sociaal domein
6. Het Weverijmuseum is één van de prominente en succesvolle culturele instellingen in Geldrop-Mierlo, die professioneel wordt aangestuurd en integraal wordt gefaciliteerd vanuit de gemeente.

Focuspunten reguliere taakuitvoering

Terug naar navigatie - Focuspunten reguliere taakuitvoering
  • Versterken en borgen van een goede verbinding en afstemming met culturele voorzieningen, zoals het Weverijmuseum
  • Cultuur meer benaderen in relatie tot het bredere sociale domein, zoals sociale cohesie, zorg en welzijn
Terug naar navigatie - Wat willen we bereiken?

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2024

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2024

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2027

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2027

Doorkijk naar activiteiten in 2025 en verder

Terug naar navigatie - Doorkijk naar activiteiten in 2025 en verder

Jaarlijkse cultuurnetwerkdag – De cultuurnetwerkdag moet jaarlijks gaan plaatsvinden. Zodra dit goed is opgestart, wordt het organiseren ervan onderdeel van de reguliere taakuitvoering.

 

Upgrade bibliotheekvestigingen Geldrop en Mierlo – Om aan de hedendaagse eisen voor bibliotheken te gaan voldoen, wordt voor beide bibliotheken gewerkt aan een passend interieur en exterieur. Daarbij rekening houdend met de opgaven in woningbouwimpuls.

 

Verkennen Cultureel Business Centre – Het idee bestaat om het cultureel ondernemerschap te versterken. Een mogelijkheid hiervoor kan zijn doordat culturele ondernemers onder één dak werken. In 2026 wordt hierop verkend.

 

Professionaliseren Weverijmuseum – Het bestuur van het Weverijmuseum ondersteunen bij het uitwerken van het door de raad gekozen scenario, gericht op een toekomstbestendig aanbod.

Themaprogramma Economische kracht

Terug naar navigatie - tabel

In dit programma staan de economische dragers centraal. Met het oog op de levendigheid, een goed voorzieningenaanbod en werkgelegenheid binnen Geldrop-Mierlo. Zowel op het gebied van voorzieningen als van economie hebben we een positie in de Brainportregio die recht doet aan de aard en omvang van onze gemeente.

Doelen
In 2024
1. Het aanbod van recreatieve voorzieningen, activiteiten en evenementen is bekend binnen en buiten Geldrop-Mierlo, zodat doelgroepen hierop afkomen, met daarbij specifiek aandacht voor de evenementen voor jongeren
2. Er is een ondernemersstructuur waarlangs de ondernemers in Geldrop-Mierlo onderling afstemmen en in gesprek zijn met de gemeente (bestuurlijk en ambtelijk) om het ondernemersklimaat te versterken en de communicatie te verbeteren
In 2025
3. Minimaal 50% van de bedrijven in Geldrop-Mierlo heeft een duurzame bedrijfsvoering (bijdragend aan de energietransitie, circulariteit en klimaatadaptatie)
In 2026
4. Het grootste deel van de detailhandel is in de centra gevestigd en er is nagenoeg geen leegstand
In 2027

Focuspunten reguliere taakuitvoering

Terug naar navigatie - Focuspunten reguliere taakuitvoering
  • Afstemming met organisatoren van evenementen voor een samenhangend evenementenaanbod
  • Heldere communicatielijnen tussen ondernemers(verenigingen) en de gemeente om bij te dragen aan de bevordering van het vestigingsklimaat
Terug naar navigatie - Wat willen we bereiken?

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2024

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2024

Gebiedsprogramma Centrum Geldrop

Terug naar navigatie - tabel

Binnen dit programma komen vanuit de diverse themaprogramma’s opgaven bij elkaar voor het gebied in en om het centrum van Geldrop. De insteek is om ontwikkelingen op het vlak van sociale cohesie, cultuur, recreatie, mobiliteit, wonen, economie, groen en klimaatadaptatie samen te brengen.

Doelen
In 2024
1. Eén van de twee nieuwe jaarlijks terugkerende evenementen voor jongeren die we naar Geldrop-Mierlo willen halen, is in het centrum van Geldrop geland
2. De verbinding voor het centrum naar het Dommeldal is helder (in aansluiting op de inzet binnen de programma’s Groene wijken en Doorlopend groen)
3. Er zijn aan de randen van het centrum passende parkeervoorzieningen, zodat bezoekers en bewoners (van het centrum) hun auto kwijt kunnen en de routing en bereikbaarheid duidelijk is
In 2025
4. De bestaande groenstructuur in het centrum is kwalitatief verbeterd en uitgebreid om het centrum leefbaarder en meer klimaatrobuust te maken;
5. Er zijn beleidskeuzes gemaakt ten aanzien van het realiseren van groen in het centrum, ter compensatie van de realisatie van woningen
In 2026
6. In het centrum Geldrop is per gebied een passende sfeer geïntroduceerd, wat wordt ondersteund door de aanwezige horeca
7. In het centrum Geldrop zijn zodanige voorzieningen beschikbaar dat het aantrekkelijk is om met de fiets naar het centrum te komen (om daarmee de toestroom van auto’s te beperken), o.a. mogelijkheden voor het stallen van fietsen
In 2027
8. Er zijn 200 van de 800 woningen gerealiseerd in en om het centrum, met name voor 1- en 2-persoonshuishoudens, zodat senioren en starters uit Geldrop-Mierlo een thuis kunnen vinden in Geldrop
9. Het winkelgebied is compacter en het gebied daaromheen is ingericht met nieuwe complementaire functies, zodat bezoekers en bewoners graag verblijven in het centrum
10. Het centrum is goed toegankelijk voor fietsers en voetgangers en autoluw, zodat bezoekers worden gestimuleerd om op de fiets of te voet te komen
11. Er is een ruim aanbod aan deelvervoer (fietsen, scooters, auto’s), zodat de parkeerdruk lager is
Terug naar navigatie - Wat willen we bereiken?

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2024

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2024

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2025

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2025

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2026

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2026

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2027

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2027

Doorkijk naar activiteiten in 2025 en verder

Terug naar navigatie - Doorkijk naar activiteiten in 2025 en verder

Recreatieve route rondom Dommeldal – De verkenning van mogelijkheden zal in 2025 tot keuzes moeten leiden. Vanaf 2025 kan dan de uitvoering plaatsvinden.

 

Bewegwijzering – In 2026-2027 wordt de bewegwijzering naar het centrum verbeterd met het oog op een betere bereikbaarheid.

 

Vergroenen centrum Geldrop – In 2025 en verder wordt er vervolg gegeven aan het uitvoeren van de maatregelen voor vergroenen (meerjarig traject).

 

Realiseren woningen met woningbouwimpuls-subsidie – Na het realiseren van 27 woningen in 2023 en 20 woningen in 2024 worden in 2025 40 woningen en in 2026/2027 100 woningen gerealiseerd. Samen telt dat op naar 187 woningen.

 

Inrichten winkelgebied en het gebied daaromheen – Vanaf 2026 wordt uitvoering gegeven aan het herontwikkelen van het Bezorgershof, het Marktplein en de postkantoorlocatie.

 

Introduceren passende sferen – Bij het uitwerken van het totale gebiedsprogramma gaat duidelijk worden in welke gebieden welke functies gewenst zijn. De stap daarna is om tot inrichtingsvoorstellen komen, waar bijbehorende sferen aan gekoppeld kunnen worden.

 

Deelmobiliteit – na het bepalen van concrete locaties voor hubs, worden deze in 2025-2027 gerealiseerd.

Gebiedsprogramma Centrum Mierlo

Terug naar navigatie - tabel

Binnen dit programma zijn vanuit de diverse themaprogramma’s meer algemene opgaven en doelen geconcretiseerd naar specifieke opgaven en doelen voor het gebied in en om het centrum van Mierlo. 

Doelen
In 2024
1. Er zijn keuzes gemaakt welke functies er plaatvinden in/rond het gebied Molenplein, voor het gebied rond het kantoor van Dienst Dommelvallei, deels ook de Marktstraat en de openbare ruimte rondom de bibliotheek
In 2025
2. Eén van de nieuwe jaarlijks terugkerende evenementen die we naar Geldrop-Mierlo willen halen, is in het centrum van Mierlo geland (naast bestaande evenementen zoals Pitpop en het kersenpitfeest)
In 2026
3. Voor het gebied rond de Heer van Scherpenzeelweg zijn de contouren bepaald voor een samenhangend groengebied met routes voor langzaam verkeer (fietsers en voetgangers), zodat het een verbinding vormt tussen het centrum en het buitengebied
4. Er is helderheid over de aanpak verbinding centrum-Kerkstraat-Margrietstraat, om deze primair in te richten op voetgangers en fietsers en klimaatbestendig in te richten
5. Er ontstaat in het centrum Mierlo geen wateroverlast bij hevige neerslag
6. Er is een plan gereed om te komen tot groene gevels, groene daken en meer bomen in de openbare ruimte binnen het centrum Mierlo
In 2027
7. De uitstraling van de openbare ruimte rondom de bibliotheek is met quick wins verbeterd en er is samenhang tussen winkels en horeca
Terug naar navigatie - Wat willen we bereiken?

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2026

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2026

Doorkijk naar activiteiten in 2025 en verder

Terug naar navigatie - Doorkijk naar activiteiten in 2025 en verder

Omgeving Heer van Scherpenzeelweg – In 2026 wordt de gewenste groenstructuur uitgewerkt, waarna een plan kan worden gemaakt om het groen in het centrum te verbinden met het buitengebied. 

 

Verbinding centrum-Kerkstraat-Margrietstraat – In 2026 wordt een plan uitgewerkt voor een ‘groene’ herinrichting van de verbindingsroute. Het gaat om het versmallen van de rijbaanbreedte om de huidige dominante rol van het gemotoriseerd verkeer af te laten nemen ten gunste van een duidelijke groenstructuur en het langzame verkeer. Ook wordt aangesloten op de verkenning omtrent de Heer van Scherpenzeelweg.

 

Voorkomen wateroverlast – In 2025 en verder worden stamriolen gerealiseerd in de Vesperstraat, Kerkakkers en Bisschop van Mierlostraat. 

Gebiedsprogramma Bedrijventerreinen

Terug naar navigatie - tabel

In dit programma zijn verschillende opgaven op het vlak van economie, duurzaamheid, groen, veiligheid en leefbaarheid binnen de verschillende bedrijventerreinen bij elkaar gebracht. Omdat de bedrijventerreinen van elkaar verschillen op diverse onderdelen zal de aandacht en prioritering binnen dit gebiedsprogramma per bedrijventerrein verschillen.

Doelen
In 2024
1. Er is een duidelijk profiel per bedrijventerrein, die als grondslag kunnen dienen voor het stimuleren van instroom en uitstroom van bedrijven
2. Er is in beeld wat de mogelijkheden zijn voor innovatief intensief ruimtegebruik (bijv. verticale ontwikkeling)
3. Er is zicht op de aanleg van collectieve energiesystemen op een of meer bedrijventerreinen
In 2025
4. Er is zicht op de aanpak van de openbare ruimte en op parkmanagement op de bedrijventerreinen
In 2016
5. 50% van de verouderde en verloederde panden/percelen is opgeknapt en in gebruik
6. De parkeerbehoeften en parkeervoorzieningen op de bedrijventerreinen zijn in balans door een collectieve aanpak van de bedrijven en de gemeente
In 2027
7. 70% van de bedrijven heeft maatregelen genomen om het pand en/of de bedrijfsvoering te verduurzamen
8. Er is helder welke voorwaarden worden opgenomen in het omgevingsplan
Terug naar navigatie - Wat willen we bereiken?

Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2024

Terug naar navigatie - Activiteiten in 2024 gekoppeld aan de doelen voor 2024

Wat gaat het kosten?

Terug naar navigatie - Wat gaat het kosten?

In onderstaande tabel zijn de baten en lasten opgenomen die aan het programma zijn verbonden. Door de afronding op duizendtallen kunnen er afrondingsverschillen ontstaan. Zowel de baten als de lasten worden als positieve bedragen weergegeven. Het saldo wordt weergegeven als negatief als er meer lasten zijn dan baten en als positief als er meer baten zijn dan lasten. De bedragen zijn exclusief de ramingen voor baten en lasten van het nieuw beleid.

Bedragen x €1.000
Omschrijving Realisatie 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027
Lasten
0.10 Mutaties reserves programma 3 0 0 0 12 67 101
3.1 Economische ontwikkeling 476 484 578 577 575 574
3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 39 9 1 1 1 1
3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 91 4 4 4 4 4
3.4 Economische promotie 414 323 363 342 349 345
5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie 1.889 1.614 1.661 1.653 1.652 1.651
5.4 Musea 121 142 224 208 192 174
5.5 Cultureel erfgoed 292 276 296 298 298 298
5.6 Media 871 1.007 1.004 1.004 1.004 1.004
Totaal Lasten 4.192 3.858 4.132 4.098 4.141 4.150
Baten
0.10 Mutaties reserves programma 3 0 0 29 7 7 7
3.1 Economische ontwikkeling 48 0 37 37 37 37
3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 1 4 4 4 4 4
3.4 Economische promotie 529 593 620 620 670 695
5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie 333 327 347 347 347 347
5.5 Cultureel erfgoed 23 19 20 20 20 20
Totaal Baten 933 943 1.057 1.034 1.084 1.109

Capaciteitsbeeld 2024

Terug naar navigatie - Capaciteitsbeeld 2024
Programma's Taakvelden Staf Ruimte Samen-leving Dienst-verlening Totaal
Themaprogramma Cultuur 5.3 Cultuurpresentatie, -productie en -participatie 0 300 650 0 950
5.4 Musea 0 75 60 0 135
5.5 Cultureel erfgoed 0 320 85 0 405
5.6 Media 0 0 184 1.567 1.751
Themaprogramma Economische kracht 3.1 Economische ontwikkeling 200 3.600 0 0 3.800
3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 0 185 0 0 185
3.3 Bedrijfsloket en bedrijfsregelingen 0 0 0 0 0
3.4 Economische promotie 0 600 0 0 600
Gebiedsprogramma Centrum Geldrop
Gebiedsprogramma Centrum Mierlo
Gebiedsprogramma Bedrijventerreinen
0.10 Mutaties reserves programmagroep 3 0 0 0 0 0
Totaal 200 5.080 979 1.567 7.826

Vraag naar extra geld (gekoppeld aan doelen)

Terug naar navigatie - Vraag naar extra geld (gekoppeld aan doelen)
Specificatie nieuw beleid programmagroep 3 2024 2025 2026 2027
Werkbudget uitvoering gebiedsprogramma Centrum Geldrop 75.000 65.000 65.000 60.000
Verbeteren groenstructuur, water en recreatieve structuur centrum Geldrop (voorbereidingskrediet) (kapitaallasten) 0 240 240 240
Verbeteren groenstructuur, water en recreatieve structuur centrum Geldrop (kapitaallasten) 0 0 1.200 3.600
Deelname aan GLOW en RegioradarEindhoven.nl 81.000 81.000 81.000 81.000
Dekking reserve Recreatie en toerisme -81.000 -81.000 -81.000 -81.000
Herstructurering financiële geldstromen huisvesting culturele instellingen 225.000 225.000 225.000 225.000
Activiteiten gericht op ondernemers 7.500 7.500 7.500 7.500
Uitwerken bedrijventerreinenstrategie 10.000 0 0 0
Visiekosten overkoepelende beleidsvorming 400.000 400.000 400.000 400.000
Verhogen investeringskrediet Openbare ruimte Van der Puttschool (kapitaallasten) 0 27.300 27.048 26.796
Dekking kapitaallasten vanuit dekkingsreserve (gevoegd vanuit reserve Grondexploitaties) 0 -21.000 -21.000 -21.000
Specificatie investeringen programmagroep 3 2024 2025 2026 2027
Verbeteren groenstructuur, water en recreatieve structuur centrum Geldrop (voorbereidingskrediet) 20.000 0 0 0
Verbeteren groenstructuur, water en recreatieve structuur centrum Geldrop 0 100.000 200.000 200.000
Verhogen investeringskrediet Openbare ruimte Van der Puttschool 525.000 0 0 0

Werkbudget uitvoering gebiedsprogramma Centrum Geldrop – gebiedsprogramma Centrum Geldrop, diverse doelen
Er is een werkbudget nodig voor allerhande ingrepen voor het aanbrengen van verbeteringen ten behoeve van de uitstraling van het centrum van Geldrop, trekken van bezoekers en voorkomen van leegstand.

 

Verbeteren groenstructuur, water en recreatieve structuur centrum Geldrop – gebiedsprogramma Centrum Geldrop, diverse doelen
Vanuit de woningbouwimpuls-subsidie is een budget van € 300.000 beschikbaar, maar niet alles mag hieruit worden betaald. Afhankelijk van de maatregel is 25% of 50% toerekenbaar. De gemeente zal zelf het overige deel moeten investeren. Hiervoor is extra budget nodig

 

Deelname aan GLOW en RegioradarEindhoven.nl – themaprogramma Economische kracht, doel 1
Deze kosten waren nog niet structureel geraamd. De verwachting is echter dat we deze activiteiten structureel uitvoeren. De kosten worden gedekt vanuit de reserve Recreatie en toerisme. 

 

Herstructurering financiële geldstromen huisvesting culturele instellingen – themaprogramma Cultuur, reguliere taakuitvoering
De afgelopen jaren heeft de gemeente boven op de reguliere subsidie van € 338.375 een extra subsidie van gemiddeld € 250.000 moeten verstrekken aan de weeffabriek . Een belangrijke oorzaak hiervoor was dat de Weeffabriek niet vrij was om marktconforme huurtarieven te vragen. Tekorten die feitelijk bij de maatschappelijke instellingen zouden optreden als gevolg van het huren van ruimte in de Weeffabriek, manifesteerden zich de afgelopen jaren bij de Weeffabriek. De weeffabriek gaat marktconforme huurtarieven rekenen en maatschappelijke instellingen die ruimten huren in de weeffabriek kunnen via een huisvestingssubsidie worden gecompenseerd voor de gestegen lasten. Hierom wordt er extra budget geraamd voor de huisvestingssubsidie. Daarnaast worden de verschillende subsidiestromen helder en uitlegbaar. 

 

Activiteiten gericht op ondernemers – themaprogramma Economische kracht, doel 2
Er is werkbudget nodig voor het (mede) organiseren van de Week van de ondernemer en voor bijeenkomsten met ondernemers.

 

Uitwerken bedrijventerreinenstrategie – gebiedsprogramma Bedrijventerreinen, doel 1
Er is werkbudget nodig voor het samen met de ondernemers uitwerken van profielen voor de diverse bedrijventerreinen en daaraan gekoppeld per bedrijventerrein een strategie.

 

Visiekosten overkoepelende beleidsvorming – gebiedsprogramma Centrum Geldrop, doel 9
Terwijl voor woningbouwplannen afspraken kunnen worden gemaakt met ontwikkelaars/eigenaren voor het verhalen van plankosten, is dat voor overkoepelende beleidsvorming niet mogelijk. Voor deze visiekosten is daarom budget geraamd voor de komende jaren.

 

Verhogen investeringskrediet Openbare ruimte Van der Puttschool / Dekking kapitaallasten vanuit dekkingsreserve - gebiedsprogramma Centrum Geldrop, doel 3
Omdat op de huidige locatie van de Van der Puttschool woningbouw is gedacht is onderzocht of de Van der Puttschool verplaatst zou kunnen worden naar het perceel dat ligt aan de Linze. Het perceel aan de Linze is aangewezen als geschikte locatie en zal op een veilige manier volgens ontsluitingsvariant B ontsloten worden. Deze verkeersontsluiting brengt een extra investering van € 525.000 met zich mee, Hiervoor wordt een dekkingsreserve gevormd met als voeding de reserve grondexploitatie.